Anasayfa » WhatsApp’dan Gündemi Sarsan Açıklama: Facebook ile Verilerini Paylaşmayanlar WhatsApp’ı Kullanamayacaklar

WhatsApp’dan Gündemi Sarsan Açıklama: Facebook ile Verilerini Paylaşmayanlar WhatsApp’ı Kullanamayacaklar

Teknoklik Editör
WhatsApp'dan Gündemi Sarsan Açıklama: Facebook ile Verilerini Paylaşmayanlar WhatsApp'ı Kullanamayacaklar

WhatsApp, internet üzerinden yaptığı güncelleme ile 2021 yılı için hazırlanan “Gizlilik İlkesi” koşullarını kullanıcılarına açıkladı. Firma tarafından yapılan açıklamaya göre, yeni gizlilik ilkeleri 8 Şubat 2021 den itibaren geçerli olacak. WhatsApp kullanıcıları eğer, o güne kadar telefonlarına düşecek bu gizlilik bildirimini kabul etmezseler, uygulamaya erişemeyecekler.

Aralık aylarında WhatsApp’ın hizmet şartlarında değişiklik yapacağı konuşuluyordu. Fakat bu şekilde bir açıklama beklenmiyordu. Facebook’un zaten gizlilik konusunda kötü bir geçmişe sahip olduğu ortada iken, üstüne bu açıklamanın gelmesi kullanıcılarda çok büyük tepkilere yol açtı.

Görünürde herhangi bir reklam geliri olmayan WhatsApp firması ile ilgili, kullanıcı verilerini Facebook ile paylaşıp paylaşmadığı konusunda tartışmalar hala sıcaklığını koruyordu. Ancak yeni dönemde bu tartışmalar sona erecek ve bilgi paylaşımı resmileşecek. WhatsApp kullanıcılarının verilerini, artık Facebook ile paylaşılacak. Üstelik bunu zorunlu hale getirecek onay vermeye kullanıcılar WhatsApp’ı artık kullanamayacak.

Diğer tartışma konusunda, bu paylaşımların sadece Facebook ile sınırlı kalmayacağı. Kullanıcılara ait veriler, Facebook’un yanı sıra Facebook tarafından kurulmuş diğer şirketlerle de paylaşılacak.

WhatsApp hangi verileri paylaşabilecek?

WhatsApp Hangi Verileri Paylaşabilecek

Yapılan hizmet şartlarındaki değişikliklerle, paylaşılması muhtemel verilerimizi sıralayacak olursak:

  • Hesap bilgileri (Telefon bilgileri, kullanıcı bilgileri)
  • Uygulamadaki etkileşimler ve bağlantılar
  • Mobil cihaz bilgileri
  • IP bilgileri
  • Konum bilgileri
  • Ödeme verileri
  • Hizmet Bilgileri
  • Mesajlar, Yazışmalar
  • Kullanım ve Kayıt Bilgileri
  • Toplanan diğer veriler

Şaşırtıcı olan bir durum ise, bu veri paylaşım politikası, GDPR veri koruma düzenlemelerine tabi olan AB ülkeleri için geçerli olmaması.

Bu yeni durum şuan kullanıcılar arasında büyük tepkilere yol açtı. Sosyal medyada WhatsApp uygulamasının silinmesi ile ilgili yoğun bir gündem var. İleriki zamanlarda olayın seyri nasıl olur. WhatsApp eleştirilere kulak verip geri adım atar mı yoksa aynı şekilde devam eder mi bekleyip göreceğiz.

İlginizi Çekebilir:  WhatsApp, Mesajların Doğruluğunu Kontrol Ettirecek Yeni Özelliğini Kullanıma Sunuyor

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Yorum Yap

Teknoklik Logo
 

Editör'ün Seçtikleri

Faydalı Makaleler

© Teknoklik.net ‘in tüm hakları saklıdır.

 
 

 

 

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Devamını Oku