İstenmeyen Mesajlar Nasıl Engellenir?

0
333

İstenmeyen mesajlar nasıl engellenir? En merak edilen sorulardan biridir. Herkesin başına mutlaka gelmiştir. Cep telefonumuza yada mail adresimize istemediğimiz mesajlar geldiğinde sinir olmuşuzdur. Peki, istenmeyen mesaj engelleme nasıl yapılır, işte detaylar..

İstenmeyen Mesajlar Nasıl Engellenir?

Ticaret Bakanlığı tarafından kullanıma sunulan İletim Yönetim Sistemi sayesinde, istenmeyen mesajları iptal edebilir ve sadece istediğiniz markalardan mesaj gelmesini sağlayabilirsiniz. 1 Ocak 2021 tarihinden itibaren e-Devlet üzerinden veya www.iys.org.tr sitelerine girerek bu işlemleri kullanmaya başlayabilirsiniz.

Yeni kurulan bu sistem ile onaysız iletilerin tüketicilere gönderilmeden engellenmesi ve istenmeyen mesaj trafiğinin azaltılması amaçlanıyor.

İstenmeyen Mesaj Engelleme Nasıl Yapılır?

İstenmeyen Mesajlar Nasıl Engellenir? - iys.org.tr
iys.org.tr

Öncelikle İleti Yönetim Sistemi’nin internet sitesine giriş yapmanız gerekiyor. Karşınıza çıkan ekrandan “Vatandaş Girişi” tıklamalısınız. Karşınıza sisteme girmenizi sağlayacak iki seçenek geliyor. Biri e-Devlet hesabınızla giriş diğeri ise İletişim bilgileriyle giriş.

İstenmeyen Mesajlar Nasıl Engellenir? - iys.org.tr-giriş ekranı

Bir sonraki ekranda “Aydınlatma metnini” çıkıyor. Bunu okuyup onaylamanız gerekiyor.

İstenmeyen Mesajlar Nasıl Engellenir? - iys.org.tr- Aydınlatma metni ekranı

Karşınıza çıkan ekrandan telefon numaranızı veya e-mail hesabınızı girmenizi ve doğrulamanızı isteyen bir ekran gelecek. Bu adımları geçtikten sonra, karşınıza size elektronik ileti gönderme iznine sahip firmaları gelecektir.

İstenmeyen Mesajlar Nasıl Engellenir? - iys.org.tr- Firmaların listesi ekranı

Bu ekrandan istediğiniz markaya yada firmaya izin verebilir yada izinlerin kaldırabilirsiniz. Ayrıca istediğiniz kadar iletişim bilgisi ekleyebilirsiniz. Farklı e-mail yada telefonlarınızı sisteme kayıt ederek size gelecek mesajları kontrol altına alabilirsiniz.

e-Devlet ile İstenmeyen Mesajları Nasıl Engelleyebilirim?

e-Devlet üzerinden de bu işlemleri yapabilirsiniz. Bunun için e-Devlet sitemine giriş yapmanız ve üst kısımdan “Ticari Elektronik İleti Yönetim Sistemi“ni arattırmanız gerekiyor. Sonrasında yukardaki anlattığımız adımları takip etmelisiniz.

İlginizi Çekebilir:  İşyerinizi Google Haritalara Nasıl Eklersiniz...

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz