Anasayfa » İstenmeyen Mesajlar Nasıl Engellenir?

İstenmeyen Mesajlar Nasıl Engellenir?

Teknoklik Editör
WhatsApp'dan Son Dakika.. O Tarih Ertelendi

İstenmeyen mesajlar nasıl engellenir? En merak edilen sorulardan biridir. Herkesin başına mutlaka gelmiştir. Cep telefonumuza yada mail adresimize istemediğimiz mesajlar geldiğinde sinir olmuşuzdur. Peki, istenmeyen mesaj engelleme nasıl yapılır, işte detaylar..

Ticaret Bakanlığı tarafından kullanıma sunulan İletim Yönetim Sistemi sayesinde, istenmeyen mesajları iptal edebilir ve sadece istediğiniz markalardan mesaj gelmesini sağlayabilirsiniz. 1 Ocak 2021 tarihinden itibaren e-Devlet üzerinden veya www.iys.org.tr sitelerine girerek bu işlemleri kullanmaya başlayabilirsiniz.

Yeni kurulan bu sistem ile onaysız iletilerin tüketicilere gönderilmeden engellenmesi ve istenmeyen mesaj trafiğinin azaltılması amaçlanıyor.

İstenmeyen Mesaj Engelleme Nasıl Yapılır?

Öncelikle İleti Yönetim Sistemi’nin internet sitesine giriş yapmanız gerekiyor. Karşınıza çıkan ekrandan “Vatandaş Girişi” tıklamalısınız. Karşınıza sisteme girmenizi sağlayacak iki seçenek geliyor. Biri e-Devlet hesabınızla giriş diğeri ise İletişim bilgileriyle giriş.

Bir sonraki ekranda “Aydınlatma metnini” çıkıyor. Bunu okuyup onaylamanız gerekiyor.

Karşınıza çıkan ekrandan telefon numaranızı veya e-mail hesabınızı girmenizi ve doğrulamanızı isteyen bir ekran gelecek. Bu adımları geçtikten sonra, karşınıza size elektronik ileti gönderme iznine sahip firmaları gelecektir.

Bu ekrandan istediğiniz markaya yada firmaya izin verebilir yada izinlerin kaldırabilirsiniz. Ayrıca istediğiniz kadar iletişim bilgisi ekleyebilirsiniz. Farklı e-mail yada telefonlarınızı sisteme kayıt ederek size gelecek mesajları kontrol altına alabilirsiniz.

e-Devlet ile İstenmeyen Mesajları Nasıl Engelleyebilirim?

e-Devlet üzerinden de bu işlemleri yapabilirsiniz. Bunun için e-Devlet sitemine giriş yapmanız ve üst kısımdan “Ticari Elektronik İleti Yönetim Sistemi“ni arattırmanız gerekiyor. Sonrasında yukardaki anlattığımız adımları takip etmelisiniz.

İlginizi Çekebilir:  Twitter’ın Pek Bilinmeyen Özellikleri

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Yorum Yap

Teknoklik Logo
 

Editör'ün Seçtikleri

Faydalı Makaleler

© Teknoklik.net ‘in tüm hakları saklıdır.

 
 

 

 

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Devamını Oku