Anasayfa » Resimden Yazıyı Kopyalama Nasıl Yapılır?

Resimden Yazıyı Kopyalama Nasıl Yapılır?

Teknoklik Editör
Resimden Yazıyı Kopyalama Nasıl Yapılır?

Günümüzde bilgisayar kullanıcıları olarak, internette gezinirken karşılaştığımız metinleri kopyalamak bazen oldukça zahmetli olabilir. Özellikle resimlerdeki yazıları kopyalamak, geleneksel kopyala-yapıştır yöntemleriyle mümkün olmayabilir. Ancak, Copyfish Chrome eklentisi ile bu sorunu kolay bir şekilde halledebilir ve resimlerdeki yazıları kolayca kopyalayabilirsiniz!

Cep telefon kullanırken resimden yazı almak için imdadımıza Google Lens uygulaması yetişiyor ama bilgisayar söz konusu olunca durum biraz zorlaşıyor. Onun içinde yardımcı araçlar kullanmamız gerekecek.

“Copyfish Chrome Eklentisi: Resimdeki Yazıyı Kolayca Kopyalayın!”

Copyfish Eklentisi Nedir?

Copyfish, Chrome tarayıcısı için geliştirilmiş bir eklentidir ve özellikle resimlerdeki metinleri tanıyarak kopyalamanıza olanak tanır. OCR (Optik Karakter Tanıma) teknolojisi sayesinde, resimlerdeki metinleri seçip kopyalayabilir ve istediğiniz yerde yapıştırabilirsiniz. Bu özellik, özellikle web sayfalarında, belgelerde veya sosyal medya platformlarında paylaşılan resimli içerikleri anlamak ve kullanmak isteyenler için oldukça kullanışlıdır.

Avantajları Nelerdir?

  1. Hızlı ve Kolay Kullanım: Copyfish, resimlerdeki metinleri saniyeler içinde tanır ve kullanıcıya hızlı bir kopyala-yapıştır deneyimi sunar.
  2. Çeşitli Uygulama Alanları: Web sayfaları, belgeler, sosyal medya paylaşımları ve daha birçok yerde resimlerdeki metinleri kopyalayabilirsiniz.
  3. OCR Teknolojisi: Optik karakter tanıma teknolojisi sayesinde, eklenti geniş bir dil yelpazesini destekler ve farklı yazı stillerini tanır.

Copyfish Eklentisi Nasıl Kurulur?

Copyfish’i kurmak ve kullanmak oldukça basittir.

1. İlk adım olarak, Chrome Web Mağazasına gidin.

2. Arama kısmına “Copyfish” yazıp arattırın.

3. Ekrana çıkan “CopyFish Free OCR Software” eklentisine tıklayıp sayfasına gidin.

4. Sağ üst köşede gözüken “Chrome’a ekle” tuşuna basın.

5. Daha sonra eklentinizin simgesi Chrome arama çubuğunun yanında gözükecektir.

Not: Eğer belirtilen yerde eklentinin simgesi gözükmezse yine sağ kısımda olan “Uzantılar” simgesine tıklayıp yüklü olan uzantıları listeleyin. Copyfish Eklentisinin yanında bulunan “Sabitle” simgesine tuşlayın. Bunu yaptıktan sonra eklentinin simgesi arama çubuğunun yanına gelecektir.

İlginizi Çekebilir:  İşyerinizi Google Haritalara Nasıl Eklersiniz?

Copyfish Eklentisi Ayaları Nasıl Yapılır?

İlk yüklemeden sonra eklentimiz Türkçe diline göre ayarlanmamış geliyor. Bu şekilde kullanırsak Türkçe karakterleri (Ş,İ,I,Ü;Ö,Ç) düzgün okuyamayacaktır. Bunun için;

1. Eklentinin ikonunun üzerinde iken Mouse’nuzun sağ tuşuna basın.

2. Çıkan Listeden “Seçenekler” menüsüne tıklayın.

3. Karşınıza ayarları yapacağımız ekran gelecektir. Burada iki seçeneği ayarlamamız lazım. İlk olarak en üst kısımda yer alan “Free OCR Enginie 1 (more languages)” seçeneğini seçelim. Bu seçeneği seçince alt kısımda Türkçe dilimizi seçeceğimiz bir kutucuk açılacaktır. Buradan da “Turkish” seçeneğini seçiyoruz.

4. Hepsi bu kadar kolay, OCR ayarını yapmış olduk.

Copyfish Eklentisi Nasıl Kullanılır?

Copyfish’in kullanımı da oldukça basittir.

1. Chrome tarayıcınızın sağ üst köşesindeki eklenti simgesine tıklayarak Copyfish’i etkinleştirin.

2. Mouse “+” şeklini alacaktır. Sol tuş basılı halde resimlerdeki metinleri seçin. Seçim bittikten sonra tuşu bırakın.

3. Seçimi yaptıktan sonra ekranın sağ alt köşesinde Copyfish eklentisini penceresi açılacaktır.

4. Çıkan pencerede resimdeki yazıyı göreceksiniz.1 Yazıyı kopyalamak için “Copy to clipboard” tuşuna basmanız2 yeterli. Daha sonra istediğiniz yere gidip yazıyı yapıştırabilirsiniz.

5. Kopyaladığınız yazının farklı dile çevrilmesini isterseniz, sağ taraftaki simgeye tıklayarak3 yazıyı Google Translate sayfasına aktarabilir ve istediğiniz dilde çevirisini yapabilirsiniz.

Sonuç

Copyfish Chrome eklentisi, kullanıcıların internet üzerindeki metinleri daha etkili bir şekilde kopyalamasına yardımcı olan güçlü bir araçtır. Özellikle resimli içeriklere sıkça rastlayanlar için, bu eklenti hayatı kolaylaştırabilir. Hemen Chrome Web Mağazasına gidip eklentiyi indirin ve resimdeki yazıları kolayca kopyalamaya başlayın!

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Yorum Yap

Teknoklik Logo
 

Editör'ün Seçtikleri

Faydalı Makaleler

© Teknoklik.net ‘in tüm hakları saklıdır.

 
 

 

 

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Devamını Oku