WhatsApp’dan Son Dakika.. O Tarih Ertelendi

0
189

WhatsApp’a, geçtiğimi günlerde Gizlilik İlkeleri ile ilgili yaptığı açıklamanın ardından büyük tepkiler gelmişti. Son bir haftadır hem dünyada hem de Türkiye’de gündemden düşmemişti. Bu tepkiler sonuç verdi ve WhatsApp geri adım atmak zorunda kaldı.

WhatsApp tarafından yapılan önceki açıklamada, WhatsApp kullanıma devam edebilmek için yeni gizlilik ilkelerini 8 Şubat 2021 tarihine kadar kabul etmemiz gerekiyordu. Kabul etmeyenlerin hesapları silinecekti. WhasApp, sizden kullanıcı bilgilerinizin Facebook ile paylaşılması konusunda onay almak istiyordu.

WhatsApp’ın söz konusu yeni gizlilik kararlarına ilişki dünya genelinde veri güvenliği konusunda büyük endişelere yol açmıştı. Firma, bu tepkilere kulak vererek, veri güvenliği endişelerini gidermek adına, geçiş tarihini en son 15 Mayıs 2021’e erteledi.

WhatsApp'dan Son Dakika.. O Tarih Ertelendi

WhatsApp’ın yaptığı son açıklamada;

Firma, “Gelen tepkilerden tam olarak anlaşılmayan noktalar noktalar olduğunu, bununda endişelere yol açtı. Bu nedenle, prensiplerimizi ve gerçekleri herkesin anlamasına yardımcı olmak istiyoruz.” söyledi.

Devamında, uçtan uça şifreleme yöntemini kullandıklarını, hiç bir şekilde yakınlarınızla yaptığınız paylaşımların kaydını tutmadıklarını, paylaşımları göremediklerini ve Facebook ile paylaşmadıklarını belirttiler.

Ayrıca, 8 Şubata kadar kullanıcıların yeni koşulları incelemelerini belirtmiştik. Bu tarihi ileri bir tarihe aldıklarını ve 8 şubatta kimsenin hesaplarının silinmeyeceğini, WhatsApp’ta gizlilik ve güvenliğin nasıl işlediğiyle ilgili yanlış bilgileri ortadan kaldırmak için çok daha ciddi adımlar atacaklarını, 15 Mayıs’a kadar yeni seçenekler kullanıma sunulmadan önce, kullanıcılarına aşamalı olarak ulaşacaklarını, böylelikle kullanıcılarının gizlilik ilkelerini kendilerinin uygun bir zamanda inceleyebileceklerini belirttiler.

WhatsApp, görünürde geri adım atmış gibi olsa da, açıklamasında ertelemenin seneni olarak yeni Gizlilik ilkeleri ile ilgili daha şeffaf iletişim çalışması yürütülmesi gerektiğini vurguluyor. Şuan konu kapandı gibi görünse de ileriki zamanlarda nasıl bir tablo ile karşılaşacağız bunu zaman gösterecek…

İlginizi Çekebilir:  WhatsApp, 1 Şubat 2020'den itibaren Bazı Telefonlarda Çalışmayacak

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz