WhatsApp, Mesajların Doğruluğunu Kontrol Ettirecek Yeni Özelliğini Kullanıma Sunuyor

0
214

WhatsApp, dünyanın en çok kullanılan anlık mesajlaşma uygulamalarından biridir. Ülkemizde de şahıslardan firmalara kadar her kesimde kullanılıyor. Bu durumda platformda yanlış bilgi ve söylentilerin fazlaca yayılmasına sebep oluyor. Üstelik bu kadar kolay yayılan bilgilerinde doğruluğu da çoğu zaman sorgulanmıyor. 

WhatsApp Mesajların doğruluğunu kontrol ettirecek yeni özellik

Bu durumun farkında olan WhatsApp geliştirici ekibi, konuyla ilgili çalışmalarını bitirip yeni güncellemede kullanıcılara sundu. WhatsApp’ın yeni özelliğini yanlış bilgi yada söylentilerin önüne geçmek için atılmış bir adım olarak yorumlayabiliriz. 

Bu yeni özellikle, viral olarak yayılan mesajların kullanıcılardan gelmediği gösteren bir simge ile görüntüleniyor.  Büyüteç şeklinde olan bu simge mesajın hemen yanında beliriyor. Bu düğmeye tıkladığınızda varsayılan tarayıcı devreye giriyor ve “Web’de Arama” yapılıyor. Gelen arama sonuçlarında paylaşımın doğru olup olmadığını görebiliyorsunuz. 

WhatsApp Mesajların doğruluğunu kontrol ettirecek yeni özellik

Bu özelliği bugünden itibaren WhatsApp Web, iOS ve Android platformlarında kullanılabilecek. Yalnız bu özellikten şimdilik sadece ABD, İngiltere, İspanya, İtalya, İrlanda, Brezilya ve Meksika da kullanıma açıldı. Bu ülkelerde test aşamasında olan bu yeni özellik ilerki zamanlarda tüm kullanıcılara açılacaktır.

Özellikle son dönemde yanlış bilgilerin çok hızlı yayıldığını göz önüne alırsa bu özellik kullanıcılara büyük kolaylık sağlayacaktır. 

Özellikle yalan ve yanlış bilgilerin çok fazla dolaştığı platformlardan biri olan Facebook’un da benzer bir uygulamaya gidip gitmeyeceği merak konusu.

İlginizi Çekebilir:  WhatsApp, 1 Şubat 2020'den itibaren Bazı Telefonlarda Çalışmayacak

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz