Linkedin Sonra Facebook’ta Türkiye’ye temsilci atayacak

0
243

YouTube, Dailymotion, TikTok ve Linkedin ardından Facebook’ta Türkiye’ye temsilci atama kararı aldı. Önceki gün Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan tarafından Linkedin’in Türkiye’ye temsilci atayacağını belirtmişti.

Sayan’ın, kişisel Twitter hesabından, “Reklam yasağı uygulamasının Resmi Gazete’de yayımlanmasına günler kala Linkedin de ülkemize temsilci atayacağını açıkladı” açıklamasında bulunmuştu.

Linkedin Sonra Facebook'ta Türkiye'ye temsilci atayacak

Kamuoyunda “sosyal medya yasası’’ olarak bilinen yasanın yürürlüğe girdiği günden beri Facebook herhangi bir adım atmamıştı. Yasada verilen süre 19 Ocak’ta dolacaktı. Sürenin dolmasına 1 gün kala Facebook, Türkiye’ye bir temsilci atayacağını açıkladı.

Facebook açıklamasının devamında, “İlkelerimize uygun olmayacak bir şekilde hareket etmemiz için ısrar edilmesi halinde temsilcimizi geri çekeceğimizi belirtmek isteriz” ifadelerini de kullandı.

Linkedin Sonra Facebook'ta Türkiye'ye temsilci atayacak

Sosyal Medya Yasası Ne İçeriyor

Sosyal Medya Yasası, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu’nda kabul edilerek, 1 Ekim 2020 itibarıyla yürürlüğe girdi. Yasa, Türkiye’de bir milyondan fazla üyeye sahip sosyal medya platformlarına Türkiye’de temsilci bulundurmak zorunda getiriyordu. Bugüne kadar bir çok sosyal medya şirketi gerekli tüm şartları yerine getirdiklerini düşündüler ve herhangi bir adım atma gereksinimi duymamışlardı.

Temsilci atamayan firmaların her birine ilk etapta 10 milyon lira, sonrası da ise 30 milyon lira para cezası kesildi. Yasa gereği idari para cezası uygulaması son ererken, sıra reklam yasağı uygulamasına geldi. Bu kapsamda 19 Ocak tarihine kadar temsilci atamamış şirketlere, reklam yasağının başlayacağı bildirilecek.

İlginizi Çekebilir:  Whatsapp Yeni bir Güvenlik Önlemiyle Geliyor. İşte Detaylar...

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz