Anasayfa » Dünyanın En Zengin İnsanın Kısa Hayat Hikayesi

Dünyanın En Zengin İnsanın Kısa Hayat Hikayesi

Teknoklik Editör

Amazon’un kurucusu ve dünyanın en zengin insanı Jeff Bezos’ün serveti 160 milyar dolara ulaştı. Peki Bezos’un ticarete internetten kitap satarak başladığını biliyor muydunuz? İşte dünyanın en zengin ismi hakkında bilmeniz gerekenler…

Jeff Bezos, ABD’nin Albuquerque şehirinde dünyaya geldi. Üniversiteyi ABD’nin en prestijli eğitim kurumlarından birisi olan Princeton Ünüversitesinde okudu. Buradan 1986 yılında mezun oldu.

Princeton Üniversitesi Bilgisayar Bilimleri Fakültesi’nden sınıf birincisi olarak mezun olduktan sonra ilk işine Fitel firmasında başladı. Bir yıl içinde 1987 yılında teknoloji ve iş geliştirme müdür yardımcılığı konumuna yükseldi.

Wall Street Yılları

Fitel firmasında, kariyerine New York ve Londra ofislerinde çalışarak devam eden Bezos yükselişine hızlı adımlarla devam etti. Bundan sonra, Wall Street‘de bir yatırım bankası olan Bankers Trust Company’e başkan yardımcısı asistanı olarak çalışmaya başladı.

Asistanı İle Evlendi

1990 yılı sonuna gelindiğinde D.E Shaw Hedge Fon şirketinde başkan yardımcısı olarak işe başladı. Bu şirkette tanıştığı asistanı ile 1993 yılında dünya evine girdi.

Amazon Fikri Beğenilmeyince İstifa Etti

Çalıştığı şirkete Amazon’un sunan Bezos’un projesi kabul edilmeyince istifa etti ve milyarderliğe giden yolda ilk adımını attı.

Amazon’u İnternetten Kitap Satışı için Kurdu

Jeff Bezos, Amazon’u 16 Temmuz 1995 tarihinde kurdu. İlk kurulma amacı internet üzerinden kitap satışı yapmaktı.

Amazon Adını Sözlükten Buldu

Sahibi olduğu internet sitesinin adını sözlükten bulduğunu açıklayan Bezos aynı zamanda Amazon Ormanları nedeniyle ismin akılda kalacağı fikrine de güvendiğini sıklıkla dile getirmişti.

Çok hızlı büyümeye başlayan Amazon’u sadece kitap satan bir platform olmaktan çıkarıp küresel bir alışveriş platformuna çevirdi.

Parasını Uzaya Yatırmaya Başladı

Küresel çapta dünyanın en büyük şirketleri arasına giren Amazon’dan sonra başka yatırımlar yapmaya başladı. Bunlardan biride uzay turizmi işi idi. Yatırımlarını uzay turizmine yapan Bezos Blue Origin isimli bir uzay turizmi şirketinin de sahibi.

İlginizi Çekebilir:  Şimdiye Kadar Çekilmiş En İlginç Fotoğraflar

Uzay turizmi işine çok önem veren Jeff Bezos kendi kurduğu Blue Origin şirketine ciddi miktarda bütçe ayırmış durumda.

Bu şirkete ne kadar önem verdiğini önceden yaptığı açıklama ile belli etti. Bezos ilerki zamanlarda, her yıl 1 milyar dolarlık Amazon hissesi satarak, bu miktarı Blue Origin’e aktaracağını belirterek bu şirkete ne kadar önem verdiğin gözler önüne sermişti.

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Yorum Yap

Teknoklik Logo
 

Editör'ün Seçtikleri

Faydalı Makaleler

© Teknoklik.net ‘in tüm hakları saklıdır.

 
 

 

 

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Devamını Oku