Telefon kameralarına farklı bir boyut katan uygulama : Google Lens

0
297

Bu paylaşımımızda, çoğu kullanıcı tarafından fazla bilinmeyen fakat akıllı telefon kameralarına farklı bir boyut ve işlevsellik katan Google Lens uygulamasından bahsedeceğiz.

Google Lens, kamera ile yapay zekayı birleştirerek telefon kamerasına farklı bir anlam yüklüyor ve görseller üzerinden tanıma ve arama yapılabilmeyi sağlıyor. Kısaca anlatmak gerekirse Google Lens, telefon kamerası ile çekilen görüntüyü önce yapay zeka ile işliyor sonrasında çekilen görüntü hakkında kullanıcıya bilgi veriyor ve önerilerde bulunuyor. Örneğin bir ürünün resmini çektiğinizde o ürünü internette arıyor ve fiyatlarını ve satıldığı yerleri size getiriyor. Yada bir yerin resmini çektiniz, o yeri tanımlıyor, yerle ilgili yorumları ve yerini size detaylı gösteriyor.

Aşağıdakilerden birinin fotoğrafını çekerseniz işte size yardımcı olacağı konular.

 • Giyim veya ürün fotoğrafı: Aynı veya benzer ürünleri ve bunları nereden satın alacağınızı bulur.
 • Barkodlar (EAN Kodu): O ürünü nereden satın alınacağı gibi bilgileri bulmanız yardımcı olur.
 • Kartvizit: Kişinin telefon numarasını veya adresini kaydedebilirsiniz.
 • Kitap: Özetini görebilir, yorumları okuyabilirsiniz.
 • Etkinlik broşürü veya panosu: Etkinliği takviminize ekleyebilirsiniz.
 • Önemli nokta veya bina: Olduğu yeri, tarihiyle ilgili bilgileri, açık olduğu saatleri ve daha fazlasını gösterir.
 • Müzedeki bir tablo: Sanatçıyla ilgili ayrıntılı bilgileri okuyabilirsiniz.
 • Bitki veya hayvan: Türü ya da ırkı hakkında bilgi edinebilirsiniz.
 • Yazı ve Metin: Resimdeki yazıları metne çevirir istediğiniz yere kopyalamanızı sağlar.
 • Yabancı Metin yada tabela resmi: Anlık olarak istediğiniz dile çevirir.

Google Lens uygulamasını anlık çektiğiniz fotoğraflar için kullanabileceğiniz gibi daha önceden çektiğiniz ve telefonunuzda kayıtlı resimler içinde kullanabilirsiniz. İsterseniz yapay zeka ile telefon kamerasını birleştiren bu uygulama ile ilgili detaylara geçelim.

Resimdeki yazıları farklı dillere çevirme

Telefon kameralarına farklı bir boyut katan uygulama : Google Lens Çeviri

Kameranızı tuttuğunuz görüntüdeki yazıları anlık olarak olarak istediğiniz dile çevirir. Ekranda görüntünün üzerine istediğiniz dildeki çevirisini yazar. Düğmeye bastığınızda görseldeki çevirdiği yazıları metne dönüştürür.

İlginizi Çekebilir:  Twitter’ın Pek Bilinmeyen Özellikleri

Yabancı bir ülkede olduğunuzu düşünün. O ülkedeki aldığınız biletleri, gördüğünüz tabelaları veya gittiğiniz lokantadaki menüleri anlık olarak içerisinde Türkçe’nin de olduğu onlarca dile çevirebilirsiniz.

Metin tarama

Telefon kameralarına farklı bir boyut katan uygulama : Google Lens Metin Tarama

İster herhangi bir kitabın sayfasını ister kağıttaki bir yazının fotoğrafını çekerek anlık metne çevirebilirsiniz veya metni internette aratabilir yada metni sesli olarak dinleyebilirsiniz. Metnin içinde telefon numarası veya e-mail gibi bilgiler varsa isterseniz arayabilir yada mail atabilirsiniz.

Görseldeki metni Google’da arattırma

Telefon kameralarına farklı bir boyut katan uygulama : Google Lens Metin Arama

Google Lens, çok rahat görsel içindeki yazıları normal metin haline getirebiliyor. İstenirse de metne çevirdiği yazıları internette arattırabilir. Örneğin normal bir kağıtta bir bilgiyi telefonun klavyesi ile yazarak arattırmak yerine, Google Lens’i kullanarak telefonun kamerası yardımıyla resim içindeki yazıları metne çevirip arattırabilirsiniz. Bu şekilde yazma zahmetinden kurtuluyorsunuz. Bilgiyi tek tıkla arattırabiliyorsunuz.

Ev ödevlerine hızlı çözüm bulma

Telefon kameralarına farklı bir boyut katan uygulama : Google Lens Ev Ödevi

Bir soruya mı takıldınız? Matematik, tarih, kimya, biyoloji, fizik ve daha fazlası için web’deki açıklamaları, videoları ve sonuçları hızlıca bulun.

Kısacası, takıldığınız soruyu Google Lens ile internetten aratabilir, soru ile ilgili açıklamalar, çözümler, videolar ve bir çok sonuç bulabilirsiniz.

Tek tıkla kolayca ürün arama

Telefon kameralarına farklı bir boyut katan uygulama : Google Lens Ürün Arama

Bir mağaza vitrininde gözünüze çarpan bir kıyafet mi gördünüz? Veya bir arkadaşınızın giydiği spor ayakkabı mı hoşunuza gitti? Veya çalışma masanız için mükemmel olan bir sandalye mi gördünüz? Bunun için, bir arama çubuğunda aradığınızı yazılı olarak tarif etmek zorunda kalmadan Google Lens ile sadece resmini çekerek benzer ürünleri ve nereden satın alabileceğinizi hızlıca bulabilirsiniz.

Aynı şekilde ürünün barkodu (EAN kodu) ile de arattırabilirsiniz. Bunun için Google Lens kamerasını bir barkoda yaklaştırmanız yeterli olacaktır. Sonrasında ürünün ismini, bilgilerini getirir ve size satın alabileceğiniz çevrimiçi mağazaları gösterir.

İlginizi Çekebilir:  Artık Evinizdeki Perdeler Elektrik Üretebilecek

Yakındaki yerleri keşfedin

Telefon kameralarına farklı bir boyut katan uygulama : Google Lens Yakındaki yerleri keşfetme

Google Lens ile, popüler yerler hakkında daha fazla bilgi edinin. Yerle ilgili yorumları, değerlendirmeleri, çalışma saatlerini, geçmiş bilgileri ve daha fazlasını görebilirsiniz.

Uygulamadaki “Yerler” sekmesine dokunun, bir mağaza yada restoranın önüne tutun, size yerle ilgili detaylı bilgiler sunacaktır. Sadece yerin bir restoran olması gerekmez. Google Lens’i sanal bir tur rehberi olarak da kullanabilirsiniz. Tarihi yerler, bir cami, müze veya bunlara benzer ziyaret ettiğiniz önemli yerler hakkında bilgi edinebilir, açılış saatleri, tarihi olayları ve daha fazla bilgiler bulabilirisiniz.

Menüsüne baktığınız restoran hakkında bilgi edinin

Bir menüye Google Lens’i tuttuğunuz zaman, size restorandaki en popüler yemekleri otomatik olarak vurgular. Tek yemek seçerseniz yemeğin açıklamasını ve yemek tariflerini size gösterir.

Sanat eserleri hakkında bilgi edinin

Bir müzede yada sergide üzerine tuttuğunuz eserin hakkında size detaylı bilgiler gösterir. Eserin kimin tarafından yapıldığını görebilir, benzer eserleri keşfedebilir, web sitelerine ve sosyal medya sayfalarına bağlantılar bulabilirsiniz.

Bitkiler ve hayvanları tanımlayın

Google Lens ile, arkadaşınızın evinde gördüğünüz bir bitkinin ne olduğunu veya parkta yürürken fark ettiğiniz köpeğin ne tür bir köpek olduğunu öğrenebilirsiniz. Uygulama, her türlü bitki ve hayvanla ilgili size detaylı bilgileri bulup getirebilir.

Kartvizitleri adres defterinize ekleyin

Kartvizitlerinizi tek tek rehbere ekleme zahmetine girmeyin. Google Lens ile, kartvizitlerinizi taratarak rehberinizi kolayca ekleyebilirsiniz. İsim, e-posta, telefon, adres bilgilerini otomatik tanımlayabilir ve rehberinizde gerekli yerlere ekleyebilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz