Anasayfa » Windows 11 tanıtıldı. İşte detaylar

Windows 11 tanıtıldı. İşte detaylar

Teknoklik Editör
Windows 11 işletim sistemi tanıtıldı. İşte detaylar

Yazılım devi Microsoft, yeni işletim sistemi Windows 11’i tanıttı. Firma, merakla beklenen yeni nesil Windows’u bugün düzenlendiği dijital etkinlikte sahneye çıkardı.

Microsoft, uzun yıllar Windows 10 işletim sistemi ile kullanıcıların karşısına çıktı. Windows 10‘u 29 Temmuz 2015 tarihinde piyasaya süren şirket, günümüze kadar sayısız güncellemeler yaptı. Herkes, Microsoft’un Windows 10x ismiyle her cihazlarla uyumlu yeni bir işletim sistemi çıkartacağını bekliyordu. Yapılan etkinlikte gördük ki, ani bir değişikliği gidilmiş ve yeni işletim sistemi Windows 10x değil Windows 11 olarak belirlenmiş.

İşte, Android ve iOS’taki gibi sade bir arayüz tercih eden Windows 11 işletim sistemin çıkış tarihi, tasarımı ve önemli özelliklerine dair tüm detaylar…

Yeni başlat menüsü ve görev çubuğu

Başlat menüsünde radikal bir değişikliği gidilerek, uygulama simgeleri ile birlikte görev çubuğunun ortasına taşındı. Renkli hale getirilen başlat menüsüne tıkladığınızda eskisi gibi yana doğru değil, üstü üste ikiye bölünmüş bir ekran çıkıyor. Üst kısımda seçtiğiniz uygulamalar, alt kısımda ise bilgisayarınızdaki kullanım durumunuza göre önerilen dosya ve klasörler yer alacak.

Ayrıca başlat menüsünün yanına, favori uygulamalarınızın kısayollarını ekleyebiliyorsunuz. Görev çubuğundaki bu yeni dizilimin dokunmatik ekranlı bilgisayarların artışından kaynaklandığını söyleyebiliriz. Bu zamana kadar alışılageldiğimiz ve bakmadan fare imlecini direk üzerine götürdüğümüz başlat menüsünün yeni hali kullanıcıları hayli zorlayacağa benziyor. Ama merak etmeyin isterseniz başlat menüsünün tekrar eski halinde olduğu gibi sola alabileceksiniz.

Daha Akıcı Animasyonlar

Windows 11, akıllı telefonlarda alıştığımız yumuşak geçişlere benzer animasyonlara geçiş yaptı. Sitem, eski kesin animasyonları geride bırakarak daha doğal ve daha pürüzsüz bir yapıya kavuşmuş oldu. Bu değişikliği özellikle pencereleri simge durumuna küçültüp tekrar açtığınızda yada başlat menüsüne tıkladığınızda çok net göreceksiniz.

İlginizi Çekebilir:  Microsoft Yeni Güncelleme ile Hatasını Düzeltti

Daha yuvarlak pencere kenarları

Windows 11 ile pencerelerin görünümü biraz değişti. Önceki sürümlerdeki keskin kenarlı çerçeve yerini hafif yuvarlak görünüm aldı.

Görünümleri yenilenen ikonlar

İkonların görünümü en son Windows 10 ile değişmişti. Artık ikonlar, Windows 11 ile birlikte daha düz ve sadece görünüme kavuşuyor. Özellikle, Belgeler, Masaüstü, Geri Dönüşüm Kutusu, Disk Sürücüleri, Resimler, Videolar ve İndirilenler klasörlerine ait simgeler değişmiş durumda.

Farklı içerik türlerine göre farklı renk ve görünüme sahip bu yeni ikonlara, Windows 10’da alışageldiğimiz durumdan sıyrılıp uyum sağlayabilecek miyiz bilinmez ama bunu zaman gösterecek.

Yeni açılış ve uyarı sesleri

Windows 11’de ön yükleme ve açılış sesleri yenilenerek daha yumuşak sesler tercih edildi. Bunların yanında hata bildirim sesleri dahil bir çok seste değişime gidildi.

Widget desteği geldi

Windows 11, akıllı telefonlarda gördüğümüz Widget desteği ile geliyor. Daha önceden Windows 7 ve Vista işletim sisteminde kullanımda olan bu eski özellik bilinmeyen nedenlerden dolayı kaldırılmıştı.

Bu sefer daha gelişmiş bir biçimde geri dönen Widget’ler, tamamen özelleştirilebiliyor. Ayrıca üçüncü taraf geliştiricilerin oluşturduğu Widget’leri de indirip sistemimizde kullanabileceğiz.

Android uygulamaları Windows 11’e geliyor

Tanıtım da dikkat çeken bir özellikte, Windows 11’in Android uygulamalarını destekleyeceği duyurusu idi. Uygulamalar ayrı bir pencerede aynı akıllı telefonlarda ve tabletlerde olduğu gibi açılacak. Bu özelliği kullanabilmeniz için sadece bir API entegre etmeniz gerekecek. Uygulamaları ise Microsoft Store’dan indirilebileceksiniz.

Yeni Microsoft Store

Microsoft, kullanıcıların sevdiği uygulamaları, filmleri, oyunları ve daha fazlasını bulmalarına ve bilgisayarlarına yüklemelerine yardımcı olması için Microsoft Store’u yeniden tasarladı. TikTok, Paint, NotePad, Adobe Creative Cloud gibi bir çok uygulamayı mağazada bulabileceksiniz.

İlginizi Çekebilir:  Kahoot! artık Türkçe dil desteği sunmaya başladı

Çoklu masaüstü yönetimi

MacOS’ta yıllardır kullanılan çoklu masaüstü özelliği maalesef Windows’ta yeni yeni kullanılmaya başlandı. Windows 10’un son sürümlerinde denenmeye başlanan bu özellik Windows 11 ile son halini aldı. Daha kullanışlı hala gelen çoklu masaüstü ile farklı ekranlarda farklı masaüstleri açabileceksiniz.

Yeni karanlık mod

Windows 10 ile hayatımıza giren karanlık mod seçeneği biraz daha geliştirilmiş. OLED ve AMOLED ekranların yaygınlaşmasından dolayı Windows 11’de daha siyah tonlara geçilmiş. Bu sayede daha ez enerji tüketimi olacak.

Windows 11 Ücretsiz mi Olacak?

Windows 11 işletim sistemi tanıtıldı. Ücretsiz mi olacak?

Bazılarımız hatırlar, Windows 10, 2015 yılında ilk çıktığında eski işletim sistemleri Windows 7 ve Windows 8.1 kullanıcılarına ücretsiz geçiş sunmuştu. Firma, Windows 11 içinde aynı politikayı uygulayacak. Windows 10 kullanıcıları ücretsiz olarak Windows 11’e geçiş yapabilecekler.

Güncelleme isteğe bağılı olacak. Yalnız Windows 10 kullanıcıları resmi desteğin kesileceği tarih 2025 yılına kadar bu işletim sisteminde kalabilecekler. Daha sonra Windows 11 işletim sistemlerine geçmeleri gerekecek.

Windows 11 minimum sistem gereksinimleri

  • 1 GHz 64 Bit çift çekirdekli işlemci
  • 4 GB RAM
  • 64 GB depolama alanı
  • DirectX 12 uyumlu / WDDM 2.x grafik kartları
  • 9 inç ekran, 1366 x 768 piksel çözünürlük (720p)
  • Windows 11 kurulum için Microsoft hesabı ve internet bağlantısı gerekiyor

Windows 11 ne zaman yayınlanacak

Microsoft, Windows 11’i önümüzdeki sonbaharda kullanıma sunacak. Windows Insiders üyeleri için ise, sonbaharı beklemeden önümüzdeki hafta yayınlayacak önizleme sürümüyle birlikte Windows 11’i test edebilecekler.

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Yorum Yap

Teknoklik Logo
 

Editör'ün Seçtikleri

Faydalı Makaleler

© Teknoklik.net ‘in tüm hakları saklıdır.

 
 

 

 

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Devamını Oku