Donald Trump, Yine Apple’a Ateş Püskürdü

0
313

ABD Başkanı Donald Trump yine Apple firmasına ateş püskürdü. Başkan Trump, twiterı aktif olarak kullanan bir lider ve attığı tiwetler gündemi belirliyor. 

Şirket politikaları gereği kullanıcı bilgilerini mümkün olduğunca paylaşmayan Apple firması, bir kez daha Amerikan resmi makamlarıyla karşı karşıya geldi. Geçtiğimiz aralık ayında Suudi Arabistanlı bir asker Florida eyaletinde bulunan Pensacola Donanma Hava Üssü’ne  silahlı saldırı düzenlemişti. ABD Adalet Bakanı William Barr, saldırı ile ilgili yapılan soruşturmanın Apple yüzünden sağlıklı bir şekilde ilerlemediği belirtti. 

Bu açıklamadan bir gün sonra ABD Başkanı Donald Trump, Apple eleştiren bir Tweet attı. Açıklamasında “Apple’a her zaman ticaret ve diğer birçok konuda yardımcı oluyoruz ve yine de katiller, uyuşturucu satıcıları ve diğer şiddet içeren suçları işleyenler tarafından kullanılan telefonların kilidini açmayı reddettiklerini.” ifade etti. 

Trump, ABD hükümeti soruşturmaya yardım etti ve Apple firmasını da yardım etmeye davet etti.

Apple, Trump’ın sözleri hakkında herhangi bir yorum yapmadı. Firma, pazartesi günü yaptığı açıklamada, iddiaların aksine Adalet Bakanlığına soruşturma konusunda yardımcı oldukları belirtti. Firma, saldırganın iPhone’unda bulunan bazı hassas verileri FBI ile paylaştığını söylüyor. Ayrıca Apple, saldırganın sahip olduğu ikinci iPhone için kendileriyle iletişime geçilmediği belirtti. 

Hiç bir şekilde bir iPhone için bir arka kapı oluşturmayacaklarını açıklayan firma, “Arka kapılar, ulusal güvenliğimizi ve müşterilerimizin veri güvenliğini tehdit edenler tarafından da kullanılabilir” sözleriyle, bu şekilde gelecek istekleri kabul etmeyeceklerini göstermiş oldu.

İlginizi Çekebilir:  E-ticarette en sık yapılan hatalar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz