Chia Coin madenciliği SSD ve HDD satışlarını patlattı

0
650

Kripto paralar hayatımıza girdiği günden beri bu konuya ilgi her geçen gün çok hızlı bir şekilde artmakta. Kripto paralardan bazıları üreticileri tarafından piyasaya sürülürken bazıları ise madencilik yapılarak çıkartılıyor. Doğal olarak madencilikle çıkartılan kripto paralar, bu işle uğraşanlar için ek gelir kaynağı meydana getiriyor.

Chia Coin çıkana kadar, kripto para madenciliği ekran kartı ve işlemci birimi üzerinden yapılıyordu. Ayırdığınız depolama alanına göre kazanç sistemi sunan Chia Coin, hdd ve ssd pazarını alt üst edeceğe benziyor.

Bilindiği üzere kripto paralar ilk çıktığında madencilik işlemciler üzerinden yapılıyordu. Daha sonra ekran kartların performansından dolayı bu iş ekran kartlarına kaydırıldı ve bir anda ekran kartı ile yapılan madenciliği en popüler madencilik haline geldi. Bu durumda ekran kartı fiyatlarının katlanarak armasına sebep oldu. Şimdi ise yeni bir madencilik türü ile karşı karşıyayız.

Chia Coin madenciliği

Diğer madenciliklerde işlem gücüne göre ödül verilirken, China Coin madenciliğinde ayrılan depolama birimine göre ödül veriliyor. China Coin, hayatımıza gireli 1 ay oldu ama şimdiden SSD ve HDD stoklarını alt üst etti. Sektörün öde gelen üreticilerin yaptığı açıklamalarda bir çok markanın satış adetlerinin 5 katına çıktığı görülüyor.

Chia Coin madenciliği SSD ve HDD satışlarını patlattı

ilk olarak Asya ülkelerinde ortaya çıkan bu talepler, China Coin’e ilgi arttıkça diğer bölgelerde de yayılacaktır. Özellikle Avrupa ve Amerika’dan yüksek talepler ortaya çıkmaya başladı. Bu durum SSD ve HDD’lerin hızla tükenmesine ve üretimin talebe yetişememesine sebep olacaktır.

Chia Coin nasıl çalışır?

Diğer kripto para birimleri (Bitcoin, Ethereum, Litecoin, Dogecoin ve diğerleri) Proof of Work adı verilen yöntemle çalışırken, China Coin ise, Proof of Space algoritma sistemi ile çalışır. Yani bu yöntemde, depolama alanınızda ayırdığınız miktara bağlı olarak China Coin kazanıyorsunuz.

İlginizi Çekebilir:  Apple, ABD'li teknoloji devi Shazam'ı satın aldı

Bu yöntemde, şuan 4TB kapasiteli bir SSD üzerinde 1422 havuz alanı oluşturulabiliyor ve havuz başına 35 sent China Coin ödülü kazanılıyor. Zamanla bu havuz boyutları artacağından SSD’nizde ki açılabilecek havuz sayısı azalacak ve kazancınızda düşecektir. Doğal olarak daha fazla depolama alanı ihtiyacı doğacak ve bu durumda SSD ve HDD taleplerine etki yapacaktır.

Chia Coin Madenciliği Son 1 Aylık Toplam depolama Grafiği
son 1 aylık toplam depolama alanı kullanım grafiği

Yaklaşık 1 ay içinde China Coin madenciliği için ayrılan depolama alanı 120 PB’den 1143 PB’ta yani 1,14 Eksabayta çıktı. 1.14EB, 1.140.000 TB kapasiteye denk geliyor ve buda yaklaşık 114 bin adet 10 TB HDD/SSD sürücüsüne denk geliyor.

Chia Coin madenciliği bir başlangıç

Chia Coin, madencilikte yeni bir yol açtı. Açtığı bu yeni yol, SSD ve HDD ile üretilen başka coin’lerin de çıkmasına sebep olacaktır. Henüz Chia Coin hiç bir borsa da listelenmiyor. Bu da, Chia Coin madenciliği yapanların biriktirdikleri kripto paraları satabilecekleri bir borsanın olmadığını gösterir.

Fakat ileriki zamanlarda Chia Coin’nin yavaş yavaş borsalarda listeleneceğini ve alım satım işlemlerinin de başlayacağını söyleyebiliriz. Doğal olarak bu durum da Chia Coin’in fiyatını hızla artıracak ve Chia Coin’e yönelen madencilerin sayısı da arttıracaktır.

Chia Coin madenciliği SSD ve HDD satışlarını patlattı

Bu madenciliğe yönelecek kişileri bekleyen en büyük sıkıntı ise, yazım işlemleri diski çok yoracağından SSD’lerin ömrünün 4-6 ay gibi kısa süreli olmasıdır. Yani kazancınıza göre 6 ayda bir SSD değiştirmeniz gerekebilir. Bununda ne anlama geldiği ortada.

Bide bu işin, SSD/HDD ürünlerinin üretici ve satıcı ayağı da var. Normalde SSD ve HDD’ler 2 yada 3 yıl garantili satılan ürünlerdir. Chia Coin madenciliği ile bu ürünler 6 ayda kullanılmaz hale geleceğinden kullanıcılar tarafından garanti kapsamında arızaya gönderilme durumu oluşacaktır. Bu durumda üreticilerin yada satıcıların nasıl bir yol izleyecekler henüz belli değil.

İlginizi Çekebilir:  Honor 9X Pro'nun sızıntıları devam ediyor

Zaten yüksek ekran kartı fiyatları ve çip krizi ile karşı karşıya olan sektör için bu haberler pek iç açıcı durum değil. Yakın dönemde SSD ve HDD ürünlerinde de benzer krizlerin karşımıza çıkacağını söylemek yanlış olmaz. Bunu zaman gösterecek.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz