Anasayfa » LG akıllı telefon üretimini bıraktı

LG akıllı telefon üretimini bıraktı

Teknoklik Editör
LG akıllı telefon üretimini bıraktı

Güney Koreli teknoloji firması LG Electronics, akıllı telefon üreten bölümünü kapatma kararı aldı. Uzun yıllardır akıllı telefon pazarında faaliyet gösteren LG, ilk olarak zarar ettiği bu bölümü satmaya çalıştı. Bu düşüncesini gerçekleştiremeyince kapama yönünde karar aldı ve 31 Temmuz itibariyle akıllı telefon üretimini ve satışını durduracak.

LG, 2013 yılında dünyanın en büyük üçüncü akıllı telefon üreticisi konumuna kadar yükselmiş, rakiplerin çoğalması ve Çinli firmaların yükselişe geçmesiyle bu konumunda tutunamamış gerilemeye başlamıştı. Aldığı kararla, ilk defa bu kadar büyük bir telefon üreticisi faaliyetlerini sonlandırmış oldu. Açıklanan verilere göre LG, 2015 yılından bu yana 4.5 milyar dolar zarar etti.

LG akıllı telefon üretimini bıraktı

Bu kararı almasına sebep olan en büyük sebeplerden biride piyasaya sürmüş olduğu son akıllı telefon modelleri ile bir türlü beklentileri karşılayamamasıdır.

Şirket, akıllı telefon birimini kapatıp daha karlı gördüğü ürünlerin üretimine ağırlık verecek. Bunların başında tv üretimi ve ev aletleri geliyor. Firma ayrıca robotik ve yapay zeka, elektrikli araba, akıllı ev alanlarına da yönelecek.

Geçen sene akıllı telefon birimi LG’nin cirosunun yüzde 8.2’sini kapsıyordu. Şirket, kısa dönemde gelir kaybı yaşasa da uzun dönemde finans açısından daha iyi durumda olacaklarını düşünüyor.

LG Electronics, Kanadalı Magna International firması ile ortak bir girişim oluşturup elektrikli araç parçası üretme işini planladıkların belirtmişti. Bu ortaklık kapsamında, Çin ve Kore’deki fabrikalarda bu yönde sistemler üretmeyi düşünüyorlar.

Ayrıca LG Electronics, Endeonezya’da elektrikli araç bataryası üretmek yaklaşık 10m milyar dolarlık sözleşme imzalamıştı.

LG Elektronics, akıllı telefonlarda kaybettiği enerjiyi bu yönlerde değerlendirme yoluna girecek.

İlginizi Çekebilir:  Zincir mağazalarda teknolojik ürünlerde bu hafta

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Yorum Yap

Teknoklik Logo
 

Editör'ün Seçtikleri

Faydalı Makaleler

© Teknoklik.net ‘in tüm hakları saklıdır.

 
 

 

 

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Devamını Oku