Anasayfa » ABD NASDAQ’da Hepsiburada hisselerinde sert düşüş

ABD NASDAQ’da Hepsiburada hisselerinde sert düşüş

Teknoklik Editör
ABD NASDAQ'da Hepsiburada hisselerinde sert düşüş

ABD’de NASDAQ Borsası’nda geçen ay işlem görmeye başlayan e-ticaret platformu Hepsiburada’nın hisselerindeki sert düşüş yatırımcıları endişeye sevk etti. Bunu fırsat olarak gören ABD’li 4 hukuk firmasını yatırımcılarına çağrıda bulundu.

Nasdaq Borsası dünyanın en büyük teknoloji firması olarak biliniyor. Hepsiburada, Türkiye firmaları arasında bir ilki gerçekleştirerek B grubu hisselerini ABD’de halka arz etmişti.

Geçen hafta yaşanan yüzde 25’lik bu sert düşüş ile Hepsiburada hisseleri halka arz fiyatının da altına düşmüş oldu. Bunun üzerine 4 hukuk bürosu (Frank R. Cruz, Johnson Fistel, Glancy Prongay & Murray LLP, Howard G. Smith) yatırımcılarına konuyu incelemeye davet etti. Hisse senetlerinde sert düşüşler sonrası hukuk bürolarının reklam amaçlı müşteri edinmeye dönük bu tür çağrıları ABD’de sıkça rastlanan durumlardır.

Hisse fiyatı 8 dolar seviyesine indi

Türkiye’nin en büyük E-ticaret platformlarından Hepsiburada, ilk olarak 1 Temmuz 2021 tarihinde 12 dolarlık hisse başı fiyatından NASDAQ’ta halka arz edilmişti. Şirket, bu hareketiyle, ABD NASDAQ Borsası’nda işlem gören ilk ve tek Türk şirketi olmuştu. Hepsiburada’nın hisse senetleri, 25 Ağustos tarihine kadar olan 45 günlük zaman diliminde 12-14 dolar arasında seyretti. Geçen hafta perşembe günü ise (26 Ağustos) bir günde yüzde 25’ten fazla değer kaybederek 8 dolar seviyesine kadar inmişti. Bu sert düşüş, şirketin finansal sonuçlarını duyurmasının hemen ardından gelmişti.

26 Ağustos’ta şirketin açıkladığı, bu yılın ikinci çeyreğine ait mali sonuçlarında, gelirlerinin yüzde 5.2 artışla 1.75 milyar TL’ye çıktığı görüldü. Fakat Hepsiburada’nın amortisman, faiz ve vergi öncesi kârını gösteren FAVÖK’ü ise satışları artırma odaklı yatırım, reklam ve pazarlama harcamaları nedeniyle eksiye döndü. Şirketin geçen yılın aynı döneminde 71.1 milyon lira olan FAVÖK’ü, bu yılın ikinci çeyreğinde ise eksi 188.6 milyon lira oldu.

İlginizi Çekebilir:  Pandeminin Etkisiyle 2.Çeyrekte Firmaların NAND Flash Gelirlerinde Artışlar Oldu

Hisse fiyatlarındaki bu sert düşüş ile ilgili soru, 27 Ağustos Cuma günü gerçekleşen online basın toplantısında Hepsiburada CEO’su Murat Emirdağ’a soruldu. Yaptığı açıklamada “gündelik düşüş ve yükselişlerle ilgilenmediklerini” belirtti.

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Yorum Yap

Teknoklik Logo
 

Editör'ün Seçtikleri

Faydalı Makaleler

© Teknoklik.net ‘in tüm hakları saklıdır.

 
 

 

 

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Devamını Oku