Anasayfa » Çin’de artık çocuklar haftada 3 saat oyun oynayabilecek

Çin’de artık çocuklar haftada 3 saat oyun oynayabilecek

Teknoklik Editör
Çin'de artık çocuklar haftada 3 saat oyun oynayabilecek

Çin devleti, oyun bağımlılığının önüne geçmek için online oyunlarda kısıtlamalara gitti. Çin Ulusal Basın ve Yayın İdaresi’nin yaptığı son düzenlemeye göre 18 yaşın altındaki çocuklar haftada sadece 3 saat oyun oynayabilecek.

Düzenlemeye göre, Çin’de yaşayan 18 yaş altındaki çocuklar artık Cuma, Cumartesi, Pazar ve resmi tatillerde 20:00 ile 21:00 saatleri arasında bir saatlik oyun oynayabilecek. Toplamda da haftalık 3 saati geçemeyecek.

Online oyun şirketleri de, kimlik doğrulama sistemi ile reşit olmayanların belirlenen saatler dışında çevrim içi oyun oynamayı kısıtlayacak ve yeni kuralların uygulanmasını sağlamaya çalışacak.

Yapılan açıklamada, Çin devleti online oyun şirketlerine yönelik denetlemeleri arttırarak, süre kısıtlamalarının uygulanıp uygulanmadığını kontrol altına almaya çalışacak.

Çin, 2019 yılından beri, okullu çocuklar arasında oyun bağımlılığını azaltmak için kısıtlamalarını artırıyor. Daha önce reşit olmayanların çevrimiçi oyunlara erişim saatlerini tatil günlerinde 3 saat, diğer günlerde ise 1,5 saat ile sınırlandırmıştı. Bu sefer daha büyük adım atarak sınırlamayı genişletmiş oldular.

Çin'de artık çocuklar haftada 3 saat oyun oynayabilecek

Niko Partners’ta analist ve oyun pazarında uzaman olan Daniel Ahmad, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, “Bu karar bugüne kadar alınan en katı karardır ve reşit olmayanların harcamalarının çoğunu ortadan kaldıracaktır. Fakat bu zaten son derece düşüktü” dedi.

Çin’in en büyük firmalarından ve oyun pazarında önemli yerde bulunan Tencent, reşit olmayanlardan elde edilen gelirin Çin’deki oyun gelirlerinin %3’ünden az olduğunu söyledi. Bu kısıtlamalarında firmalar üzerinde ekonomik etkisinin önemli bir yer tutmayacağını gösteriyor. Fakat, Çin devletinin bu katı önlemleri, yabancı yatırımcıların gelecekteki yatırımlarını sekteye uğratabileceğini belirtti.

İlginizi Çekebilir:  Popüler Oyun Fortnite, İçeriğine Hacivat Kıyafeti Eklendi

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Yorum Yap

Teknoklik Logo
 

Editör'ün Seçtikleri

Faydalı Makaleler

© Teknoklik.net ‘in tüm hakları saklıdır.

 
 

 

 

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Devamını Oku