GeForce Now ile Oyun Bilgisayarların Sonu mu Geliyor?

0
175

Yeni çıkan oyunlarla beraber yüksek bilgisayar donanımına olan ihtiyaç sürekli artmakta. Buna paralel bilgisayar donanımlarında ve özellikle de ekran kartlarındaki fiyatlar normalinden fazla yükselmekte. Bu yüzden oyuncuların çoğu yeni çıkan oyunları oynayamıyor ya da çok düşük grafik ayarlarında oynama imkanına erişiyordu.

Artık bu durumu kökünden değiştirecek bir hizmet var. Nvidia’nın, Geforce Now isimli streaming oyun servisiyle oyun dünyası artık tamamen yeni bir döneme girecek. Geforce Now bize hiçbir donanım ihtiyacımız olmadan istediğimiz gibi oyun oynayabilme imkanı sunacak. Peki Ülkemiz dahil tüm dünyada hizmete giren GeForce Now Nedir? Nasıl Kullanılır? Ücretleri nedir? Şimdi detaylara geçelim..

GeForce Now ile Oyun Bilgisayarların Sonu mu Geliyor?

GeForce Now Nedir?

Nvidia’nın bir süredir beta sürecinde olan bulut tabanlı oyun servisi Geforce Now, tüm kullanıcılar için aktif hale geldi. Önce bulut tabanlı servisi nedir ona değinelim.

Bulut tabanlı oyun servisleri, kendi serverlarında barındırdığı oyunları, biz oyunculara yüksek donanım gerektirmeyen bilgisayarlarla yada mobil cihazlarla internet üzerinden zorlanmadan oynamamızı sağlayan servislerdir. Yani kısaca, dünyanın herhangi bir yerindeki bir bilgisayara internet üzerinden bağlanıp, bilgisayarınız ne olursa olsun oyun oynayabiliyorsunuz. İşte Nvidia’nın Geforce Now servisi de bu hizmeti veriyor.

GeForce Now ile Oyun Bilgisayarların Sonu mu Geliyor?

Bu hizmeti kullanabilmenin en önemli şartı, stabil ve yüksek hızda bir internete sahip olmanız gerekiyor. GeForce Now’ın istediği minimum hız ise 15 Mbps dir.

Nvidia GeForce Now Türkiye (Game Plus) fiyat?

GeForce Now servisinin hem ücretsiz hem de ücretli abonelikleri bulunuyor. Ücretsiz olarak, 1 saat oyun oynayabiliyorsunuz. Bir saatin sonunda sistem sizi oyundan çıkarıyor. Oyuna tekrara giriş yapabiliyorsunuz fakat yoğun saatlerde bir miktar sıra beklemeniz gerekebilir. Ayrıca ücretsiz sürümde oyunlarda RTX aktif değil.

GeForce Now Türkiye Fiyatları

Ücretli fiyatı ise Ülkemizde aylık 74.9 TL olarak belirlendi. Yurt dışı fiyatının 5.49 Euro yani güncel kurla 48 TL olduğunu düşünürsek Türkiye fiyatı biraz yüksek kalmış gözüküyor. Bu durum kullanıcılar üzerinde biraz hayal kırıklığı meydana getirecektir.

İlginizi Çekebilir:  Oyun Severlere Özel: Bu Hafta Çıkacak Oyunların Listesi

Firma bu durumu öngörmüş ki, lansmana özel 3 aylık 149,7 TL’lik (aylık 50 TL) bir paket ile karışımıza çıkıyor. Tabi devamında fiyatınız yine 74.9 TL’ye yükselecektir.

GeForce Now hakkında detaylı bilgi ve abonelik için buraya tıklayarak GamePlus resmi sitesine ulaşabilirsiniz.

GeForce Now için Ne Kadar İnternet Gerekiyor?

Bu tür sistemlerin en büyük dezavantajlarından biri internet kotanızdan fazla yemesidir. O yüzden kotalı bir internet kullanıyorsanız bu sistemi kullanmanız biraz canınızı sıkabilir. Ancak, sınırsız bir internetiniz var ise GeForce Now ile oyunun tadını dilediğiniz gibi çıkarabilirsiniz.

GeForce Now üzerinden 1 saat boyunca oyun oynadığınız zaman görüntü kalitesine göre yaklaşık 4GB ile 12 GB arasında internet tüketebilirsiniz. Sistemden “Yayın Akışı Kalitesi” ayarlarına girerek, saatlik ortalama ne kadar internet tüketebileceğinizi görebilir ve kendinize göre ayarlamalarda bulunabilirsiniz.

GeForce Now Yayın Akışı Kalitesi

GeForce Now sitesinde yapılan açıklamaya göre, İnternet hızı gereksinimi olarak, 60 fps’de 720p için 15Mbps ve 60 fps’de 1080p için 25 Mbps hız ile optimum performansa ulaşılacağı belirtiliyor.

Sonuç olarak:

  • Kotasız internete sahipseniz
  • Minimum 15 Mbps (minimum 25 Mbps tavsiye edilir) hıza sahipseniz
  • Aylık 75 lira ödemeyi göze alıyorsanız

Bu platformu kullanabilirsiniz. Binlerce lira bir bilgisayara para ödemeden istediğiniz oyunu internet üzerinden oynamayabileceksiniz. Henüz hayatımıza yeni girmeye başlayan bu platform oyun sektöründe taşları yerinden oynatacağa benziyor. Özellikle oyun bilgisayarlarına büyük bir darbe vuracağa benziyor. Tabi ki bunun zaman gösterecek.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz