Türkiye’de Bir İlk: Ankara Belediyesi Dönüştürülmüş Elektrikli Otobüs Üretti

0
99

Teknolojik gelişimin baş döndürücü bir hızla ilerlediği bir dönemdeyiz. Hayatı kolaylaştıran ve daha yaşanabilir teknolojilerin gündem de olduğu bu dönemde Ankara Belediyesi de Türkiye’de bir ilki gerçekleştirdi. Türkiye’nin ilk dönüştürülmüş %100 elektrikli otobüsünü üretti.

Ankara Büyükşehir Belediyesi iştiraki firmalarından Belka’nın öncülüğünde eski bir dizel otobüsü %100 elektrikli otobüse dönüştürdüler. Proje kapsamında, eski kullanım ömrünü tamamlamış bir dizel otobüsü yeniden düzenleyerek tamamen elektrikli otobüse çevirdiler.

Türkiye'de Bir İlk: Ankara Belediyesi Dönüştürülmüş Elektrikli Otobüs Üretti

Bu proje, hem daha uygun maliyet hem de yakıt tasarrufu açısından Ankaralıların taktirini topladı. Sıfırdan üretim maliyetinin yaklaşık 3’te 1’ine mal edilen otobüsün ayrıca aynı kategorideki dizel yakıtlı araçlara göre 5’te 1 yakıt tasarrufu sağlıyor.

Ayrıca proje bu proje sayesinde, eski ve kullanılmaz durumda olan otobüsler yeniden hayata kazandırılmış oldu. Yeni otobüs tam şarj edildikten sonra 400 kilometre kadar hizmet verebilecek.

Konuyla ilgili olarak Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı açıklamada, “AB Standartlarını karşılayacak şekilde üretilen otobüsle ilgili tüm çalışmaların tamamlandığını ve yollara indiğini” belirtiler. Ayrıca “Çalışmaların devam edeceğini ve bu tür otobüslerin Ankara’ya kazandırılacağını” da vurguladılar.

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı paylaşım şu şekilde

Ankara Büyükşehir Belediyesi, Belka’nın projesini resmi Twitter hesabından “Dönüşüme hazır mısınız?” başlığıyla duyurdu.

Buradan Resmi Twitter hesabına ulaşabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  Bayramda Yaşanan İletişim Sorununda, Üç Operatörde Birbirlerini Suçladı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz