Anasayfa » Samsung, Dördüncü Çeyrek ve 2019 Yılı Mali Sonuçlarını Açıkladı

Samsung, Dördüncü Çeyrek ve 2019 Yılı Mali Sonuçlarını Açıkladı

Teknoklik Editör

Samsung için 2019 yılı çok iyi bir yıl oldu. Küresel anlamda belirsizliklerin devam ettiği bir dönemde ciro ve kazanç olarak iyi bir noktada tamamladılar.

Samsung, bugün 2019’un son çeyreğiyle 2019 yılın tamamı ile ilgili finansal sonuçları açıkladı. Şirket, 2019 yılı için 230,40 trilyon Kore Wonu (yaklaşık 193 milyar dolar) ciro ve 27,77 trilyon Kore Wonu (yaklaşık 23 milyar dolar) işletme karı bildirdi.

Şirket, 2019 yılının son çeyreğinde 59.88 trilyon Kore Wonu (yaklaşık 59.5 milyar dolar) ciro ve üç aylık faaliyet karında ise 7.16 trilyon Kore Wonu (yaklaşık 6 milyar dolar) olarak bildirdi.

Aşağıdaki tabloda, Samsung firmasının 2017-2019 arası değişik segmentlere göre detaylı ciro ve faaliyet karı tablosunu göreceksiniz. 

K-IFRS (2017 ~ 2019) bazında Segmentlere Göre Konsolide Satış ve Faaliyet Karı

Tablo üzerinden genel değerlendirme yapacak olursak;

2019 son çeyreğinde, bellek yongasında ki fiyatların düşüşüne ilave ekran panellerindeki zayıf satışlardan dolayı önceki yıla göre düşüş oldu. Sunucular ve mobil ürünlerinde kullanılan belleklerde ki taleplerin artması ve amiral gemisi akıllı telefonlardaki satışların çok iyi olmasından dolayı genel kazançtaki düşüş biraz hafifletmiş oldu. 

Tüketici Elektroniğinde, QLED TV’ler , yeni modeller ve premium ürünlerin satışlarının artmasıyla kazançların da bi miktar artış oldu. Firma, önümüzdeki dönemlerde QLED 8K TV’lerin satışlarını artırmaya ve yeni yaşam tarzı cihazları piyasaya sürmeye çalışacak. 

Samsung, 2020 yılının başlarında, sezondan dolayı, bellek yongaları, OLED ve tüketici elektroniğinde zayıflama bekliyor. Firma, 2020 yılı içinde küresel olarak işlerde bir belirsizlik beklemesine rağmen, genel iş performansında iyileşme öngörüyor. 

Ayrıca 5G akıllı telefonlarına olan talebin artışından dolayı bellek piyasasındaki hızlanmayı attıracaktır. Firma, bu sayede rakamların önceki yıllardaki seviyelere dönmesini bekliyor ve yeni nesil çip üretimine geçiş yapmayı planlıyor. 

İlginizi Çekebilir:  Google 3'üncü Veri Merkezi için Danimarka’ya Büyük Yatırım

Samsung Mobilde, 5G serisi katlanabilir akıllı telefonlar gibi gelişmiş model ürünlerin satışlarını artırarak karını artırmayı hedefliyor. Kore şirketi geçen yıl ülkesindeki 5G’nin pazarının küçülmesinden sonra küresel pazarlara odaklanacak. 

Dördüncü Çeyrekte Yarı İletken Talebi Arttı

Yarı iletken cirosu dördüncü çeyrekte 16.79 trilyon KRW olurken 3.45 trilyon KRW de faaliyet kârı bıraktı. 

Memory ürünlerinde ise, sunucu müşterilerinin artan talepleriyle sağlam bir ciro elde etti. 5G ağ teknolojisi de bu kazanımlara katkıda bulundu. 

NAND için, yüksek yoğunluklu modeller için sipariş üreten yeni akıllı telefon lansmanları sayesinde talep beklenenden daha yüksekti. Sunucu uygulamalarından SSD’ye olan artan talep de performansa yardımcı oldu.

Ayrıca, Ocak-Mart döneminde, NAND fiyatlarındaki düşüşle ağırlıklı olarak sunucu talebinde artış olması bekleniyor. Firma, kârlılığı ve rekabet gücünü artırmak için, 2020’nin ilk yarısında 6. nesil V-NAND’a geçiş sürecini hızlandırmayı planlıyor.

2020 yılında Şirket, müşteri portföyünü çeşitlendirmek ve Samsung ürünlerini kullanarak uygulamaları genişletmek amacıyla bir dizi ürün tasarımını tamamlamayı planlamaktadır.

Mobil Bölümü, Yeni Amiral Gemisi Ürünlere  ve Katlanabilir Modellere Odaklanacak

Samsung’un BT ve Mobil Kısmı, 2019’un dördüncü çeyreğinde 24,95 trilyon KRW satış ve 2,52 trilyon KRW faaliyet karı açıkladı.

Akıllı telefonlar ve tabletlere olan talepler yıl sonunun da etkisiyle ciroyu arttırırken, yeni amiral gemisi ürünlerin lansmanlarının etkisi azaldıkça ciroyu biraz düşürdü.  Bu düşüş, pazarlama giderlerinin etkin kullanılması ve Galaxy A serisi gibi amiral gemisi akıllı telefonların satışlarıyla kapatıldı.

2020 yılında ise, 5G akıllı telefonlara olan talebin artması beklenirken, kullanıcılar yüksek performanslı ürünleri giderek daha fazla benimsediğinden pazar rekabetinin de artması bekleniyor. Firma, 5G ile ilgili yatırımlarını genişleterek ve katlanabilir ürünler için yeni tasarımlar sunarak premium akıllı telefonlarını farklılaştırmayı planlıyor. 

İlginizi Çekebilir:  Samsung, Telefonları Ücretsiz UV Işığıyla Temizleyecek

Samsung, bu yıl ilk çeyrekte büyümek için yeni yaşam tarzı dijital cihazlar ve premium ürünler sunmaya devam etmeyi planlıyor.

Firma, 2020 yılı içerisinde oluşabilecek küresel ekonomik durgunluktan kaynaklanacak belirsizliklerin farkında olsa da, kayıpları paylaşımda da belirttiğimiz gibi yeni amiral gemisi ürünlerle ve daha fazla B2B fırsatını genişleterek riskleri dengelemeyi hedefleyecektir. 

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Yorum Yap

Teknoklik Logo
 

Editör'ün Seçtikleri

Faydalı Makaleler

© Teknoklik.net ‘in tüm hakları saklıdır.

 
 

 

 

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Devamını Oku