Anasayfa » 2020’de Dijital Trendler: İnternet Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

2020’de Dijital Trendler: İnternet Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Teknoklik Editör

2020’de Dijital Trendler

We Are Social ve Hootsuite ‘nin ortak yayınladığı Dijital 2020 rapor, dijital, mobil ve sosyal medyanın tüm dünyadaki insanlar için günlük yaşamın vazgeçilmez bir parçası haline geldiğini gösteriyor.

Dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 60’ı çevrimiçi durumda. Rapora göre, şu anda 4,5 milyardan fazla insan interneti kullanıyorken, sosyal medya kullanıcıları 3,8 milyarı geçti. Sosyal medya kullanımı, 2020 yılının ortasında dünya nüfusunun yarısından fazlasına ulaşacağı ön görülüyor.

Dünya genelinde hala bazı zorluklar devam ediyor. Herkesin hayatını değiştiren dijital bağlantıya adil ve eşit erişime sahip olamıyor. Bunu sağlamak için hala yapılması gereken çok işler var. Dijital dünyaya adil ve eşit erişim sağlandığında bu rakamların daha çok yukarı çıkacağı biliniyor.

Ocak ayında yayınlanan 247 sayfalık  Dijital 2020 Küresel Bakış Raporun özetini bu görmek için okumaya devam edin.

Dünya nüfusunun genel durumu

 • Toplam dünya nüfusu 7.75 milyar. 
 • Nüfusun yüzde 49,6’sı kadın, yüzde 50.4’ü erkekten oluşuyor.
 • Her yıl ortalama nüfus artışı yüzde 1.1 
 • Yaş ortalama 30.9
 • Nüfusun yüzde 55.3’ü kentlerde yaşıyor. 
 • Kilometre başına düşen insan sayısı 60
 • Genel okuryazarlık yüzde 86.3 iken, kadınlarda bu oran yüzde 82.8, erkeklerde yüzde 89.8 olarak karşımıza çıkıyor. 

Bölgelere göre nüfus yoğunluğu

Dünya geneline baktığınızda nüfusun büyük bir bölümü Asya kıtasında yer alıyor. Güney ve Güney Asya’daki nüfusun toplamı dünyanın nüfusunun yarısını geçiyor. 

Yaşlara göre dünya nüfusu

İnterneti Ne kadar Kişi Kullanıyor?

Dijital dünyanın hayatımızdaki rolü gün geçtikçe artıyor. Daha fazla insan çevrimiçi olup internette daha fazla zaman geçiyor.

 • 7.7 milyarlık dünya nüfusunun 4.54 milyarı interneti kullanıyor. Ocak 2019 rakamına göre yüzde 7 (298 milyon yeni kullanıcı) artış bir artış var.
 • Dünya çağında 3.80 milyar insan ise sosyal medya kullanıcısı var. Bu sayı geçen yola göre yüzde 9 (321 milyon yeni kullanıcı) civarı artış gösterdi.
 • Ocak 2020’de 5.19 milyardan fazla insan cep telefonu kullanıyor ve kullanıcı sayısı geçen yıla göre yüzde 2.4 (yalaşık 124 milyon) artış gösterdi.

İnternette Ne kadar  Zaman geçiriyoruz?

Dünya genelinde her insan ortalama günde 6 saat 43 dk internette zaman geçiriyor. Bu süre, geçen yıla göre 3 dakika daha az ama yinede her yıl kişi başına 100 günden fazla internete bağlı yaşıyoruz. Günde yaklaşık 8 saat uyuduğumuzu düşünürsek, gündelik hayatımızdan kalan kısmın yaklaşık yüzde 40’ını  interneti kullanarak geçiyoruz.

Bununla birlikte insanların internette geçirdikleri süre ülkeden ülkeye değişiyor. Günde 9 saat 45 dakika ile Flipinliler en çok internette zaman geçiren kişiler. Buna karşılık Japonlar ise günde sadece 4 saat 22 dakikasını internette harcıyor.

Ülkemiz ise 7 saat 29 dakika ile 12.sırada yer alıyor. İlk 10 sıra;

 • Filipin (9 saat 45 dakika)
 • Güney Afrika (9 saat 22 dakika)
 • Brezilya (9 saat 17 dakika)
 • Kolombiya (9 saat 10 dakika)
 • Tayland (9 saat 1 dakika)
 • Arjantin (8 saat 47 dakika)
 • Meksika (8 saat 21 dakika)
 • Endonezya (7 saat 59 dakika)
 • Malezya (7 saat 57 dakika)
 • Taiwan (7 saat 57 dakika)

Mobile olarak günlük internete ayırdığımız ortalama zaman 3 saat 22 dakika iken, bilgisayar üzerinden ise çevrimiçi geçirilen zaman ortalama 3 saat 21 dakika. İki cihazda da internette geçirilen süre aynı. Ayrıca üç tabloya da baktığımızda ülke sıralamalarının da hemen hemen aynı olduğunu görüyoruz. 

İnternetsiz İnsanların Sayısı?

Dünyadaki toplam nüfusun yaklaşık %40’ı (yaklaşık 3.2 milyar insan) internete bağlı değil. Bu çevrim dışı kalan insanların 1 milyardan fazlası Güney Asya’da bulunuyor. Buda toplam sayının %31 denk geliyor.

Afrika’da ülkeler ise bu oranın %27 ‘sini oluşturuyor. Bu kıtada 870 milyon insan internete erişemiyor. İnternete erişemeyen en az insan Kuzey Avrupa’da bulunuyor.

Bölgelerdeki yaş durumları internete erişim düzeyini belirlemeden önemli yer tutuyor. Afrika’da toplam nüfusunun yarısından fazlası 20 yaşın altında ve Güney Asya’da ise 13 yaşın altında 460 milyondan fazla insan var. Bunları göz önüne aldığımızda ilerki zamanlarda bu oranlarda büyük değişik yol açacaktır.

İnternet bağlantı hızları

Dünya genelinde mobil internet bağlantı hızlarının ortalaması 32.01 MBPS iken, sabit internet bağlantı hızlarının ortalaması 73.58 MBPS olarak karşımıza çıkıyor. Yıllık değişimlere baktığımızda mobilde yüzde 28, sabit bağlantıda yüzde 35 olarak artıyor. 

Ülkelerdeki internet bağlantı hızlarının ortalamasına baktığımızda mobilde Güney Kore 103.2 MBPS ile başı çekerken, Hindistan 11.5 MBPS ile sonda yer alıyor.

Sabit internet bağlantı hızlarının ortalamasında ise, Singapur 200.1 MBPS, Honkong 164.9 MBPS ve Romanya 144.4 MBPS.

En çok kullanılan internet tarayıcıları

Hala dünyada en çok kullanılan internet tarayıcı uygulaması Chrome. Bunda Google’unda da etkisi çok büyük. Bir zamanların en popüler uygulaması Internet Explorer ise çok gerilere düştü. Sadece yüzde 1.6 kullanıcı tarafından kullanılıyor. İlk liste;

 • Chrome  (% 63,6)
 • Safari  (% 17.7)
 • Firefox   (% 4.4)
 • Samsung Internet (% 3.5)
 • UB Browser  (% 2.9)
 • Opera  (% 2.3)
 • Internet Explorer  (% 1.6)
 • Diğer Browser’lar  (%4.1)

En çok ziyaret edilen internet siteleri

Ziyaretçi ölçüm sitesi Alexa’ya göre, dünyada en çok ziyaret edilen ilk beş site; Google, Youtube, Tmall, Facebook, Baidu. 

En dikkati çeken sitede, listeye yirminci sıradan giren ve internet üzerinden ücretli video hizmeti veren Netflix firması. 

İnternet sitelerinde kullanılan en yaygın diller

Dünyada mevcut internet sitelerinin yaklaşık yüzde 60 yakını İngilizce olarak hazırlanmış. Bunu yüzde 7.6 ile Rusça takip ediyor. En ilginç olan, yaklaşık 1.5 milyar nüfusa sahip olan Çin’in, kendi dilinde hazırlanan sadece yüzde 1.4 sitenin olması. 

2019 yılında Google’da en çok aranan kelimeler

Dünyanın en çok kullanılan arama motoru Google’da geçen yıl milyarlarca arama yapıldı. Bu aramalarda en çok kullanılan 20 kelime görselde görebilirsiniz. Sırasıyla, Facebook, Google, Youtube, You ve Weather geliyor. Listeye baktığımızda dikkatimizi çeken, birkaçı hariç kelimelerin hemen hemen hepsi bir internet sitesi adı olması.

Buradan da anlaşılan, ziyaret etmek istediğimiz siteyi, adının sonuna uzantısını (com,net,org vb.) yazmadan çağırıyoruz. 

Mobil internet kullanımı artık yüzde 50’yi buldu.

GlobalWebIndex verilerine göre, çevrimiçi harcadığımız sürenin yarısını cep telefonları oluşturduğunu ve gün geçtikçe bu oranın daha da çok arttığı görülüyor. Her yıl artışta olan mobilin, internetten aldığı pay yüzde 50,1’e kadar ulaştı.

Dünyadaki İnternet kullanıcılarının yüzde 92’si şu anda mobil cihazlar üzerinden bağlanıyor. Mobil cihazların yaygınlığına rağmen, internet kullanıcılarının dörtte üçü hala dizüstü bilgisayar ve masaüstü bilgisayarlar aracılığıyla çevrimiçi oluyor.

İlginizi Çekebilir:  A101 bu hafta Samsung Galaxy M20'yi Satacak

Statcounter’dan gelen verilere göre, web sayfası trafiğinin yaklaşık yüzde 53’nin cep telefonlarından ve yüzde 44’ünün ise bilgisayarlardan geldiği ortaya çıktı. Tabletler de ise bu oran yüzde 2.7

Bu verilere baktığımızda kullanıcılar internet erişmek için çeşitli cihazları kullandığını görüyoruz. Sonuç olarak, insanlar farklı zamanlarda ve farklı ihtiyaçları için farklı cihazlar kullanabilirler. Üreticiler planlama yaparken bunu göz önüne almalıdırlar.

Mobil Uygulamaların Durumu?

App Annie tarafında paylaşılan veriye göre, mobil cihazı kullanırken harcadığımız her 11 dakikanın 10 dakikasını mobil uygulamalara ayırdığımız ortaya çıktı. Web’de geçirdiğimiz sürenin ise,  mobil zamanımızın sadece yüzde 9’unu oluşturuyor.

Günümüzde kullanılan uygulamalara baktığımızda bu oran bizim için şaşırtıcı gelmiyor.  İster arkadaşlarınızla iletişim kurun, ister mali durumunuzu yönetin, ister arkadaş edinin, ister oyun oynayın, ister eğlenin, hayatımızın her alanında bu uygulamaları kullanıyoruz.

Akıllı telefon kullanıcıların, yüzde 89’u mesajlaşma uygulamalarını, yüzde 89’u sosyal medya uygulamalarını, yüzde 47’si oyun uygulamalarını ve yüzde 26’sı sağlık uygulamalarını kullanıyor. 

Arkadaşlık uygulamaları büyük bir sektör haline geldi. Tinder uygulaması 2019 yılında diğer oyun dışı uygulamalardan daha fazla gelir elde etti. Tanışma arkadaşlık kurma uygulamalarını kullananlar 2019 yılında toplam 2.2 milyar dolar harcama yaptı. iki yıl önceki harcamanın iki katı. 

App Annie yayınladığı raporda, akıllı telefon kullanıcılarının 2019 yılında 200 milyardan fazla mobil uygulama indirdiğini ve son 12 ay içinde uygulamalara ve uygulamalarla ilgili satın alma işlemlerine toplam 120 milyar ABD doları harcadığını bildirdi. 

Yine App Annie raporuna göre, oyunların mobil uygulamalar arasında en yüksek paya sahip olduğunu ve dünya çapında tüketici harcamalarının yüzde 70’ini mobil uygulamalara yönlendirdiğini ortaya koyuyor. Bununla birlikte cep telefonlarıyla geçirilen toplam süre söz konusu olduğunda oyunlar en yüksek kategoride yer almamaktadır. 

Kategorilere göre mobil uygulamalarda harcanan zamanın payı?

İnsanların her gün cep telefonlarını kullanarak harcadıkları 3,7 saatin yaklaşık yarısı sosyal ve iletişim uygulamalarını kullanarak geçiriliyor .

GlobalWebIndex verileri, mobil cihazlarda ve bilgisayarlarda, sosyal medyayı kullanarak kişi başına günlük ortalama 2 saat 24 dakika harcadığımızı bildiriyor.

Bu durum tabi ki ülkelere göre değişiklik gösterecektir. Filipinliler hala internette en çok zaman geçiren insanlar olduğu gibi sosyal platformlarda da günde neredeyse 4 saat harcayarak en çok sosyal olan kullanıcılardır. Bunun yanında, Japonya’daki internet kullanıcıları ise sosyal medyada günde ortalama sadece 45 dakika geçiriyor.

Ülkelere göre internette geçirilen zaman sıralaması ile sosyal medyada geçirilen zaman sıralaması biraz farklılık göstermekte. Ülkemiz internette geçirilen zaman sıralamasında 12. iken, sosyal medyada geçirilen süre sıralamasında 15. sırada. İlk 10;

 • Flipin (3 saat 53 dakika)
 • Kolombiya (3 saat 45 dakika)
 • Brezilya (3 saat 31 dakika)
 • Nijerya (3 saat 30 dakika)
 • Endonezya (3 saat 26 dakika)
 • Meksika (3 saat 25 dakika)
 • Kenya (3 saat 23 dakika)
 • Arjantin (3 saat 11 dakika)
 • Güney Afrika (3 saat 10 dakika)
 • Suudi Arabistan (3 saat 2 dakika)

Günlük medyada geçirilen zaman

Günlük 24 saatlik zaman diliminde en çok internette zaman geçiriyoruz. Günlük 6 saat 43 dakika çevrimiçiyiz.

Kalan zamanımızın, 2.24 saati sosyal media, 3.18 saati televizyon izleyerek, 1.26 saati müzik dinleyerek ve 1.10 saati oyun oynayarak geçiyor. 

Dünyada sosyal medya kullanımı

Dünyadaki 7.75 milyar insanın yüzde 49’u (yaklaşık 3.80 milyar) sosyal medyada zaman geçiriyor. Kullanıcıların yalaşık yüzden 99’u mobilden erişim sağlıyor. Ayrıca her yıl sosyal medya kullanıcı sayısında yüzde 9.2 büyüme geçekleşiyor. 

Bölgelere göre sosyal medya kullanımına baktığımızda Amerika yüzde 69 ile başı çekmekte. En az kullanım ise yüzde 6 ile Orta Afrika’da.

Ülkeler bazında baktığımızda, ilk sırayı, neredeyse ülkenin tamamının sosyal medyayı kullandığını gördüğümüz Birleşik Arap Emirlikleri işgal ediyor. Sonrasında, yüzden 80 üstünde olan Taiwan, Güney Kore ve Malezya geliyor. 

Cinsiyete Göre Sosyal Medya Kullanım Oranı?

İnternete erişim oranını etkilemede cinsiyet de önemli bir faktördür. ITU’nun paylaştığı verilere göre, kadınlar erkeklere göre bağlantısız olma olasılığı daha yüksek. Aynı farklılık sosyal medya kullanım oranına da yansımaktadır.

Güney Asya’daki kadınların sosyal medya kullananların sayısı erkeklere göre 3 kat daha düşük. Buda bize neden Güney Asya’da çevrim dışı insan sayısı fazla olduğunu gösterir.

Bundan daha endişe verici durumda, GSMA Intelligence araştırmasına göre, bugün Hindistan’da yaşayan toplam kadın nüfusunun yarısından fazlasının mobil internetin varlığından habersiz olduğudur.

Birleşmiş Milletler bu dengesizliğin bu toplumlarda “derinlemesine yerleşmiş sosyal normlar ve uygulamalar” dan kaynaklandığını bildirmekte. Nedenlerine bakılmaksızın, özellikle gelişmekte olan ülkelerdeki kadınların dijital erişilebilirliğini arttırmak gerekmektedir. Burada markalara büyük iş düşüyor.

Ülkeler bazında baktığımızda; Kadınların en çok sosyal medyayı kullandığı yer yüzde 58 ile Beyaz Rusya. Erkeklerin ise yüzde 85 ile Yemen.

Dünyanın En İyi Mesajlaşma Uygulamaları

Dünya haritasını, mesajlaşma uygulamalarının en çok kullanıldığı bölgelere göre boyadığımız resimdeki gibi şekil çıkıyor. 

En çok kullanılan mesajlaşma uygulaması WhatsApp, 138 ülkede en çok kullanılan platform. Onu 74 Ülke ile Facebook Messenger takip ediyor. Kullanıcı sayısının çok fazla olduğu Çin’in kendi Platformu WeChat ise sadece 2 ülkede zirvede. 

Facebook Hala Lider

Son bir kaç yıldaki sıkıntılara rağmen, Facebook hala en çok kullanılan sosyal platformu.  Facebook’un, bildiren raporlara göre, aylık 2,5 milyar aylık aktif kullanıcı çıtasını geçtiğini ve kullanıcı sayılarının 2019 boyunca çoğu ülkede istikrarlı bir şekilde artmaya devam ettiğini gösteriyor.

Dünyada en çok kullanılan sosyal platform sıralamasında Youtube, Whatsapp FB Messenger, wechat ve instagram gelmekte. 

Facebook geçtiğimiz yıl da bi miktar kullanıcı düşüşü yaşadı. Self-servis reklam araçları, 2020’nin başında ve 2019 son çeyreğine göre Hindistan, İspanya ve Güney Kore için önemli ölçüde daha düşük erişim rakamları bildirdi. Genel olarak ise, Facebook’un kitle erişimi yalnızca son 3 ayda yüzde 1 büyüdü. 

Pazarlamacılar, kullanıcı kitlesi olarak artık Facebook’u, 18 yaş ve üstü dünya yetişkinlerinin üçte birine ve 18 ila 34 yaşları arasındaki dünya yetişkinlerinin yarısından fazlasına ulaşmak için kullanıyor. 

Facebook genel bakış

En çok kullanılan sosyal platformu Facebook’u nüfusunun yüzde 80 ‘inin üstünde kullanan ülkeler sırasıyla; Birleşik Arap Emirlikleri, Filipinler, Malezya, Meksika ve Taywan gelmekte. En az kullanan kullanan Rusya ve Japonya.

Reklam Kitlesi

Facebook aynı zamanda markalar için büyük bir reklam kitlesi barındıran bir platformu. Yukarıdaki tabloda ulaşılabilecek kişi sayısını, yaş aralığını ve cinsiyet ayrımını görebilirsiniz. Facebook kullananların yüzde 56.3 erkeklerden oluşmakta iken yüzde 43.7’si kadınlardan meydana geliyor. 

İlginizi Çekebilir:  Chia Coin madenciliği SSD ve HDD satışlarını patlattı

Facebook’a erişim

Facebook’a kullanıcıların hemen hemen hepsi mobil olarak erişiyor. Facebook’a erişim oranları;

 • Herhangi bir cep telefonundan erişenler yüzde 98
 • Sadece Laptop veya Masaüstü Bilgisayardan erişenler yüzde 1.9
 • Hem telefon hemde bilgisayarda erişim sağlayanlar yüzde 19
 • Sadece telefondan erişenlerin sayısı yüzde 79

Kullanılan platformlar

Facebook ağırlıklı olarak Android işletim sistemi ile kullanıyor. Yüzde 80.8 Andoid işletim sistemi kullanılırken, yüzde 14.2 İOS ve yüzde 5.0 da diğer işletim sistemleri kullanılıyor. 

En çok üyesi olan Facebook sayfaları

Merak edilen bir konuda, Facebook’da en çok hangi sayaların takipçisi var. Tabloda İlk 20’de olan sayfaların isimlerini görebilirsiniz. İlk sıralarda; Fecebook kendi sayfası, Samsung, Cristiano Ronaldo, Real Madrid FC ve Coca-Cola.

Instagram’a genel bakış

1 milyar üyesi olan instagram’da reklam için ulaşılabilecek kişi sayısı 928.5 milyon. Üye sayısında önceki yıla göre yüzde 15’lik bir artış var. Instagram’ı erkeklere göre kadınlar daha çok kullanıyor.

Yaş ve Cinsiyete göre Instagram profilleri

Yaş aralığına göre üye sayısı

Instagram’ı en çok kullanan yaş aralığı 25-34. En az kullanan 65 yaş üstü olanlar.

En çok takipçisi olan Instagram sayfaları

Kendi sayfası haricinde en çok beğenilip takip edilen instagram sayaların ilk beşi; Cristiano Ronaldo, Ariana Grande, Dwayne Johnson, Selena Gomez ve Kylie Jenner.

En fazla kullanılan #Hashtags’ler

Instagram’ın bir özelliği de aramalarda kullanılan hashtag’lerin takibinin yapılabilmesi. Paylaşımlarda en çok kullanılan ilk 30 hashtag’i tabloda görebilirsiniz. 

TikTok ve diğer parlayan yıldızlar 

Tiktok Zamanı

Tiktok, 2019 yılının en göze çarpan ve hızlı büyüyen sosyal medya platformu oldu. İlk olarak manşetlerde hakkında kötü yayınlar çıksa da, ilerleyen zamanlarda bu durumdan fazla etkilenmediği ortaya çıktı. 

Tiktok’un aylık 800 milyon aktif kullanıcısı var. Bunların 500 milyonu yaklaşık yüzde 60’dan fazlası Çin’de yaşıyor. Platformun, Çin dışında 300 milyon kullanıcıya sahip olduğunu görüyoruz buda Snapchat veya Twitter ile aynı ligde yer alacak demektir.

Ayrıca, App Annie’nin son verilerine göre, Tiktok’u Çin’den sonra en çok Hindistan’lılar kullanıyor. Çinli kullanıcılar 2019’da TikTok’u kullanarak harcanan toplam sürenin yüzde 80’ini oluşturduğunu, Hindistan’daki kullanıcıların ise toplamın yüzde 10’unu oluşturduğunu gösteriyor. Bu, Çin ve Hindistan’daki kullanıcıların dünya çapında TikTok’u kullanarak geçirdikleri her 10 dakikada yaklaşık 9 kişiden sorumlu olduğu anlamına gelir.

Bununla birlikte, TikTok, 2019 için küresel mobil uygulama sıralamasında altıncı sıraya yükseldi. Tiktok, Facebook, WhatsApp,  WeChat ve Instagram’ın hemen peşlerinden geliyor ve onlar gibi sosyal platform.

Hızlı büyüme sadece TikTok ile sınırlı değil

Tüm gözler Tiktok’a çevrilse de, bazı sosyal platformlarda etkileyici sayılara ulaşabiliyor. Bunlardan biride, geçen yıldan bu yana yüzde 30 (yaklaşık 100 milyon kullanıcı) artış göstererek büyük başarı sağlayan Reddit uygulaması. Son raporlar, platformun her ay aktif olarak 430 milyon kullanıcı çektiğini ortaya koyuyor. 

Diğer bir uygulama Pinterest, geçen yıla göre aktif kullanıcı sayısını yüzde 29 artırarak iyi bir başarı elde etti. Platform, son 1 yılda 70 milyon yeni kullanıcı çekerek, bu yılın başında toplam 322 milyon kişiye ulaştı. 

Şirket ayrıca, reklam hedefleme seçeneklerine yeni ülkeler ekledi ve bu sayede 2019 son çeyreğinde bildirilen potansiyel reklam erişiminde yüzde 12’lik bir artış sağlayarak 169 milyona ulaştı. 

Sina Weibo da hızlı büyüyen platformlardan ve önümüzdeki bir kaç ay içinde kullanıcı sayısının yarım milyar fazla olması bekleniyor. Platform, kasım ayı itibari ile, geçen  yıla göre yüzde 11 (51 milyon yeni kullanıcı) artış göstererek 497 milyon kullanıcıya ulaştı. 

İnternetin ağırlık merkezi giderek doğuya doğru kayıyor

Digital 2020 raporundaki veriler, internetin ağırlık merkezinin giderek doğuya doğru ilerlediğini gösteriyor. En son verilerde de, Asya uygulamalarının ve web sitelerinin giderek küresel olarak artan bir paya sahip olduğu görülüyor. 

Özellikle, dünyanın en iyi web sitelerinin en son sıralamaları Asya’nın e-ticaret platformlarının çarpıcı yükselişini göstermektedir. Yukarıda gördüğünüz Alexa’nın en son listesinde, Çin’in Tmall’ini küresel web sitesi sıralamasında üçüncü sırada yer alıyor. Bu, hem Facebook hemde Baidu’nun önünde ve en büyük rakibi  Amazon’dan 10 basamak daha yüksekte olduğunu gösterir. 

Top 20 listesinde, 4’ü Alibaba’ya ait 5 Çince e-ticaret sitesi yer alıyor. Ancak küresel düzeyde gelişen sadece Çin’in e-ticaret siteleri değil. Bunların bazıları:

 • Çin’in en iyi arama motoru Baidu, Alexa’nın son listesinde beşinci sırada.
 • WeChat’in ana şirketi Tencent’in sahip olduğu popüler bir mesajlaşma platformu olan QQ , şu anda Alexa’nın sıralamasında altıncı sırada yer alıyor.
 • Yedinci sırada, haber, arama, oyun ve diğer çeşitli hizmetleri sunan popüler bir çevrimiçi portal olan Sohu yer alıyor.
 • En iyi antivirüs yazılımı, popüler web tarayıcısı ve mobil uygulama mağazası ile tanınan Çinli bir internet güvenlik şirketi Qihoo 360, listede onuncu sırada yerini alıyor. 

Aysa’nın artan etkisini, mobil uygulamalarda da görüyoruz. App Annie‘nin raporuna göre, 2019 yılında dünyanın en çok kullanılan 10 oyun dışı uygulamasından 6’sının Çinli şirketlere ait olduğu görülüyor. Ayrıca 2019’un aylık aktif kullanıcıları en iyi 10 oyunundan 4’ü Çinli şirketler tarafından geliştirildi.

Doğu ve Güneydoğu Asya, bu sene başındaki toplam internet kullanıcı sayısının yaklaşık üçte birini oluşturmaktadır. Ayrıca, ilk kez son 12 ayda 50 milyondan fazla yeni kullanıcı çevrimiçi oldu. Özetle, bu veriler ışığında bakıldığında, Asya’nın, internetin büyümesini şekillendirmede giderek daha etkili olacağı gözükmekte. 

Sesli arama ve sesli komutların kullanımı

GlobalWebIndex’in en sonki verileri, sesli arayüzlerin kullanımının geçen yıla göre yüzde 9’dan fazla büyüdüğünü gösteriyor. Dünyadaki internet kullanıcıların yüzde 43’ü herhangi bir cihazda sesli arama ve sesli komutlar kullanıyor. Buda aylık yaklaşık 2 milyar kullanıcıya denk geliyor. 

Her üç küresel internet kullanıcısından biri artık her ay cep telefonlarında ses arayüzlerini kullanırken bu  rakamlar Asya’da daha da yüksek çıkıyor. İlk üç  sırayı Asya ülkeleri olan Çin, Endonezya ve Hindistan kaplıyor. 

Kişisel verilerin yanlış kullanımı ile ilgili endişeler

Güvenlik ve gizlilik internet kullanıcıları için en önemli konuların başında geliyor. Bu konu her geçen gün daha fazla sorun olmaya devam ederken, son araştırmalarda, geçen yıla göre insanlar daha fazla endişe ettiği ortaya çıkıyor. 

İlginizi Çekebilir:  Dünyanın En Değerli 100 Markası-2020

GlobalWebIndex, internet kullanıcılarının yüzde 64’ünün şirketlerin verilerini nasıl kullandığından endişe duyduğunu bildirdi. Bu endişe ülkelere göre farklılık göstermektedir. Ağırlıklı Güney Amerikalı insanlar daha çok endişeli gözüküyor. 

Reklam engelleyicilerin kullanımı

GlobalWebIndex, 16 ila 64 yaşları arasındaki tüm internet kullanıcılarının yaklaşık yarısının bir reklam engelleyici kullandığını bildirdi. Kullanıcılar internette çok sayıda reklamla karşılaştıklarından bu durumdan rahatsızlık duyuyorlar. O yüzden reklam engelleyici kullanıyorlar. 

En çok hangi cihazlarla oyun oynuyoruz

Dünya genelinde her 5 kullanıcıdan 4’ü video oyunları oynuyor. Buda toplam internet kullanıcısı sayısını baz aldığımızda 3.5 milyardan fazla kişiye denk geliyor. 

Oyuncuların çoğu akıllı telefonlarından oyun oynuyor. Tüm internet kullanıcıları içinde %69’u akıllı telefondan oyun oynamayı tercih ederken, yüzde 25’ide özel oyun konsollarını kullanıyor. 

Günlük oyun konsolunu kullanarak gerilen zaman

Dünya genelindeki oyuncular, günde ortalama 70 dakika konsol oyunları oynayarak zaman geçiriyor. Bu zaman, Tayland, Filipinler ve Suudi Arabistan’daki oyuncularda günde ortalama 90 dakikayı geçebiliyor. Oyun ile geçirilen zaman, Japonya ve İsrail de ise otuz dakikayı geçmiyor. 

İnsanların, oyunlara ayırdığı zaman arttığı gibi, para harcaması da artıyor. NewZoo , oyuncuların 2019 yılında 150 milyar ABD dolarından fazla para harcadığını söyledi. Bu da önceki yıla göre yüzde 10 daha fazla bir harcama demek.

Oyunlarla ilgili etkinliğe katılım

İnsanlar, artık diğer insanları oyun oynarken izlemek için daha fazla zaman ayırıyor. Son 30 gün içinde, her 5 internet kullanıcısından 1’i bir başkasının oyun oynamasını canlı izledi. Ayrıca her 7 kişiden 1’i bir e-sport turnuvasına izleyici olarak katıldı.   

Video hala yaygın

Mobil internet kullanıcılarının, 2020 yılında yarım trilyon gigabayttan fazla mobil veri tüketeceği ve bunun yaklaşık üçte ikisinin video izlemek ve indirmekten kaynaklanacağı söyleniyor. Tüm bu verileri disket sürücülerine depolamaya kalksanız, Güneş’ten Jüpiter’e kadar uzanan bir disk yığınına ihtiyacınız olacaktır.  

GlobalWebIndex, internet kullanıcılarının yüzde 90’ının her ay çevrimiçi videolar izlediğini ve bu da dünya toplam nüfusunun yarısından fazlasına denk geldiğini bildiriyor. 

Ayrıca, paylaşılan raporda, internet kullanıcılarının, yüzde 51’inin vlog’ları izlediği, yüzden 70’inin online müzik servislerinden müzik dinlediği ve yüzde 47’sininde çevrimiçi  radyo dinlediğini görüyoruz. 

İnternet üzerinden TV İzleme artmaya devam ediyor

İnternet üzerinden TV izleyen kişi sayısı da artmaya devam ediyor. GlobalWebIndex’in en son verileri, İnternet kullanıcılarının üçte ikisinin artık bir tür abonelik hizmeti (ör. Netflix) aracılığıyla TV içeriğini izlediğini göstermektedir. Bu oran Meksika, Brazilya, Kolombiya ve Arjantin’de yüzde 80’nin üzerinde. 

Aynı şekilde ücretli video abonelikleri, mobil kullanıcılar arasında da yaygın. App Annie raporu, video uygulamalarının, 2019 yılında tüketici harcamalarına göre dünyanın en iyi 10 oyun dışı uygulamasının 5’ini oluşturduğunu gösterdi. Bunlardan üçü, Çin’deki internet kullanıcılarına hitap eden Tencent Video, IQIYI ve Yuko.

İnternetten alışverişe devam

Dünyadaki internet kullanıcılarının yaklaşık dörtte üçü her ay internetten bir şey satın alıyor. GlobalWebIndex göre, e-ticaret benimseme oranlarının Endonezya, Tayland, Polonya ve Almanya’da internet kullanıcıları arasında en yüksek oranda olduğu görülüyor. 

Dünya çapında, e-ticaret tüketicilerinin bir mobil cihazdan satın alma olasılığı bir dizüstü bilgisayardan satın alma olasılığı daha yüksektir. Ayrıca gün geçtikçe kullanıcılar arasında mobil cihazlardan alışveriş yapma alışkanlığı daha da çok artmaktadır.

Ortaya çıkan verilere göre, kullanıcıların çoğu, satın aldıkları ürünün türüne göre çevrimiçi alışverişlerinde her iki cihazı da kullandığını göstermekteyiz. 

Kategorilere göre e-ticaret harcamaları

Statista’nın en son verilerine göre, 2019 yılında dünya çapında e-ticaret harcamaları önemli ölçüde büyüme katetti. Büyüme oranları her kategoriye göre farlılık göstermekte. Çevrimiçi tüketici harcamalarının en büyük kategorisi olan Travel, kategoriler arasında bu yıl en az büyüyen kategori idi ve ve küresel olarak yıllık yüzde 8 artarak 1,19 trilyon ABD dolarına ulaştı. 

Geçen yılın en fazla büyüyen kategorisi Online Mobilya ve Ev Aletleri oldu. Bu kategoride, 2019 dünya çapındaki tüketici harcamaları önceki yıla göre yüzde 19 atarak 316,7 milyar ABD doları oldu.

Hızlı büyüyen diğer iki kategori Moda/Güzellik ve Elektronik/Fiziksel Medya kategorileri de etkileyici rakamları gördü. Her iki kategorideki tüketici satışları 2018-2019 arasında yüzde 18 arttı.

Kişi başı e-ticaret harcamalarında büyük artış var

Küresel düzeyde, e-ticaret müşterisi artık her yıl yaklaşık 500 dolar çevrimiçi  alışveriş yapıyor. Bu tutar ülkeden ülkeye büyük  farklılıklar gösterebiliyor. Kişi başı internetten alışveriş Güney Kore’de ortalama 1441 dolar iken, Filipiler’de sadece 20 dolar.  

Geçen yıla göre kullanıcı başına ortalama harcama yüzde 9 büyürken, Güney Asya’daki büyüme çok daha fazlaydı. Bu ülkelerde büyüme çok olmasına rağmen ulaşılan rakam daha çok düşük. Örneğin, Hindistan’daki tüketim mallarına yapılan ortalama e-ticaret harcamasının geçen yıla göre yüzde 43 arttığı halde, toplam rakamın hala 50 ABD dolarının altında olduğunu görüyoruz. 

Bununla birlikte, kişi başı e-ticaret harcamasını (ARPU) kişi başına GSYİH ile karşılaştırarak, e-ticaretin en büyük ivme kazandığı ülkelere daha temsili bir bakış açısıyla bakabiliriz. 

Bu bağlamda, Çin’in e-ticaret web siteleri zaten dünyanın en çok ziyaret edilen çevrimiçi siteleri, bu nedenle Çin’in GSYİH’ye göre ayarlanmış ARPU oranlarında öncülük etmesi şaşırtıcı olmayabilir. Bununla birlikte, kişi başı e-ticaret harcamasında (ARPU) düşük rakamlara sahip bazı ülkeler, GSYİH’ya göre ayarlanmış ortalamaları ile üst sıralarda yer alabiliyor. Bunlara Gana, Kenya ve Hindistan’ı örnek verebiliriz. 

Yeni marka ve ürünleri keşfettiğimiz kanallar

Genel olarak, internet kullanıcıları için yeni markalar ve ürünler için birincil keşif kaynağı arama motorları gözüküyor. Ardından az bi farkla televizyon reklamları yer alıyor. 

Yeni marka ve ürünleri keşfettiğimiz kanallar:

 • Arama Motorları (Yüzde 35)
 • Televizyonla reklamları (Yüzde 34)
 • Ağızdan Ağıza Öneriler (Yüzde 29)
 • Sosyal Medyadaki Reklamlar (Yüzde 27)
 • Marka veya Ürün Web Siteleri (Yüzde 25)
 • Web Sitelerindeki Reklamlar (Yüzde 25)
 • TV Şovları veya Filmler (Yüzde 25)
 • Perakende Web Siteleri (Yüzde 25)
 • Sosyal Medyada Yorumlar (Yüzde 23)
 • Mobil veya Tablet uygulamalardaki Reklamlar (Yüzde 22)

Twitter’da en çok kullanılan emojiler

Kedi Ve Köpek arama durumu

2019 Google Arama verileri, insanların köpekleri, kedileri aradıklarından neredeyse iki kat daha fazla aradıklarını ortaya koyuyor. Referans olarak, 2019’da ‘köpek’ için ortalama arama dizini 90 iken, ‘kedi’ için ortalama 52’dir.

Ayrıca Instagram’da durum aynı. Platformda, hızlı aramada, #dog yazılıp aratıldığında yaklaşık 250 milyon yayın, #cat için ise sadece 200 milyon yayın ortaya çıkıyor. 

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Yorum Yap

Teknoklik Logo
 

Editör'ün Seçtikleri

Faydalı Makaleler

© Teknoklik.net ‘in tüm hakları saklıdır.

 
 

 

 

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Devamını Oku