Amazon Yeni Müzik Platformunu Duyurdu

0
369

Dünyanın en büyük e-perakendecisi Amazon’un, ücretsiz ve reklamlı bir müzik platformu kurmak için planlar yaptığı söyleniyor. Billboard’a söylenenler doğruysa Amazon, bu kulvardan küresel yayın lideri Spotify’la arasındaki rekabet kızışacak gibi.

Bu hizmeti sınırlı bir katalogla da olsa Echo hoparlörlerinden sunabilir. Gelen bilgilere göre bu durum haftaya başlayabilir. Ücretsiz olarak hizmet vermek isteyen Amazon, ne kadar reklam sattığına bakılmaksızın, başlangıçta yayın başına bazı rekor ücretler ödemeyi teklif etti. Amazon firması ise konuyla ilgili yorum yapmaktan kaçındı.

Bu plan Amazon firmasının müzik piyasasında ki artan gücünü gösteriyor. Sonuçta asıl işi olan e-ticareti de desteklemek için zararına satış yapabilecek bir firma. Fakat müzik odaklı halka açık olan Spotify’in böyle bir lüksü yok. Spotify’in bu durumdan rahatsız olacağı malum.

Amazon şimdiye kadar sınırlı Prime Music servisini, ücretsiz teslimat,Prime Video, Twitch Prime gibi avantajlar sunarak yılda 119 dolar tutan Prime aboneliklerini yürütmenin bir yolu olarak sundu.  Ayrıca Amazon, Sınırsız Amazon Music aboneliklerini Prime üyelerine aylık 7,99 olmak üzere yurt dışında aylık 9,99 dolara ve sadece Echo cihazlarından dinleyenlere de aylık 3,99 dolara sunuyor.

Şu anda, Spotify ücretsiz hizmet sunan aboneliğe bağlı önemli müzik yayın platformudur. Şu anda 96 milyon ödeme yapan abone ve 116 milyon ücretsiz hesaba sahip olan Spotify’e olan ilgili gün geçtikçe artmaktadır. Dinleyicilerin talep üzerine belirli albümleri veya sanatçıları duymasına izin verir, ancak ücretsiz kullanıcılar şarkıların sırasını kontrol edemez.

Apple Music ise 56 milyon ücretli aboneye sahip. (Apple’ın Beats 1 radyosu ücretsizdir, ancak isteğe bağlı dinleme dahil değildir).

Amazon, kaç tane ödeme yapan müzik abonesi olduğunu açıklamadı. Ancak geçen yılki bazı raporlar da 20 milyondan fazla aboneye sahip olduğu görüldü. Ayrıca bu sayının, pazar lideri akıllı hoparlörleriyle entegrasyon sayesinde istikrarlı bir şekilde artması bekleniyor.

İlginizi Çekebilir:  2020'nin 3.çeyreğinde akıllı telefon pazarının ilk üçlüsü Samsung, Huawei ve Xiaomi oldu

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz