CVC Capital’den Toshiba’ya 20 milyar dolarlık teklif

0
219

Dünyanın önde gelen yatırım şirketlerinden CVC Capital Partners, Japon teknoloji şirketi Toshiba Corp’u satın almak için 20 milyar dolarlık resmi teklif yaptı.

Nikkei gazetesi Salı günü, TOKYO – Küresel özel sermaye şirketi CVC Capital Partners’ın Toshiba’yı satın almak için 20 milyar dolar üzerinde bir teklif sunduğunu yazmıştı.

Toshiba CEO’su ve Başkanı Nobuaki Kurumatani bir gün sonra haberi doğruladı. Gazetecilere yaptığı açıklamada teklifin geldiğini ve şirket yöneticileri ile yapılan yönetim kurulu toplantısında teklifin görüşüldüğünü söyledi.

CVC Capital anlaşma değerini, Toshiba’nın salı günkü kapanışına göre hisse fiyatına yaklaşık yüzde 30 pirim ile 20.8 milyar dolar belirledi. CVC, olası satın alma durumunda diğer yatırımcıları da işe katmayı düşünecektir.

CVC Capital'den Toshiba'ya 20 milyar dolarlık teklif Nobuaki Kurumatani

53 yıl içinde şirket dışından atanan ilk Toshiba CEO’su Nobuaki Kurumatani, bu göreve gelmeden Sumitomo Mitsui Financial Group’ta başkan yardımcısı olarak görev yapmıştı.

Şirketin hisse fiyatı, olası anlaşmanın haberi üzerine Tokyo ve ABD’de sıçradı. Tokyo’da hisse senetleri, günlük işlem aralığının üst sınırı olan 4.530 yen’de yüzde 18’lik bir artışla Aralık 2016’dan beri en yüksek tutara ulaştı. Amerika’da ise neredeyse yüzde 20 artarak 21.50 $ ‘a yükseldi.

Teklifte bulunan CVC Capital Partners firması, 23 ülkede faaliyet gösteriyor ve 117,8 milyar dolarlık varlığı yönetiyor. Yakın zamanda da Shiseido’nun kişisel bakım kısmı da satın almıştı.

İlginizi Çekebilir:  2020 Yılı İlk 6 Ayın E-Ticaret Verileri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz