Micron ve Western Digital Japon yonga üreticisi Kioxia’ya teklif için araştırma yapıyor

0
100

The Wall Street Journal‘de geçen gün çıkan habere göre, Micron Technology ve Western Digital Corp’ın Japon yarı iletken firması Kioxia firmasına 30 milyar dolar teklif verme hazırlığında olduğu açıklandı.

Haberde, Amerikalı yatırım firması Bain Capital tarafından yönetilen Kioxia için herhangi bir anlaşmanın garanti edilmediği ve anlaşmanın nasıl olabileceği hakkında net bir bilgi verilmedi.

Kioxia hisselerinin hala yüzde 40.6’sını elinde bulunduran ve nükleer biriminde yaşadığı sorunlardan kaynaklanan bir maddi kriz sebebiyle yarı iletken bölümünü satmak zorunda kalan Toshiba ise bu konuda herhangi bir açıklamada bulunmadı.

Kioxia, geçen yıl Japonya’da 2020’deki e büyük halka arzı planlamış fakat sonrasında bu planını rafa kaldırmıştı.

Şuan dünya çapında yarı iletken mikroçiplerde benzeri görülmemiş bir kıtlık yaşamakta. Özellikle geciken araba teslimatlarından akıllı telefonlara ve ev aletlerindeki arz sıkıntısına kadar mikroçip ihtiyacı olan işletmelerde büyük sorunlar görülmektedir.

Micron ve Western Digital’in satın alma hareketi, tamda Amerika ile Çin arasındaki ticari anlaşmazlıkların tavan yaptığı zamanla küresel çip endüstrisindeki sıkıntıların sebep olduğu tedarik sorunlarını olduğu döneme denk geldi.

WSJ haberine göre, Kioxia taliplerden biriyle anlaşmaya varamazsa, olasılıkla bu yıl sonuna doğru halka arzı tekrar gözden geçirebilecek.

Haberle ilgili Micro açıklama yapmayı reddederken, Western Digital ve Kioxia’dan herhangi bir cevap gelmedi.

İlginizi Çekebilir:  Pandeminin Etkisiyle 2.Çeyrekte Firmaların NAND Flash Gelirlerinde Artışlar Oldu

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz