Anasayfa » Samsung’dan yeni bir çıkış: Kızaklı Ekran patenti başvurusu

Samsung’dan yeni bir çıkış: Kızaklı Ekran patenti başvurusu

Teknoklik Editör
Samsung'dan yeni bir çıkış: Kızaklı Ekran patenti başvurusu

Koreli firma Samsung, 2019 yılın başında katlanabilir ekranlı ilk akıllı telefonu Galaxy Fold’u duyurmuştu. İlk başlarda bir sorun görünmüyordu. Testlerde yapılan denemelerde bi sıkıntı yaşanmadığı hatta katlanabilir özelliği 200 bin kez sorunsuz tekrarlanabilecekti. Firma, çalışmalarını tamamladıktan sonra telefonu test edilmesi için bir kaç kişiye gönderdi. Test için verilen telefonlar kısa süre içinde dağıldı ve kullanılmaz hale geldi. 

Samsung ürününe çok güveniyordu ve kendi testlerinde sorun yaşamamıştı. Bu beklenen bir durum değildi. Umduğunu bulamayan Samsung, test telefonları toplatıp sorunun giderileceği açıklamasını yaptı. Yakın zamanda da internette çalışır vaziyette telefonun yeni görüntüleri yayınlansa da durum ile ilgili herhangi bir açıklama yapılmadı. 

Katlanabilir telefonda istediği başarıyı yakalayamayan Samsung firması yeni alternatif yollar arıyor. Bunu için yeni patent başvurusunda bulundu: Kızaklı Ekran

Samsung'dan yeni bir çıkış: Kızaklı Ekran patenti başvurusu

Yukarıdaki görselde alınan patentin resmedilmiş halini görüyorsunuz. 

Samsung tarafından alınan patentin kızaklı yapıya sahip bir telefon olduğu ortaya çıktı. Kullanıcı ekranı isterse sağ tarafa genişleterek tablet boyutunda bir görüntüleme sağlayabiliyor. İsterse geri çekerek normal telefon boyutunda kullanabiliyor. 

Ekran açıldığında ortada bir ayrım gözükmüyor. Ülkemizde satışı olmayan ZTE Axon M‘deki gibi iki ekranlı bir çözüm olmadığı gözüküyor. Fakat ekranın bükülebilirliğinin nasıl olacağı, bu mekanizmanın ana ekrana nasıl bağlanacağı ve zorlanma durumunda dayanıklığı nasıl sağlanacağı gibi bir çok soru ortaya çıkıyor. 

Katlanabilir ekrana göre daha sağlıklı olacağı gözüküyor ama donanım parçalarının telefona nasıl yerleştirileceği ayrı bir soru işareti. Özetle burada karşımıza çıkacak en önemli hususlar: geri çekilme mekanizması, dayanıklılık ve pil kapasitesi olacaktır. 

Sonuçta bu sadece patent başvurusu. Her patent başvurusu üretim aşaması geçecek diye bi durum yok.  Rafa da kaldırılabilir üretim aşamasına da geçilebilir. Tabi ki bunu zaman gösterecek. 

İlginizi Çekebilir:  Yatmadan Önce Akıllı Telefon Kullanırken Bir Kez Daha Düşünün

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Yorum Yap

Teknoklik Logo
 

Editör'ün Seçtikleri

Faydalı Makaleler

© Teknoklik.net ‘in tüm hakları saklıdır.

 
 

 

 

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Devamını Oku