Anasayfa » Akıllı telefon pazarında Samsung yine lider, Xiaomi çıkışta

Akıllı telefon pazarında Samsung yine lider, Xiaomi çıkışta

Teknoklik Editör
Akıllı telefon pazarında Samsung yine lider, Xiaomi çıkışta

Akıllı telefon pazarının 2021 ilk çeyrek sonuçları açıklandı. Strategy Analytics tarafından paylaşılan rapora göre ilk çeyrekte 340 milyon akıllı telefon piyasaya sürüldü. Samsung, ilk sıradaki yerini korudu.

Koranavirüs salgını tüm pazarları etkilediği gibi akıllı telefon üreticileri de olumsuz yönde etkiledi. Fakat geçen yıla göre biraz toparlanma gerçekleşti ve küresel akıllı telefon pazarında 2021’in ilk çeyreğinde yüzde 24 bir büyüme geçekleşti.

Verilere göre, 2020 yılı ilk çeyreğinde 275 milyon adet akıllı telefon piyasaya sürülürken, bu rakam 2021 yılı aynı dönemde 340 milyon adete çıktı. Pandemi döneminde iyi bir büyüme gerçekleşmiş oldu.

Samsung yine lider, Xiaomi çıkışta

Akıllı telefon pazarında Samsung yine lider, Xiaomi çıkışta

Samsung, geçen yıl olduğu gibi bu yılda birinciliği bırakmadı. Bu durum sürpriz değil. Firmanın liderliğini uzun süre sürdürmesinin en büyük nedenlerine, her pazarda satış yapması ve çok fazla telefon çeşidinin bulunması sayabiliriz.

Samsung, 2021’in ilk çeyreğinde yüzde 32 büyüme ile 77 milyon adete ulaştı. Firma, piyasaya sürdüğü uygun fiyatlı Galaxy A serisi 4G ve 5G akıllı telefonlar ile daha önce piyasaya sürülen Galaxy S21 serisi modeller sayesinde bu çeyrekte sağlam bir performans yakaladı.

Apple, 57 milyon satış adeti ve yüzde 44 büyüme ile ikinci sırada yer alıyor. Samsung ve Apple en büyük rakibi Huawei ise, ABD’nin uyguladığı yaptırımlar nedeniyle listede ilk beşte yer bulamadı. Listede diğer kategorisinde yer alan Huawei, 19 milyon telefon satışı ile yedinci sırada bulunuyor.

Şimdiye kadarki en iyi çeyrek performansını gösteren ve üçüncü sırada yer alan Xiaomi ise, 49 milyon satış rakamıyla yüzde 15’lik pazar payına ulaştı. Firma, Samsung gibi çok geniş bir ürün yelpazesine sahip. Xiaomi, Hindistan ve Çin’de yükselişini sürdürürken, Avrupa, Latin Amerika ve Afrika bölgelerinde de genişlemenin meyvelerini toplamaya başladı. Yakın zamanda Ülkemizde açtığı üretim tesisi ile bu satış rakamlarını daha da çok artıracaktır.

İlginizi Çekebilir:  Honor 9X Pro'nun sızıntıları devam ediyor
Akıllı telefon pazarında Samsung yine lider, Xiaomi çıkışta

Listede dördüncü sırada diğer bir Çinli üretici Oppo yer alıyor. Firma, verilere göre 2021’in ilk çeyreğinde 38 milyon satış rakamına ulaşarak yüzde 11 pazar payı elde etti. Oppo’yu 37 milyon adetle etkileyici bir büyüme gerçekleştiren Vivo firması takip ediyor.

İlk 5 firmanın toplam pazar payı yüzde 76’ya ulaştı. Kalan diğer tüm üreticiler ise 82 milyon satışa adeti ile yüzde 24 paya sahip. LG’nin cep telefonu pazarından çekilmesinin de diğer firmalar için bir fırsata dönüşeceği öngörülüyor.

Bu arada dünya genelinde çip problemi hala devam ediyor. Bu sorunun, ileriki zamanlarda akıllı telefon üretimini de etkileyeceği belirtiliyor.

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Yorum Yap

Teknoklik Logo
 

Editör'ün Seçtikleri

Faydalı Makaleler

© Teknoklik.net ‘in tüm hakları saklıdır.

 
 

 

 

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Devamını Oku