Anasayfa » Adil Kullanım Kotası (AKK) ile İlgili Aklınıza Takılan 11 Soruya Cevap

Adil Kullanım Kotası (AKK) ile İlgili Aklınıza Takılan 11 Soruya Cevap

Teknoklik Editör
Adil Kullanım Kotası (AKK) ile İlgili Aklınıza Takılan 11 Soruya Cevap

Önceki yıllarda hayatımıza giren ve Ülkemizdeki internet kullanıcılarını yakından ilgilendiren Adil Kullanım Kotası (AKK) bu yıl sonu itibari ile sona erecek. Artık 1 Ocak 2019 tarihi itibari ile AKK yerine yeni internet paketleri devreye girecek. Peki AKK kaldırılınca hayatımızda ne gibi değişiklikler olacak. Sizler için 11 başlıkta bu konuyu ele aldık.

1- AKK ne zaman kalkıyor?

TBMM’de 2019 yılında yapılan bütçe görüşmelerinde internet kullanıcılarını yakında ilgilendiren bir açıklama yapılmıştı. Açıklamayı yapan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, “AKK sonrası hız değerlerinde iyileştirme ve kademeli geçiş sağladık. AKK 2019’da kaldırılacak” dedi. Yani 2017 yılı itibari ile hayatımıza giren AKK, 1 Ocak 2019 tarihi itibari ile kaldırılıp yeni döneme geçilmiş olunacak.  

2- Adil Kullanım Kotası (AKK) nedir?

Adil Kullanım Kotası (AKK) yada diğer adıyla Adil Kullanım Noktası (AKN) 2017 yılı ile hayatımıza girmişti. Getirilmesindeki amaç, internet kullanıcıların yoğun veri trafiğine sebep olup ağdaki verimliliğin düşmesini engellemekti. Bu sayede teknik problemlere veya hasarlara engel olmaktı.  Bunu sağlamak için abonelerin satın aldığı paketlerde belirtilen AKK değerleri aşıldığında dönem sonuna kadar internet erişim hızlarında kısıtlamalar yapılıyordu.  Ay başında yani yeni fatura döneminde tekrar internet hızı normale dönüyordu. 

3- Mobil internette uygulama nasıldı?

Mobildeki düzenleme 1 Mart 2017 yılında uygulanmaya başlandı ve BTK’nın aldığı kararla AKK sonrası veri indirme hızı mobil internet için asgari 128 Kbit/sn olarak belirlenmişti. 

4- Sabit internette mevcut durum neydi?

Sabir internette düzenleme 1 Mayıs 2017 tarihinden itibaren uygulanmaya başlandı ve 3 Mbit/sn hızlarında belirlendi. 

5- Hangi saatlerde uygulanmıyordu?

AKK’nin uygulanmadığı saatlerde var. Gece 02:00 – 08:00 saatleri arasında gerçekleştirilen bağlantılarda AKK uygulanmıyordu. Kotanın dolup dolmadığına bakılmaksızın paketteki hızlarda internet kullanılıyordu. 

İlginizi Çekebilir:  Evden Çalışırken Bilgisayar Korsanlarına Karşı Nasıl Güvende Kalabilirsiniz?

6- Yeni paketler ne zaman devreye alındı?

BTK’nın 2017’deki ilgili düzenlemesi sonrası ayrıca AKK uygulanmayan internet paketleri de yapıldı. Bunun yanında limitsiz olan ve AKK uygulanan paketlerde yapıldı. Tüketicilerin tam olarak bilgilendirilmesi içinde her türlü reklam aktivitelerde ve duyurularda AKK ile ilgili bilgilendirilmenin yapılması zorunlu hale getirildi. 

7- Bilgilendirmeler nasıl yapılıyordu?

AKK uygulanan kullanıcılar kotasının yüzde 80’ine ve yüzde 100’üne ulaştığında ücretsiz olarak kısa mesaj ile bilgilendiriliyor. Bu mümkün değilse yada e-posta veya sesli yanıt sistemi ile bilgilendirme yapılıyordu. Bu bilgilendirmeler zorunlu idi.  

8- AKK sonrası neler değişecek?

1 Ocak 2019 tarihi itibari ile AKK uygulaması bitip yeni döneme geçilecek. Paketlerde AKK sunulmayacak. Yeni dönemde mevcut aboneler hiçbir ek ücret ödemeksizin yeni düzenlemeden yararlanacaklar. Belirtilen kuralların dışına çıkıldığında BTK’nın harekete geçecek. Tarifeler AKK olmadan “kotalı” veya “kotasız” olacak.

9- Fiyatları artacak mı?

Doğal olarak herkesin aklına fiyatların artıp atmayacağı geliyor. Mevcut aboneler ilk olarak AKK sınırı olmayan paketlere geçecek. Paketler kotalı (limitli) veya kotasız (limitsiz) olmak üzere iki şekilde sunulacak. Kotalı paketlerde kullanıcılar kendilerine ne kadar limit verildiyse o kadarını kullanmaya devam edecek. Kota bitiminde abonelerin ilave paket alması gerekecek. Yada aylık limit aşımında GB başına ek ücretlendirmeye gidilebilecek. 

Kotasız (limitsiz) paketlerde ise kullanıcılar sınırlama olmadan interneti kullanabilecek. Tabi bu durum kotasız paketlerde aylık tarife fiyatlarının da ortalamanın üzerine çıkmasına yol açacak. 

10-  Neden AKK vardı ve neden kaldırılıyor?

AKK uygulaması, kullanıcılar arasında hizmet kalitesini eşit tutmak için getirildi. AKK ile, ayı hattı kullanan aboneler arasında aşırı yüklemeyle başkalarının kullanması gereken bant genişliğini tüketmenin önüne geçiliyordu. Yalnız bu yöntemle AKK sonrası hız düştüğünden abonelerin ihtiyacının karşılanmadığı ortaya çıktı. Yapılan yeni düzenleme ile bu şikayetler aşılmış oldu. Ayrıca erişim hızlarının günümüze göre daha uygun hale gelmesi de bir sebebi. 

İlginizi Çekebilir:  Çoğu Kullanıcının Talep Ettiği Özellik Artık YouTube'da

11- Kimin için iyi, kimin için kötü olacak?

Ülkemizde 2018’in ortasında çıkan sonuçlara göre aylık ortalama internet tüketimi 91.4 GB’tı buluyor. AKK paketleri 50GB,75GB,100GB ve 150GB olarak sunuluyor. Doğal olarak genelde aylık kotalar aşılabiliyor.  

2019 yılı ile başlayacak yeni dönemde artık kullanıcılar, aylık kullanımlarına göre paket seçebilecekler. Yada sınırsız paketleri seçebilecekler. Tabi doğal olarak fiyatlarda buna göre yeniden belirlenecek.

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Yorum Yap

Teknoklik Logo
 

Editör'ün Seçtikleri

Faydalı Makaleler

© Teknoklik.net ‘in tüm hakları saklıdır.

 
 

 

 

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Devamını Oku