Evinde WiFi Bağlantı Sorunu Yaşayanlara Çözüm Yolları

0
454

Evlerde en çok yaşadığımız sorunlardan biride, Wi-Fi sinyallerinin yetersiz kalması yada evin her yerine ulaşmaması. Çoğu kullanıcı tarafından bu konuda genelde modem suçlanır ama bu tür sorunlarda çoğunlukla farklı nedenlerde söz konusudur.

İşte Wi-Fi sorununa 6 çözüm önerisi…

YAPISAL SORUNLAR VE ÇÖZÜMLERİ

1.Kalın Duvarlar: Evlerdeki kalın duvarlar yapısal sorunların başında gelmektedir. Bu sorun için router (yönlendirici) ile Wi-fi sinyallerini her yere ulaştırmak pek mümkün olmayabilir. Bu sorunu aşmak için evin yapısına göre powerline adaptör veya range extender (menzil genişletici) kullanılması gerekir.

2- Ahşap Kaplamalar: Diğer yapısal sorunlardan biride bol ahşap kaplamalardır. Odalar arası çok ahşap kapı kullanımı, lambri kullanımı veya bol ahşap kaplamalı evlerde wi-fi sinyallerin her yere ulaşması engellenir yada zayıf yetersiz kalır. Bu sıkıntıyı ortadan kaldırmak için tabi ki ahşap kapıları sökmenize gerek yoktur. Bunun için modemi destekleyen menzil genişleticiler kullanılabilir. Ayrıca elektrik hattını internet hattına çeviren powerline adaptörler de çözüm olabilir.

3- Katlı / Geniş Evler: Eğer eviniz çok büyük ve odalar arası geniş koridorlarla ayrılıyorsa yada çok katlı bir eve sahipseniz wi-fi sinyalleri bi yerden diğer yerlere yeterince ulaşmayabilir. Bunu için ilk çözüm modemi evin orta yerine konumlandırmanız. Yada menzil genişletici de soruna çözüm olabilir. Katlı evlerde ise en iyi çözüm powerline adaptör ya da Mesh teknolojili Deco ev WiFi sistemleri kullanılabilir.

KULLANIM HATALARI VE ÇÖZÜMLERİ

4- Yerleşim Hataları: Genellikle yapılan hataların başında modemin gelişi güzel yere konması gelmektedir. Kullanıcılar çoğunlukla kablo çekmemek için modemi evin hemen girişine koyuyorlar. Doğal olarak bazı evlerde bu bağlantı sorunlarına sebep olabiliyor. Bunun için en iyi çözüm modemi evin yapısına göre merkezi bir yere koymanız.

İlginizi Çekebilir:  Can Sıkıntınızı Giderecek 13 Eğlenceli Site

5- Parazit Yapan Cihazlar: Bir diğer hatada modemi, parazit yapan wi-fi sinyallerini engelleyen cihazların yanına koyulmasıdır. Bu cihazları başında telsiz telefon, mikrodalga fırın, buzdolabı yada TV gelmektedir.  Bunların yanına yada üzerine koyulduğunda parazit yapmaya neden olabilir. Modemi, bu tür cihazlara yakın yerleştirmemeliyiz.

6- Yanlış Ürün Seçimi: Modem seçerken, ihtiyacı karşılayıp karşılamadığına bakmadan alınması yada eski teknolojiye sahip bir cihazın seçilmesi diğer bir sorunu teşkil etmektedir. Evin yapısına bakmadan, çok cihazın modeme bağlanıp bağlanmadığına bakmadan yapılan tercihler hatalıdır.

Bide, uygun fiyatlı diye eksi bir modem almakta sıkıntı oluşturabilir. Çünkü 5 yada 10 yıllık modemin eski teknolojisi günümüzün wi-fi gereksinimlerini karşılayamayabilir.  Bu yüzden yeni nesil ve ihtiyaçlarımıza uygun bir moddem almamız bizim için daha iyi olacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz