Anasayfa » Google, etkin olmayan Gmail hesaplarını silmeye başlayacak

Google, etkin olmayan Gmail hesaplarını silmeye başlayacak

Teknoklik Editör
Google, etkin olmayan Gmail hesaplarını silmeye başlayacak

Dünyanın en büyük mail servis hizmeti veren Gmail’in sahibi Google, kullanılmayan Gmail hesaplarını silme kararı aldı.

Google Hesabı, aynı kullanıcı adı ve şifreyi kullanarak Google ürünlerinin çoğuna (Google Ads, Gmail ve YouTube gibi) Google çapında erişim sunar. 2 yıl boyunca kullanılmayan Google Hesapları etkin olmayan hesap olarak kabul edilir.

Google, etkin olmayan Gmail hesabı sahiplerine, kayıtlarını güncellemeleri veya hesaplarını kaybetmeleri konusunda üç haftalık bir uyarı yayınladı. Bu uyarı kişisel Google Hesabınız için geçerlidir. İş, okul veya başka bir kuruluş aracılığıyla sizin adınıza oluşturulmuş herhangi bir Google Hesabı için geçerli değildir.

Bu hamle ile etkilenen hesap sahiplerinin e-postalarını, belgelerini, fotoğraflarını ve videolarını kalıcı olarak kaybetmelerine neden olacak. Bu politika en erken 1 Aralık 2023 tarihinde yürürlüğe girecek.

Google Hesabınız etkin olmadığında ne olur?

2 yıl boyunca kullanılmayan Google Hesaplarının etkin olmadığı düşünülür ve bu hesaplardaki tüm içerik ve veriler silinebilir. Ancak öncesinde Google size hesabınızla ilgili işlem yapma fırsatı tanır. Bunun için:

  • Google Hesabınıza e-posta bildirimleri gönderir
  • Kurtarma e-postanıza (varsa) bildirim gönderir

Google ürünleri, hesabınız söz konusu üründe 2 yıl boyunca kullanılmadığında verilerinizi silme hakkını kedinde saklı tutar.

Hesaplarının silinme riski olan kullanıcılar, gmail hesabında bir bir e-postayı açarak veya birine e-posta göndererek, Google Drive’ı açarak ya da Google Play Store’dan bir uygulama indirerek bunu önleyebilir. Ayrıca, hesabımızla giriş yapmışken basitçe Google’da bir arama yaparak da bunu engelleyebilirler.

Neden böyle bir karar alındı?

Google’ın etkin olmayan Google hesaplarını silme hareketinin güvenlik açısından olumlu sonuçları vardır. Bu güncelleme ile aktif Google kullanıcılarını hesap ele geçirme, dolandırıcılık ve kimlik avı gibi güvenlik tehditlerinden koruması bekleniyor.

İlginizi Çekebilir:  2021'de Dijital Trendler: Dünya Genelinde İnternet Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Aktif olmayan Google hesaplarının bilgisayar korsanları tarafından ele geçirilmesi riski daha yüksektir.

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Yorum Yap

Teknoklik Logo
 

Editör'ün Seçtikleri

Faydalı Makaleler

© Teknoklik.net ‘in tüm hakları saklıdır.

 
 

 

 

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Devamını Oku