AB’den Siber Tehditlerle Mücadele için Milyon Euroluk Destek

0
456

Avrupa Birliği (AB), küresel siber tehditlerle mücadele etmek için alınacak tedbirleri hızlandırmak için anlaşmaya vardı.

AB Komisyonu tarafından “Güvenlik  Birliği” konusunda kaydedilen gelişmelerin yer aldığı 8.rapor yayınlandı. Raporda, yakın zamanda gerçekleşen terör olaylarından sonra siber güvenlik konusunda hızlı adımlar atılması gerektiği hususunda görüş bildirildi.

AB'den siber güvenlik için milyon euroluk destek

Ayrıca, siber tehditler, terör, suç, radikalleşme konularında ve özellikle bunları finansmanı konusunda adımlar atılması ve üyeler arasında bilgi paylaşımı için bilgi sistemleri kurulması konularında harekete geçilmesi gerektiği belirtildi.

Raporda yer verilen AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Frans Timmermans, “Vatandaşlarımızı korumak için AB üye ülkelerin ortak hareket hareket edip, güvenlik ihlalleri ve terör tehditlerine karşı birlikte cevap vermesi gerektiğini”  söyledi.

Ayrıca  Timmermans, “Oluşturulacak AB güvenlik veri tabanlarının tüm üyeler tarafından ortak kullanımı sağlayacak ve kolaylaştıracak önerilerde bulunduklarını” belirttiler.

Raporda, siber güvenlik alanında var olan eksiklikleri hızlı bir şekilde düzeltmek için çalışma yapılacağı ve 14 üye ülkenin network ağlarını güçlendirmek için 10,8 milyon euro destek ayrılacağı bildirildi.

Ayrıca, suçla ilgili bilgi paylaşımı için ülkeler arasında elektronik delil paylaşımın yasa çerçeveye alınacağı belirtildi.

Dijital Merkez

AB üye ülkeleri ortak hareket edip sistemlerini birlikte çalışmasını arttırmak için eu-LISA adlı sistemin dijital merkez dönüştürülmesi ifade edildi. Bu kapsamda, AB vatandaşı olmayan kişilerin sabıka kayıtlarının paylaşılması daha kolay olması gerektiği belirtildi.

İlginizi Çekebilir:  Kullanıcıların Dikkâtine. Bunu Yaparsanız Dolandırılırsınız!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz