50 milyon Facebook Kullanıcısının Hesabı Hacklendi

0
440

Facebook kullanıcılarına kötü haber. Facebook içerisinde bulunan “Başkasının Gözünden Gör” özelliğinden kaynaklanan bir güvenlik açığını fırsat bilen hacker’lar, dijital anahtarları çaldılar. Yaklaşık 50 milyon Facebook kullanıcısı bu durumdan etkilendi.

50 milyon Facebook hesabı hacklendi! Peki kullanıcılar ne yapmalı?

28 Eylül’de Facebook yetkilileri tarafından yapılan açıklamada, 25 Eylül’de sistemlerine çok geniş kapsamlı bir saldırı yapıldığını belirttiler. 3 gün sonra güvenlik açığı ile ilgili güncelleme duyurusu da yapıldı.

Yapılan açıklamada, saldırı “Başkasının Gözünden Gör”  özelliğinin açıkları keşfedilerek dijital anahtar işlevleri gören erişim jetonları çalınarak yapıldı. Aynı zamanda hesapların ele geçirilmemesi içinde bu hesapların oturumlarının kapatıldığını ve zafiyetleri ortadan kaldırıldığı belirtildi. Fakat 50 milyon kullanıcı hesaplarının ele geçirilip geçirilmediğini konusunda korkuya kapıldı.

28 Eylül sabahı hesabı geçici süre kapatılan 90 milyon Facebook kullanıcısı oturumlarının kapalı olduklarını görünce şaşırdılar. Bu 90 milyon kullanıcının 40 milyonu geçen sene benzer bir sorunu yaşayan kullanıcılardan oluşuyor.

Hacker’lar, çaldıkları erişim jetonları ile giriş işlemi olmadan istedikleri hesaplara rahatça ulaşabiliyorlar. Güvenlik açığına sebep olan bu özelliği Facebook geçici süre bırakarak, güvenlik açığını kapattı. Fakat Facebook yetkilileri, saldırı ile ilgili araştırmanın ise detaylı bir şekilde devam ettiğini bildirdiler.

Peki Facebook kullanıcısı ne yapmalı?

  • Öncelikle Facebook şifreleri hemen değiştirmeli. Yeni şifreyi belirlerken kırılması zor bir şifre belirlenmeli. Rakamların, harflerin ve özel karakterlerin kullanıldığı bir şifre olmalı. Ayrıca güvenlik için şifreler belirli periyotlarda değiştirilmelidir. Seçilen şifre başka yerlerde kullandığınız bir şifre olmamalıdır.
  • İki faktörlü kimlik doğrulama kullanılmalıdır. Giriş şifresinin yanında cep telefonu veya mail ile ikinci doğrulama ile ek koruma sağlanmalıdır.
  • Diğer uygulamalara Facebook hesabı giriş yapmamalı. Çoğu uygulamaya Facebook kullanıcı bilgileri ile girilebiliyor. Bu durumda veri sızıntısı oluşturabiliyor. Bu uygulamalara başka yöntemlerle giriş yapmalısınız.
  • Uygulamalara karşı biraz daha katı kurallı olunmalı. Güvenlik zafiyeti oluşturacağından gereksiz olduğu düşünülen uygulamaları kullanmamaya özen göstermeli.
İlginizi Çekebilir:  İnternet ne kadar riskli?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz