Anasayfa » Kullanıcıların Dikkâtine. Bunu Yaparsanız Dolandırılırsınız!

Kullanıcıların Dikkâtine. Bunu Yaparsanız Dolandırılırsınız!

Teknoklik Editör

Popüler sosyal medya platformu Twitter, insanların bilgilerini ele geçirmek için kullanılan “kimlik avı” dolandırıcılığına alet oluyor. Kullanılan yöntemde, Netflix, Spotif, Merkez Bankası gibi kurumların isimleri kullanılıyor.

Bu tuzakla, insanların bilgilerini ele geçiriliyor. Atılan tuzaklı link içeren tweetler, sponsorlu olarak yayınlanıyor. Bu yüzden kullanıcıların güvenini kazanıyor ve dikkatle bakmasını engelliyor.

Dolandırıcılar bu tweelerde; Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, Halkbank, Spotify, Netflix gibi kurumların adı ve logosunu kullanıyor.

Atılan tweetler Phishing (Kimlik Avı) yoluyla müşteri bilgilerini ele geçirip hesapları ele geçiriyor. Atılan Tweette yer alan linke tıkladığınızda tuzağa düşmüş oluyorsunuz.

“Ücretsiz Spotify üyeliği”, “Kredi kartı aidatınızı almak için bugün son gün” gibi yazılıp atılan sponsorlu tweetlerdeki link tıklanırsa, kullanıcıların kredi kartı bilgileri çalınıyor.

​Tüketici dernek temsilcileri kullanıcıları uyarıyor. Bu tür linklere tıklandığında dolandırıcıların ağına düşüldüğünü belirtiyor ve dikkatli olunması gerektiğini belirtiyor.

Twittter’a yapılan yorumlar sonrası ilgili kurumların gerçek adresleri de ‘mention’lanınca kurumlar harekete geçti.

İlginizi Çekebilir:  Twitter, Kendisinde Çalışmak İsteyenlere Kapılarını Açıyor

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Yorum Yap

Teknoklik Logo
 

Editör'ün Seçtikleri

Faydalı Makaleler

© Teknoklik.net ‘in tüm hakları saklıdır.

 
 

 

 

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Devamını Oku