Kullanıcıların Dikkâtine. Bunu Yaparsanız Dolandırılırsınız!

0
461

Popüler sosyal medya platformu Twitter, insanların bilgilerini ele geçirmek için kullanılan “kimlik avı” dolandırıcılığına alet oluyor. Kullanılan yöntemde, Netflix, Spotif, Merkez Bankası gibi kurumların isimleri kullanılıyor.

1

»

Bu tuzakla, insanların bilgilerini ele geçiriliyor. Atılan tuzaklı link içeren tweetler, sponsorlu olarak yayınlanıyor. Bu yüzden kullanıcıların güvenini kazanıyor ve dikkatle bakmasını engelliyor.
2

»

Dolandırıcılar bu tweelerde; Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, Halkbank, Spotify, Netflix gibi kurumların adı ve logosunu kullanıyor.
3

»

Atılan tweetler Phishing (Kimlik Avı) yoluyla müşteri bilgilerini ele geçirip hesapları ele geçiriyor. Atılan Tweette yer alan linke tıkladığınızda tuzağa düşmüş oluyorsunuz.
4

»

“Ücretsiz Spotify üyeliği”, “Kredi kartı aidatınızı almak için bugün son gün” gibi yazılıp atılan sponsorlu tweetlerdeki link tıklanırsa, kullanıcıların kredi kartı bilgileri çalınıyor.
5

»

​Tüketici dernek temsilcileri kullanıcıları uyarıyor. Bu tür linklere tıklandığında dolandırıcıların ağına düşüldüğünü belirtiyor ve dikkatli olunması gerektiğini belirtiyor.
6

»

Twittter’a yapılan yorumlar sonrası ilgili kurumların gerçek adresleri de ‘mention’lanınca kurumlar harekete geçti.
İlginizi Çekebilir:  Telefon kameralarına farklı bir boyut katan uygulama : Google Lens

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz