Anasayfa » İlginç Bir Buluş: Mezar Taşına Karekod İşledi

İlginç Bir Buluş: Mezar Taşına Karekod İşledi

Teknoklik Editör

Teknolojinin ilerlemesi ile ilginç buluşlar ortaya çıkıyor. Bunlardan biride, Huzur Mezar isimli şirketin yaptığı uygulama.

Firma, mezar taşlarının üzerine karekod işleyerek vefat eden kişinin video görüntüsünü, fotoğrafını ve özgeçmişine ulaşılmasını sağlıyor. Üretilen bu mezar taşları Fransa, Hollanda, Almanya gibi 10 ülkeye ülkeye ihraç edilmeye başlandı.

Huzur Mezar Kurucusu Aydın Bilen ile yapılan röportajda, 10 yıldır faaliyet gösteren bir firma olduklarını ve mezar taşlarını ihracat yapmaya başladıklarını söyledi.

Başta Fransa, Hollanda, Almanya, İsviçre olmak üzere 10 farklı Avrupa ülkesine mezar taşı ihracatı yaptıklarını belirten Bilen, “Döviz kurlarındaki oynaklıktan dolayı şu an ihracat zamanı. Şu an tüm çalışmamızı üretimimizin yüzde 70-80’ini Avrupa’ya ihraç etme üzerine organize ediyoruz. En fazla talep Almanya’dan geliyor. Vefat eden gurbetçilerin Almanya’ya definleri artmaya başladı.” dedi.

Dövizdeki artışlardan dolayı Ülkemizden fiyatların düşük kalması ve Almanya’daki yüksek maliyetler nedeniyle bu ülkeden yoğun talepler geliyor. Yaklaşık Almanya’daki maliyetlerin üçte bir fiyatına buradan mezar taşı satılıyor. Lojistik olarak ta avantajlı durumdayız.

Firma, bu avantajı kullanarak, ilerki zamanlarda ihracatlarını tüm Avrupa sınırları içinde genişletmek istiyor. Sipariş verilen mezar taşları demonte olarak her şeyi hazır vaziyette gidiyor. İstenirse fotoğraftan 3 boyutlu yüz kabartmasına veya lazer ve porselen fotoğrafta yapılabiliyor.

Dövizdeki bu artış  devam derse diğer pazarlarda da avantajlı durumu geçilebilir. Ayrıca artış nedeniyle başta Çin olmak üzere rakip diğer ülkelerin firmalarıyla Avrupa pazarında rekabet edebilir duruma geliniyor.

Huzur Mezar şirket ayrıca, online olarak sipariş de alabiliyor. Türkiye genelinde ise 500 bayiye hitap ediyorlar. Bayi sistemi internet üzerine aktardılar ve ülkenin her yerinden sipariş alıp montaj yapabiliyorlar. 150 çeşit ürünü kredi kartı ile taksitlendirip sipariş alabiliyorlar.

İlginizi Çekebilir:  Çocuklarda Geleneksel Oyun Çağı Tarih Oluyor

Firma, ayrıca isteyen için, ürettikleri mezar taşlarında vefat eden kişinin bilgilerinin görülebildiği karekod sistemi de koyabiliyorlar. Firma sahibi Bilen, “QR sistemini mezar taşına aktaralım dedik. Kişi vefat ediyor, torunu geliyor, dedesini hatırlamıyor veya görmek istiyor. Telefon ile mezar taşındaki karekod okutuluyor ve ölen kişinin hayat hikayesi, fotoğrafları ve videosu gibi ne görülsün isteniyorsa açılan sayfadan karşınıza çıkıyor. Açılan sayfanın 25 yıl garantili server hizmetini biz veriyoruz. Bu hizmetimiz bayağı da talep görüyor. Daha önceden yapılmış bir mezara da karekod ekleyebiliyoruz.” dedi.

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Yorum Yap

Teknoklik Logo
 

Editör'ün Seçtikleri

Faydalı Makaleler

© Teknoklik.net ‘in tüm hakları saklıdır.

 
 

 

 

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Devamını Oku