Anasayfa » Kioxia Marka Ürünlerin Türkiye’de Satışına Başlandı…

Kioxia Marka Ürünlerin Türkiye’de Satışına Başlandı…

Teknoklik Editör
Kioxia

Toshiba Memory ürünleri artık Kioxia markasıyla satılacak. Geçen sene Temmuz ayında Almanya’da yapılan basın duyurusunda, 1 Ekim 2019 tarihi itibari ile resmi olarak isim değişikliğinin olacağı bildirilmişti. Tüm Toshiba Memory şirketleri aynı tarihte isim değişikliğine giderek Kioxia (ki-ok-si-ya) adını kullanmaya başladı. 

Peki bu evreye nasıl gelindi?

Kioxia Marka Ürünlerin Türkiye'de Satışına Başlandı...

Toshiba, 3 yıl önce iflas eden Westinghouse nükleer birimindeki milyarlarca zararı karşılamak adına finansman arayışına girmişti. Tokyo borsasından çıkarılma tehlikesi ile de karşı karşıya kalan Toshiba, aradığı kaynağı Eylül 2017 de buldu. 

Toshiba Corp firmasına ait olan çip biriminin 18 milyar dolar kaşılığında Amerika özel sermaye şirketi Bain Capital tarafından yönetilen bir konsorsiyuma satışı için anlaşma imzalandı.  

Başlangıçta 2018 Mart ayı sonuna kadar anlaşmanın tamamlanması planlıyordu. Fakat yetkili makamların gözden geçirme sürecinin uzun sürmesinden dolayı ertelenmişti. Son olarak, Toshiba Corp firmasının 2018 yılı haziran ayı başında yaptığı açıklamada, satışın tamamlandığını söylenmişti. 

Kioxia markasının sahibi Bain Konsorsiyumu oluşturan firmalar

Kioxia Marka Ürünlerin Türkiye'de Satışına Başlandı...

  Bain konsorsiyumu, aralarında Toshiba’nın da bulunduğu Japon firmaları ve yurt dışı çok uluslu şirketlerden oluşuyor. Bu firmaların başında Güney Koreli çip üreticisi SK Hynix, Apple Inc, Seagate Techology Plc, Kingston Technology ve Dell Inc’den oluşuyor. 

  Yapılan anlaşmaya göre yönetim kurulunda oy hakkı dağılımı yüzde 49.9 Bain, yüzde 40 Toshiba ve yüzde 10.1 diğer Japon firmaları şeklinde olacak.

  Bain konsorsiyumu, dünyanın 2 numaralı NAND çip üreticisi Toshiba Memory satın alarak bu pazara hızlı bir giriş yaptı. 

  Neden Kioxia adı tercih edildi?

  Kioxia Marka Ürünlerin Türkiye'de Satışına Başlandı...

  Kioxia, “bellek” anlamına gelen Japonca kioku kelimesi ile “değer” anlamına gelen Yunanca axia kelimesinin bileşiminden oluşuyor. 

  “Bellek” ile “değer”i bir araya getiren Kioxia’nın misyonu, yeni bellek çağının oluşturulmasına katkıda bulunmak. Önümüzdeki yıllarda, yüksek performanslı ve yüksek kapasiteli depola birimlerine talep hızla artacak. Şirketin amacı bu talebi karşılamak ve eskiden olduğu gibi ilerde de önde gelen bellek üretici olarak yoluna devam etmek. 

  İlginizi Çekebilir:  Apple, ABD'li teknoloji devi Shazam'ı satın aldı

  Kioxia markasının Türkiye’deki durumu

  1 Ekim 2019 tarihi itibariyle resmi olarak Toshiba Memory yerine Kioxia olarak kullanılmaya başlandı.  Bu tarihten itibaren yeni marka ürünlerin tasarımı, üretimi ve satışa sunulmasına başlandı. 

  Türkiye’de ise geçtiğimiz aylarda Kioxia markası altında ürünlerin satışına başlandı. İlk aşamada Kioxia SSD ürünleri piyasaya sürülürken diğer ürün grupları daha sonra satışa sunulacak. 

  Kioxia Ürün Çeşitleri

  Kioxia markası, ürünleri altında genel olarak Flash Bellekler, Hafıza Kartları ve SSD Sürücüleri olarak sınıflandırabiliriz.

  Sonuç olarak

  Kioxia, her ne kadar yeni bir marka olsa da, özünde NAND flash belleği icat eden Toshiba firmasının geçmişi var. Ayrıca arkasında başta Hynix, Apple Inc, Seagate, Kingston ve Dell olmak üzere bir çok uluslararası büyük şirketler var. 

  Kioxia Tanıtım Videosu

  Bunlar da hoşunuza gidebilir

  Yorum Yap

  Teknoklik Logo
   

  Editör'ün Seçtikleri

  Faydalı Makaleler

  © Teknoklik.net ‘in tüm hakları saklıdır.

   
   

   

   

  Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Devamını Oku