Anasayfa » Blue Origin Uzun Zamandır Beklenen Geri Dönüşü Yapmayı Hedefliyor

Blue Origin Uzun Zamandır Beklenen Geri Dönüşü Yapmayı Hedefliyor

Teknoklik Editör
Blue Origin Uzun Zamandır Beklenen Geri Dönüşü Yapmayı Hedefliyor

Blue Origin, New Shepard suborbital roketinin işletmelerinde 15 aydan fazla bir sürenin ardından nihayet bir sona ulaşmayı hedefliyor. Şirket, bugünün duyurusunda, 18 Aralık’a kadar olan erken bir tarihte mürettebatsız bir görev gerçekleştireceğini açıkladı.

Şirket, hedeflenen yeni tarihle ilgili iç bir e-posta haberinin ardından sosyal medya hesabında fırlatmayı doğruladı. NS-24 olarak adlandırılan bu görev, 33 bilim ve araştırma yükü ile diğer kargoları taşıyacak.

New Shepard, 2022 Eylül ayında bir motor nozuluyla ilgili bir sorun, otomatik bir iptale neden olduğunda yerde kalmıştı. Bu durum, mürettebatsız bir kapsülü roketten serbest bıraktı. Kapsül güvenli bir şekilde indi; roket ise Dünya’ya çakıldığında yok oldu. (Bu görev de mürettebatsızdı.)

Federal Havacılık İdaresi, kazayla ilgili soruşturmasını Eylül ayında resmen tamamladı ve Blue Origin’a motor ve nozul bileşenlerini yeniden tasarlamak ve “örgütsel değişiklikler” de dahil olmak üzere 21 düzeltici önlem uygulamasını istedi.

Bu yeni fırlatma tarihi, Blue Origin’ın tüm önlemleri uyguladığı ve FAA’dan değiştirilmiş fırlatma lisansını aldığı anlamına gelmektedir. Düzenleyicinin web sitesine göre, değiştirilmiş lisans Ağustos 2025’te süresi dolacak ve yalnızca Blue Origin’ın Batı Teksas tesislerinden yapılan fırlatmalara sınırlıdır.

Blue Origin, gelişim aşamasında birçok iddialı projesi bulunmakla birlikte – bunlar arasında şirketin gelecek yılın sonlarına doğru uçurmayı planladığı New Glenn adlı ağır kaldırma roketi ve NASA’dan 3.4 milyar dolarlık bir sözleşme talep eden Blue Moon adlı bir ay aracı da bulunmaktadır – New Shepard uçuş programı şu anda tek operasyonel olan programdır. Bugüne kadar araç, 22’den fazla kez uçmuş ve 31 kişiyi uzayın sınırına götürüp geri getirmiştir.

İlginizi Çekebilir:  Apple iPhone XS Max: Kutu açılışı ve ilk inceleme

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Yorum Yap

Teknoklik Logo
 

Editör'ün Seçtikleri

Faydalı Makaleler

© Teknoklik.net ‘in tüm hakları saklıdır.

 
 

 

 

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Devamını Oku