Anasayfa » FlexPai: İlk katlanabilir telefon dayanıklılık testinde

FlexPai: İlk katlanabilir telefon dayanıklılık testinde

Teknoklik Editör
FlexPai: İlk katlanabilir telefon dayanıklılık testinde

Çinli Royole firması, geçen sene sonuna doğru dünyanın ilk katlanabilir akıllı telefonunu tanıtmıştı. Adı pek de duyulmamış bir firma olan Royole, bu hareketi ile katlanabilir ekran teknoloji yarışında bir adım öne geçerek ürününü piyasaya sürmüştü. 

2012 yılında kurulan firmanın merkezi ABD’nin teknoloji merkezi olan Califorina’da bulunuyor. Pekin’deki lasmanda tanıttığı telefona FlexiPai adını verdi. Mayıs ayında satışa sunulan ilk parti ürünlerinde kısa sürede tüketildiği görüldü. 

Flexpai, 3 Model olarak piyasaya sürüldü. Fiyatlar: 

  • 6 GB Bellek+128 GB dahili hafıza modeli 1337 $
  • 8 GB Bellek+256 GB dahili hafıza modeli 1486 $
  • 8 GB Bellek+512 GB dahili hafıza modeli 1932 $

Katlanabilir ekranlı telefonlarda piyasaya ilk ürünü Güney Koreli Samsung ya da Çinli Huawei firmasının sürmesi bekleniyordu. Hatta Samsung firması Galaxy Fold model katlanabilir telefonu piyasa sürmek için hazırlanıyordu. Samsung, henüz daha tanıtımını yapmadan Royole Flexpai adlı katlanabilir telefonunu piyasaya sürdü. 

Tüm bu gelişmeleri bir yana bırakıp, YouTube’da telefonlar incelemeleriyle tanınan JerryRigEverything’in, dünyanın ilk katlanabilir telefonu üzerinde bir sağlamlık testine geçelim. Gerçekleştirilen sağlamlık testi, katlanabilir ekran özelliğinden dolayı herkesin ilgilisini çekti. 

Katlanabilir akıllı telefonların en önemli özelliği aslında en büyük sorunu. Katlanması ile içerisindeki donanımların hasara açık olması, katlanma ile telefon açık hale gelmesi ve korunması için herhangi bir koruyucu (kılıf vb.)  takamayacak olmamız en büyük sorunlardan. 

Test aşamasında JerryRigEverything, yapılacak tüm ağır testleri yaptı. Ekranı çizme testinden sonra yakma testine gerçekletirdi. Daha sonra ise beklenen en önemli testi yani ekranı bükme testini gerçekleştirdi. 

Tek yönde katlanabilen cihazı, ters yönde de test etti. Uzun bir uğraşın sonunda menteşe bölümünden kırılsa da ekran çalışmaya devam etti. Ekranın bükülme konusunda son derece iyi olduğu belirten YouTuber JerryRigEverything, telefon katlandığında ortaya çıkan boşluğa baskı uygulayarak bu boşluğun bir sorun olmayacağı gösterdi.

İlginizi Çekebilir:  Samsung Galaxy S21 Serisi Modellerin Fiyatları, Detaylı Özellikleri ve Karşılaştırması

Bir çok sıkı testi gerçekleştiren  JerryRigEverything, Flexpai’ı kutlayarak videosuna sonlandırdı. 

Dünyanın ilk katlanabilir telefonun detaylı testini aşağıdaki videodan ulaşabilirsiniz…

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Yorum Yap

Teknoklik Logo
 

Editör'ün Seçtikleri

Faydalı Makaleler

© Teknoklik.net ‘in tüm hakları saklıdır.

 
 

 

 

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Devamını Oku