Anasayfa » iOS 14 Beta ile Gelen Yeni Müthiş Özellikler

iOS 14 Beta ile Gelen Yeni Müthiş Özellikler

Teknoklik Editör

Apple WWDC 2020 (Worldwide Developers Conference) etkinliğini bu sene salgın nedeniyle online olarak gerçekleştirmek zorunda kaldı. Geçtiğimiz günlerde yapılan online duyuru ile iOS 14 Beta işletim sisteminin yeni özellikleri tanıtıldı. 

Apple, planlanan takvimde bir değişiklik olmazsa, Eylül ayı içinde iOS 14’ün final sürümünü yayınlayacak ve iPhone kullanıcıları beğenisine sunacak. Yeni iOS sürümü, ana sayfada yaptığı büyük değişikliklerle beraber bir çok yeniliği beraberinde getiriyor. İşte iOS 14 ile gelecek olan yeni özellikler…

Araba anahtarları 

iOS’un yeni gelen en başarılı bir özelliklerinden biri telefonunuzu araba anahtarı olarak kullabilmeniz. iOS ile artık anahtar taşımanıza gerek kalmıyor. Telefonunuz il arabayı açıp çalıştırabiliyorsunuz hatta anahtarınızı başkası ile paylaşabiliyorsunuz. Bu sayede ailenize veya arkadaşlarınıza iOS ile anahtar paylaşım yaparak arabayı kullanmasını sağlayabiliyorsunuz. İsterseniz anahtarları geçici olarak iptal edebilirsiniz.

Gizlilik

Gizlilik Apple’ın en çok önem verdiği bir konu. Apple çok gururlandığı bu konuda “Gizlilik temel bir insan hakkıdır ve yaptığımız her şeyin merkezinde yer alır.” söylemini kullanır. iOS 14’ün son güncellemesiyle paylaştığınız veriler üzerinde daha fazla kontrol sahibi olmanızı ve uygulamaların kullanım şekilleri konusunda daha fazla şeffaflık sunuyor. Sırasıyla gizlilik ile ilgili yeniliklere göz atalım.

Kayıt göstergesi

Bir uygulama kameranızı veya mikrofonunuzu kullanmaya başladığında ekranın sağ üst köşesinde bir uyarı çıkıyor. Kontrol merkezine gittiğinizde hangi uygulamanın kamera yada mikrofonu kullandığını görebiliyorsunuz. 

Yaklaşık konum bildirme

Bulunduğunu yerlerin tam konumlarını bildirmek istemiyorsanız bu özelik tam size göre. iOS 14, Konum bilginizi paylaştığınız uygulamalar için ayarlar bölümünde “Tam konum paylaş” seçeneğini pasife aldığınız da o uygulamaya konumuzu yaklaşık olarak bildiriyor. 

Apple ile Oturum Açmak

Kullanıcı uygulamalara giriş yaparken isterse Apple kimliği ile oturum açabilecek. Böylece yeni bir hesap oluşturmadan tek şifre ile uygulamaları kullanacaksınız. Ayrıca gizlilik ve güvenlik açısından daha rahat olacaksınız.

Uygulama izleme kontrolleri ve şeffaflık

Bazı uygulamalar, uygulamalar arası geçişlerinizi izlemeye alır. Ayarlarda Tracking (izleme) ayarını pasife aldığınızda izleme iznini durdurmuş olursunuz. Uygulamalar sizin onayınız olmadan bu işlemi yapamayacak. 

İlginizi Çekebilir:  Dört Arka Kameralı Nokia 8.3 5G Tanıtıldı: İşte Detaylar

Gizlilik bilgileri App Store’da

Artık her uygulamayı indirmeden önce gizlilik bilgilerin bir özetini görebileceksiniz. Uygulamalar, topladıkları bilgileri ve sizi izlemek için kullanılan veriler dahil olmak üzere gizlilik bilgilerini basit ve okunması kolay bir formatta belirtmek zorunda olacak. 

Gizli Wi-Fi kullanımı

Wi-Fi ayalarında “Gizli adres” ayaları bulunuyor. Aktif edildiğinde servis sağlayıcılarınız sizin cihazı takip etmesi engelleniyor. 

Arayüz

Bu sürümde, ana ekran ile ilgili şuana kadar yapılan en büyük güncelleme yapıldı. Yeni güncelleme ile gelen yeni araç takımları bir bakışa anlık bilgiler sunuyor ve ekranda farklı boyutlarda konumlandırılabiliyorlar. 

Widgets

iOS 14 ile gelen ve göze çarpan en önemli özelliklerden biride Widgets‘lerdir. İlk olarak Android cihazlardan karşımıza çıkan bu özellik şimdi de artık iPhone’larda. Yalnız biraz daha geliştirilmiş. 

iOS 1 ile yeniden tasarlanmış, Haritalar, Fotoğraflar, Haberler, Pil ve Ekran Süresi, Hatırlatıcılar, Takvim, Saat, hava Durumu, Notlar, Fitness gibi onlarca Apple widgets’ler geliyor. 

Bir kaç widget’i birleştirip ekranda kaydırarak istediğimizi gösterebiliyorsunuz. ilk olarak iOS 14 ile gelen bir dizi widget olan Akıllı Yığın özelliğini kullanabiliyorsunuz. Bu özellikle doğru zamanda doğru widget’i ekrana yansıtabiliyorsunuz.  Örneğin, sabah Apple Haberler widget’ini, gün boyu Takvim etkinliklerini ve akşam Apple Maps’ten eve gitme saatini görebilirsiniz. 

Uygulama Kütüphanesi

Ana ekran sayfalarının en sağında, tüm uygulamaları otomatik olarak basit gezinmesi kolay bir görünüme kavuşturan alandır. Uygulamalar kategorilere göre gruplanır ve sıralanır. Bu sayede en çok kullandığınız uygulamalara kolayca ulaşabilirsiniz. 

Kompakt çağrılar

Normal aramalar, FaceTime veya herhangi bir uygulamadan gelen aramalarda gelen çağrı ekranı tam olarak kaplamaz. Üst kısımda görünecek şekilde ekranın az bir kısmını kaplar. Bu sayede aktif uygulamanın önüne geçmemiş olur. İstenirse çağrı aşağıya kaydırılarak tam ekran yapılabilir. 

Fotoğraf içinde fotoğraf

Artık başka bir uygulamayı kullanırken FaceTime arası yapabilir veya video izlemeye devam edebilirsiniz. Videonuzu ekranın herhangi bir yerine sürükleyip boyutunu da ayarlayabiliyorsunuz. Örneğin e-mailinizi kontrol ederken, arkadaşınızla video görüşmesi yapmak mümkün.

İlginizi Çekebilir:  Dünyanın İlk Dört Kameralı Telefonu Samsung Galaxy A9 Artık Türkiye'de

İşlevler

Mesajlar

iOS 14 ile önemli görüşmelerinizi öne çıkarmak, grup görüşmelerini takip etmek gibi bir çok yenilikler sunar. Yeni mesajlaşma özellikleri:

 • Sabitlenmiş görüşmeler: Sıklıkla kullanılan mesajlarınızı iğneleyerek görüşme listenizin en üst kısmına alabilirsiniz. Dokuz pime kadar sabitleme yapabilirsiniz.
 • Grup fotoğrafları: Grup mesajlarına bir fotoğraf veya memoji ekleyebiliyorsunuz. 
 • Mansiyonlar: İletiyi birine yönlendirmek için o kişinin adını yazmanız yeterli. Sizden bahsedildiğinde adınız vurgulanır.
 • Satır içi yanıtlar: WhatsApp’daki gibi bir grup görüşmesinde belirli mesajı seçip doğrudan yanıtlayabiliyorsunuz.

Yeni Memoji stilleri ve çıkartmaları

Yeni yaş seçenekleri ile birlikte, işinize ve hobinize uygun 20’den fazla yeni Memoji sitilleri.

iPhone’nun arkasına dokunma

iOS 14’ün ilgi çeken özelliklerinden biride cihazın arka kısmına dokunma özelliğidir. iPhone’un arka kısmına iki yada üç kez dokunarak daha önceden ayarladığınız herhangi bir işlevi çalıştırabiliyorsunuz. Örneğin iki kere dokununca kamerayı, üç kere dokununca Kontrol Merkezini açabiliyorsunuz. 

Sesi Tanıma

Dışarıdan gelen sesleri dinliyor ve belirttiğiniz sesi duyduğunda size bir uyarı veriyor. Örneğin kedi ve köpek sesleri, yangın alarmları, sirenler, ev aletlerinin çıkarmış olduğu sesleri ayırt edebilecek ve bu sesleri duyduğu zaman sizi uyaracak. Bu özelliği ayarlarlar menüsünden istediğiniz sesi seçip aktif ederek devreye sokuyorsunuz. 

Kompakt Siri

Siri’yi çağırdığınız artık önceki gibi ekranı tam olarak kaplamıyor. Sadece alt kısımda daire şeklinde açılıyor. Sizin için bir sonuç çıkardığında, ekranın üst kısmında bir bildirim çıkarıyor.

Siri üç yıldır büyük bir gelişme kaydetti. Kullanıcılardan edindiği deneyimlerle 20 kat daha fazla gerçeği anlama ve sonuç çıkarma yeteneği var. 

Siri ile artık kolayca ses mesaj gönderebilirsiniz. Ayrıca Siri’den bisikletle yol tarifi isteyebilirsiniz. 

Uygulama Klipleri

Apple Store’daki uygulamalar hemen hemen her şeyi yapmanızı sağlayarak hayatınızı kolaylaştırmak üzere kurulmuş. Artık App Clips ile bunlardan yaralanmanın yolu daha hızlı bir hale getirildi. 

Uygulama klipleri, ihtiyacınız olduğu an kolayca kullanılabilir. Belirli bir ürün veya işletmeyle ilişkilendirilen Uygulama Klipleri (App Clips) , bisiklet kiralamak, kahve siparişi vermek, otopark ücreti ödemek, yemek siparişi vermek veya çok daha fazlası için saniyeler içinde yapabiliyorsunuz.  

İlginizi Çekebilir:  En İyi Ekrana Sahip Akıllı Telefonlar

Uygulama Klipleri dosyaları boyutları küçüktür, saniyeler içinde yüklenir ve hızlı bir şekilde açılır. Diyelim ki bir kahve dükkanın da dolanıyorsunuz, direk özel QR kodunu tarayabilir ve bir Uygulama Klibi yükleyerek hızlıca sipariş verebilirsiniz. Yada NFC etiketine dokunarak ta aynı işlemi yapabilirsiniz. 

Aynı şekilde bir bisiklet kiralamak istiyorsunuz, bisiklete binmeden önce akıllı bir kod okutarak, Apple Pay ödemesiyle hızlıca Uygulama Klibi’yle işlemi tamamlayabilirsiniz. 

Uygulama Klipleri, bir kez kullandıktan sonra hemen silinmiyor. Tekrar ihtiyacınız olur diye cihazınızda bir kaç gün kalmaya devam ediyor.  Süre sonunda, iOS, Uygulama Klibini ve verilerini siliyor.  

Tüm Uygulama Kliplerini, Apple Haritalar listesinde, web sayfalarındaki bağlantılarda bulabilirsiniz. Eğer kullanımı artarsa ve talep görürse he yerde olurlar. 

Kamera 

Ön kameraya ayna modu özelliği geliyor. Pek çok Android cihazda bulunan bu özellik artık iPhone’larda da kullanılacak. Kamera Ayarlarından “Ön Kamerayı Yansıt” özelliğini aktif ederek çekim yapabiliyorsunuz. 

Kamera uygulamasında bir çok optimizasyon yapıldı. Örneğin kamera ilk çekime hazırlanması yüzde 25 daha hızlandırıldı. 

iOS 14 ile uyumlu cihazlar

 • Phone 11
 • iPhone 11 Pro
 • iPhone 11 Pro Max
 • iPhone X S
 • iPhone X S  Maks
 • iPhone X R
 • iPhone X
 • iPhone 8
 • iPhone 8 Plus
 • iPhone 7
 • iPhone 7 Artı
 • iPhone 6s
 • iPhone 6s Plus
 • iPhone SE (1. nesil)
 • iPhone SE (2. nesil)
 • iPod touch (7. nesil)

Sonuç olarak;

iOS 14 Beta güncellemesini genel hatları ile ele aldık. Gözümüze çarpan en önemli özelliklerini sizler için inceledik. Daha fazla detay için Apple sayfasını ziyaret edebilirsiniz. 

Şuan ki güncelleme Beta sürümü olduğundan zamanla bu özellikler biraz daha geliştirilebilir. Geliştirme süreci devam ettiği için şuanda sadece geliştiriciler iOS 14 Beta sürümüne erişebiliyor. Tabi ki isteyen iOS 14 Beta’yı cihazına yükleyerek özelliklerini test edebilir. 

Apple, planlanan takvimde bir değişiklik olmazsa, Eylül ayı içinde iOS 14’ün final sürümünü yayınlayacak ve iPhone kullanıcıları beğenisine sunacak. 

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Yorum Yap

Teknoklik Logo
 

Editör'ün Seçtikleri

Faydalı Makaleler

© Teknoklik.net ‘in tüm hakları saklıdır.

 
 

 

 

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Devamını Oku