Dizüstü Bilgisayarımı her zaman fişte takılı tutmalı mıyım?

0
195

Notebook yada Laptop olarak adlandırdığımız dizüstü bilgisayarımıza enerji sağlayan pilleri genellikle görmezden geliriz. Biz daha çok RAM, CPU ve yazılımları ile ilgileniyoruz. Fakat bunlar kadar pillerde göz ardı edemeyeceğimiz en önemli parçalardandır.

Yine de, Pille ilgili bazı sorular düzenli olarak ortaya çıkıyor. Dizüstü bilgisayarımı her zaman fişte takılı tutmalı mıyım? Dizüstü bilgisayarım her zaman fişte takılıysa pilim kendine zarar verir mi? Şarj etmeden önce dizüstü bilgisayar pilimi tamamen boşaltmalı mıyım? vb. sorular internette pil ile ilgili en çok aranan sorulardır.

Bu soruların cevabı görüldüğü kadar basit değil. Bu soruları cevaplamadan önce, size dizüstü bilgisayarınızın piliyle ilgili cevaplarınıza yardımcı olacak bazı bilgileri vermemiz gerekecek.

Pil ile ilgili bazı temel bilgiler

Dizüstü bilgisayarınıza çoğunlukla lityum iyon ya da lityum polimer pil takılıdır. Bu piller çok sayıda şarj döngüsüne dayanacak şekilde tasarlanmıştır ve %100 şarj olduklarında otomatik olarak şarjı durdururlar. Yani bu piller, tam dolduğunda doğrudan fişten gelen enerji keserler. Bu nedenle dizüstü bilgisayarınızın fişte takılı kalması pilinize zarar vermez ve pil ömrüne çok etki etmez. Ancak dikkat edilmesi gereken başka konular var.

Dizüstü bilgisayarlar pillerinin sınırlı sayıda şarj/deşarj döngüsü vardır. Bu yüzden tekrar tekrar tamamen boşaltıp şarj etmek ömrünü kısaltacaktır.

Dizüstü Bilgisayarımı her zaman fişte takılı tutmalı mıyım?

Aşırı ısınma, pilinizin en büyük düşmanıdır!

Bir pilin uzun ömürlü olmasına etki yapan en büyük etken aşırı ısınma faktörüdür. Yukarda da bahsettiğimiz gibi, dizüstü bilgisayarınızın fişe takılı olması pilinizin ömrünü kısaltmayacak. Fakat dizüstü bilgisayarınızın içerisindeki donanımların aşırı ısınmasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Aşırı ısınma pilinizin ömrünü kısaltabilir.

Bu yüzden özellikle dizüstü bilgisayarınızın CPU/HDD sıcaklığı 40ºC civarındaysa, dizüstü bilgisayarı prize fişe tutmanız tutabilirsiniz. Eğer dizüstü bilgisayarınızı yoğun olarak kullanıyorsanız ve çıkarılabilir bir pile sahipseniz, pili soketinden çıkartıp kullanmanızı tavsiye ederiz.

İlginizi Çekebilir:  Twitter’ın Pek Bilinmeyen Özellikleri

Son yıllarda çıkartılan dizüstü bilgisayarlarda çıkartılabilir pil bulunmamaktadır. Bu yüzden, pili soğutmak için soketinde çıkartamazsınız. Bunun yerine şarj etme yöntemini değiştirmenizi öneririz.

Battery University tarafından yapılan testlere göre %100 şarj edilen piller, sadece 300-500 arası şarj/deşarj döngüsüne sahiptir. Fakat piller, %70-80 oranında şarj edilirse bu döngü 1000-2000 arasına kadar çıkacaktır.

Özetle:

  • Dizüstü bilgisayarınızın şarjını tamamen boşaltmaktan kaçının.
  • En iyi yapılacak şey, pil şarj seviyesini %40 ile %80 arasında tutmanız.
  • Dizüstü bilgisayarınızın aşırı ısınıp ısınmadığına dikkat edin. Özellikle soğutma fanının çalışıp çalışmadığına dikkat edin.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz