Anasayfa » Çocuklarda Geleneksel Oyun Çağı Tarih Oluyor

Çocuklarda Geleneksel Oyun Çağı Tarih Oluyor

Teknoklik Editör

Teknoloji çağı öncesi çocuklarda geleneksel oyun çağında fiziksel aktiviteli oyunlarla hareket becerileri gelişiyordu. Günümüzde ise durum biraz farklı.

Kanada’lı bir şirketin yaptığı bir araştırmada, 8-12 yaşlarındaki oyun çağı olarak bilinen çocukların üçte ikisinin fiziksel aktivite ve hareket becerilerinden yoksun büyüdüğünü ortaya çıktı.

Ottawa Üniversitesine bağlı Doğu Ontario Çocuk Hastanesi (CHEO) Araştırma Enstitüsündeki bir grup araştırmacı tarafından yürütülen araştırma üç yıl kadar sürdü. Üç yıl boyunca Kanada genelinde 8-12 yaş arası 10 bin 34 çocuk izlenmeye alındı. Araştırma sonunda ortaya çıkan sonuçlar, BMC Public Health ve Springer Nature adlı bilimsel dergilerde yayımlandı.

Araştırma için izlenen çocukların üçte ikisinin, geleneksel oyunlardan top atma veya basit aerobik testlerde bile beklentilerin altında bir performans sergilediler. Yeterli fiziksel aktivitesinin bulunmadığında dolayı oyun oynama becerilerinden yoksun olduğu belirlendi.

Çocuklardan sadece üçte birinin, temel fiziksel etkinlikleri düşünülen kriterde karşıladığı ortaya çıktı.

CHEO Araştırma Enstitüsü Sağlıklı Aktif Yaşam ve Obezite Araştırmaları Direktörü Dr. Mark Tremblay, yaptıkları çalışma sunumundaki açıklamalarında, bu durumun çocukların sağlıkları üzerinde olumsuz büyük etkileri olacağını belirtti.

Dr. Tremblay, “Bugün çocukların eskiye göre daha az aktif olduklarını görüyoruz. Eskiye göre daha az uyuyorlar. Eskiye göre daha kilolular. Eskiden olduğundan daha yerleşik değiller” dedi.

“Çocuklar artık dışarı çıkmıyor”

Bu alanda “fiziksel okuryazarlık” şeklinde yeni bir ölçüt olduğuna işaret eden Tremblay, oyun çağındaki çocukların fiziksel aktivite ve yeterlilik seviyelerinde büyük bir düşüş olduğunu vurguladı.

Günümüzde, çocukların eğlence yöntemlerinin değiştiğini belirten Tremblay, şunları söyledi:

“Herkes gibi bende, çocukluğumun çoğunu dışarıda oyun oynamakla harcadım. Şimdi ise parkta oynayan çocukları en son ne zaman gördüğümü hatırlamıyorum. 57 yaşındayım ve çocukluğumda aldığım en kötü ceza, dışarı çıkmanıza izin verilmemesiydi. Bu ise bugün sadece komik ve bugünün dünyasında kesinlikle bir anlamı yok. Çocuklar zaten dışarı çıkmıyorlar.”

İlginizi Çekebilir:  Oyun Sevenlere Müjde: 2019'da gelmesi beklenen 15 oyun

Eskiden dışarı çıkmama cezası almanın çocuklar için çok kötü bir durum olduğu zamanlardı. Günümüzde ise bu durum çok farklı.

Anne babaların, önümüzdeki yıllarda ‘git dışarıda oyna’ dedikleri çocuklarının, “Dışarıda ne yapabilirim ki?” cevabıyla karşılaşacaklarını belirten Tremblay, “Muhtemelen ömrü boyunca ağaçlara hiç tırmanmayan çocuklar olacak. Benzer şekilde bisiklete binmeyi asla öğrenemeyen bir çocuk, kısıtlı sayıda eğlence fırsatı bulan çocuklar.” ifadesini kullandı.

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Yorum Yap

Teknoklik Logo
 

Editör'ün Seçtikleri

Faydalı Makaleler

© Teknoklik.net ‘in tüm hakları saklıdır.

 
 

 

 

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Devamını Oku