Anasayfa » Black Friday Döneminde Tüketici İnternette Neler Arıyor?

Black Friday Döneminde Tüketici İnternette Neler Arıyor?

Teknoklik Editör

Her yıl Kasım ayında Black Friday adıyla yapılan alışveriş festivalinde tüketicilerin ilgisi ve beklentileri tavan yapıyor. Tüketicinin bu merakı kampanyaları ve alışveriş trendlerini şekillendiriyor. 

Dijital pazarlama ajansı SEM, Black Friday trendlerini paylaştı…

Yurt dışında Black Friday olarak adlandırılan alışveriş trendi Ülkemizde değişik isimler altında yapılmakta. Başta Black Friday olmak üzere yıl içinde olan özel günlerde yapılan indirimler hakkında tüketici bilinirliği artmış durumda. Tüketiciler bunlara ayak uydurmuş durumda. 

SEM’in Yönetim Kurulu Başkanı Ali Yılmaz, “İnternette yapılan aramalarda akıllı telefon başta olmak üzere ayakkabı, aksesuar ve parfüm kategorileri başı çekiyor.” dedi.

Özelleştirilmiş içerikler indirim döneminin vazgeçilmezi

Gerek sosyal medya üzerinden gerek online arama motorlarından yapılan aramalar Kasım ayı başı itibari ile yüksek seviyeye ulaştı. Bununda sebebi Black Friday hakkında bilgi almak istemenin yanında bu dönemde hangi mağazaların ne kadar indirim yaptığının tüketiciler tarafından çok merak edilmesidir. 

Aramaların çoğu marka ve mağaza odaklı oluyor. Yılbaşında döneminde ise yapılan aramalar hediye ekseninde oluyor. Örneğin “8 yaşında çocuk için hediye”, “anneye/babaya alınacak hediye” gibi kişiselleştirilmiş aramalar bu dönemde büyük artış gösteriyor. Bu yüzden özelleştirilen mesajlarla yapılacak dijital pazarlamanın büyük önem taşıdığını görüyoruz. 

Mobil alışveriş önde

SEM Yönetim Kurulu Başkanı Ali Yılmaz, önceki yılları değerlendirerek yaptığı açıklamada “Online satın almaların yarısı akıllı telefonlardan gerçekleştiğini” belirtti. 

Dijital pazarlamanın odaklanacağı mecraların başında ise YouTube geliyor. Çünkü tüketiciler, özellikle özel günlerine hazırlanmak için kıyafet, yemek tarifleri ve makyaj  konularında ilham verici fikirleri YouTube videolarından almayı tercih ediyor.

İlginizi Çekebilir:  Türkiye'nin ilk 500 Bilişim Şirketi Ödülleri

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Yorum Yap

Teknoklik Logo
 

Editör'ün Seçtikleri

Faydalı Makaleler

© Teknoklik.net ‘in tüm hakları saklıdır.

 
 

 

 

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Devamını Oku