2021 Yılında Robotlara 218 Milyar Dolar Harcanacak

0
446

Dünya genelinde 156 ülkede danışmanlık hizmeti sunan KPMG’nin küresel teknoloji liderleri ile yapılan ‘Yıkıcı Teknolojilerin Değişen Yüzü Araştırması’ açıklandı. KPMG’nin 6 yıldır geçekleştirdiği bu araştırmasına bu yıl 750 den fazla global teknoloji lideri katıldı.

Katılımcılar tarafından yapılan değerlendirmede, yapay zeka, nesnelerin interneti ve robotik ürünler en etkili teknolojiler olarak belirlendi. Katılımların yüzde 17’si nesnelerin interneti, yüzde 13’ü yapay zeka ve yüzde 10’nu robotik olarak seçimini yaptı.

2021 yılında drone ve robotik teknolojilerine yaklaşık 218.5 dolar yatırılması planlanıyor. Ayrıca katılımcılarla gelecek 3 yıl içinde şirketlerin dijital dönüşümü sağlayacak ana teknolojiler incelendi.

KPMG Türkiye Teknoloji, Medya ve Telekomünikasyon Sektör Lideri Serkan Ercin,”Nesnelerin interneti veri açısından oldukça büyük ve gelişimini hızlı bir şekilde sürdürüyor. Bağlantılı cihazlar, yeni iş modellerinin oluşturulmasını sağlayan akıllı sistemler haline geliyor. Dünya genelinde nesnelerin internetine yönelik harcamaların 2021 yılına kadar 1,1 trilyon dolara ulaşacağı öngörülüyor” dedi.

Yapay zeka yatırımları katlanarak artacak

Yapılan araştırmalara göre yapay zeka sistemlerine dünya genelinde 2021 yılına kadar 52,3 milyar dolar yatırım yapılacağı öngörülüyor. Özellikle Çin ve ABD firmaları arasında Ar-Ge konusunda büyük rekabetler olacağı ve satınalma alanlarında büyük yatırımları olacağı düşünülüyor.

Yapay zeka ve bilişsel programlamada dünya genelinde yaygınlaşmaya devam ediyor. Özelikle Amazon ve Alibaba’nın e-ticaret platformları yapay zekan inovasyonu konusunda dijitalleşmeye öncülük eden çok başarılı örnekler.

Robotlar çalışanların yerini alacak

Araştırmadan çıkan bir sonuçta robotik piyasası, hizmet robotlarına talebin artmasıyla büyük gelişmeler ortaya çıkaracak. Robotlar maliyetleri düşürmenin yanında verimliliği de arttıracak. Özellikle konaklama ve perakende sektöründe bunu belirgin olarak görebiliriz.

İnsanlar için tehlikeli olan işlerde de robotlar çalıştırılabiliyor ve sensörlerle uyarı vererek tehlikeleri önlüyor.Ayrıca nesnelerin interneti ile birlikte robotik inovasyonu ‘uzaktan ameliyat’ gibi yeni uygulamalara imkan sunuyor.

İlginizi Çekebilir:  Kioxia Marka Ürünlerin Türkiye'de Satışına Başlandı...

Gelecek 10 yıl içinde, robotik ürün ve hizmetlerinde gelişemeler, milyonların hayatını etkileyebilecek. İnsanoğlu buna hazır mı?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz