Youtube, Artık Tüm Dünyada Varsayılan Video Kalitesini 480p’ye Düşürdü

0
450

Koranavirüs salgınının etkisi ile insanlar evlerine kapanmak zorunda kaldılar. Bir çok şirkette evden çalışma kararı aldı ve okullarda uzaktan eğitim sistemi geçmeye başladı. Bütün bunlardan dolayı internet kullanımında büyük artışlar oldu. 

Avrupa  Birliği, salgın boyunca tüm dünyada internet kesintisi yaşanabileceğini, bu yüzden bu konuda gerekli tedbirlerin alınması gerektiğini açıkladılar. Çağrıya ilk olarak Netflix yanıt verdi ardından Youtube, Apple, Amazon, Facebook ve diğer platformlar da eşlik etti. 

Youtube, bir kaç gün önce Avrupa’daki varsayılan video kalitesini düşüreceğini açıkladıktan kısa sıra sonra da dünyada ki kullanıcılara da benzer sınırlamalar yapacağını belirtti. Dünya çapında bu önlemleri ilk uygulayan Youtube oldu. 

Aylık 2 milyar izleyiciye sahip Youtube’un yoğun kullanımda kullanıcılar arasında çok büyük farklılık olmayacağını sadece belirli saatlerde yığılma olacağını söyleyebiliriz. Özellik çalışma saatlerinde insanların video izlemek isteyebileceklerinden sistemi yavaşlatabilirler. Bu şekilde bir nebzede olsun internet alt yapısı üzerindeki baskı azalmış olacak.

Yalnız, Netflix ve diğer platformlar kullanıcıları daha düşük kaliteli veri akışına zorlarken, Youtube sadece varsayılan olarak 480p’yi tanımlıyor.  İstenirse ayarlardan 8K olarak izleme seçeneğini kullanabilirsiniz. 

İlginizi Çekebilir:  Bayramda Yaşanan İletişim Sorununda, Üç Operatörde Birbirlerini Suçladı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz