Anasayfa » Youtube, Artık Tüm Dünyada Varsayılan Video Kalitesini 480p’ye Düşürdü

Youtube, Artık Tüm Dünyada Varsayılan Video Kalitesini 480p’ye Düşürdü

Teknoklik Editör
Youtube, Artık Tüm Dünyada Varsayılan Video Kalitesini 480p'ye Düşürdü

Koranavirüs salgınının etkisi ile insanlar evlerine kapanmak zorunda kaldılar. Bir çok şirkette evden çalışma kararı aldı ve okullarda uzaktan eğitim sistemi geçmeye başladı. Bütün bunlardan dolayı internet kullanımında büyük artışlar oldu. 

Avrupa  Birliği, salgın boyunca tüm dünyada internet kesintisi yaşanabileceğini, bu yüzden bu konuda gerekli tedbirlerin alınması gerektiğini açıkladılar. Çağrıya ilk olarak Netflix yanıt verdi ardından Youtube, Apple, Amazon, Facebook ve diğer platformlar da eşlik etti. 

Youtube, bir kaç gün önce Avrupa’daki varsayılan video kalitesini düşüreceğini açıkladıktan kısa sıra sonra da dünyada ki kullanıcılara da benzer sınırlamalar yapacağını belirtti. Dünya çapında bu önlemleri ilk uygulayan Youtube oldu. 

Youtube, Artık Tüm Dünyada Varsayılan Video Kalitesini 480p'ye Düşürdü

Aylık 2 milyar izleyiciye sahip Youtube’un yoğun kullanımda kullanıcılar arasında çok büyük farklılık olmayacağını sadece belirli saatlerde yığılma olacağını söyleyebiliriz. Özellik çalışma saatlerinde insanların video izlemek isteyebileceklerinden sistemi yavaşlatabilirler. Bu şekilde bir nebzede olsun internet alt yapısı üzerindeki baskı azalmış olacak.

Yalnız, Netflix ve diğer platformlar kullanıcıları daha düşük kaliteli veri akışına zorlarken, Youtube sadece varsayılan olarak 480p’yi tanımlıyor.  İstenirse ayarlardan 8K olarak izleme seçeneğini kullanabilirsiniz. 

İlginizi Çekebilir:  Adil Kullanım Kotası (AKK) ile İlgili Aklınıza Takılan 11 Soruya Cevap

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Yorum Yap

Teknoklik Logo
 

Editör'ün Seçtikleri

Faydalı Makaleler

© Teknoklik.net ‘in tüm hakları saklıdır.

 
 

 

 

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Devamını Oku