Evden Çalışırken Bilgisayar Korsanlarına Karşı Nasıl Güvende Kalabilirsiniz?

0
375

Dünya genelinde Koronavirüs pandemisi nedeniyle milyonlarca kişi evden çalışıyor. Evde çalışmak Sizi normal zamanlarda bile bilgisayar korsanlarına hedef haline getirebilir. Yalnız şuan ki durum normal zamanlar gibi değil. 

ABD’deki her dört kişiden biri koronavirüsün yayılmasını yavaşlatmak için evden çalışıyor. Ülkemizde ve dünya genelinde de bu durum farklı değil. Kimi insanlar kişisel bilgisayarlarıyla kimisi de telefonları ile interneti kullanarak çalışıyor. Bu durum bilgisayar korsanları için çok geniş bir hedef kitlesi demek. 

Evde, pek çoğunuz, indirdiğiniz her dosyanın veya tıkladığınız her bağlantının tehlikeli olup olmadığını tarayabilen bir kurumsal yazılım tarafından korunmuyorsunuz. Buda sizi açık hedef haline getiriyor. 

Ayrıca bilgisayar korsanları, koronavirüsün ülke genelinde oluşturduğu korku atmosferini de kullanıp insanların endişelerinden yararlanmak isteyebilirler. 

Siber güvenlik firmaları, bilgisayar korsanlarının son zamanlarda daha aktif hale geldiğini söylüyor. Araştırmacılar, Ocak ayından itibaren her ay saldırı olaylarında yüzde 15-20 arasında bir artış olduğunu ve kullanıcıların dikkatlerini dağıtmak için “koronavirüs” veya ” COVID-19” gibi terimler kullanarak tuzağa düşürdüklerini söylüyorlar. 

Microsoft’a göre, saldırıların yüzde 91’i kimlik avı saldırısı olarak adlandırılan kötü amaçlı e-posta ile oluyor. 

Kendi hassas bilgilerinizi bilgisayar korsanlarına karşı koruyabilirsiniz. Riski azalatmak için atabileceğiniz basit adımlar vardır. İşte evden daha güvenli çalışma için yapabilecekleriniz. 

Yazılımınızı güncelleyin

Ofisinizde olduğunuzda, bilgisayarınızdaki yazılımlarınız otomatik olarak güncellenebiliyordu. Evde ise bunu fark edemeyebilirsiniz. Ancak, işi bilgisayar korsanlarını durdurmak olan profesyonel yazılımlarınızı güncel tutmak en önemli önlemlerden biri olduğunu söyleyebiliriz.  

Yazılım şirketleri güvenlik kusurlarını gideren güncellemeler yayınladığında, bir anahtar veriyorlar. Yazılımınızı güncellerseniz, kilitleri değiştirirsiniz ve bilgisayar korsanlarının girmesi çok daha zor olur. Değiştirmezseniz eski anahtarları ele geçiren yazılım korsanları eski versiyona sahip cihazlara girmesi kolay olur. 

İlginizi Çekebilir:  İşte Ülkemizde en çok aşı yapılan şehirler

Tabii ki, güncellemelerin de bazı dezavantajları da olacaktır. Bazen cihazınızda sorunlara neden olabilir, işiniz için gerekli programları kırabilir veya cihazınızı kullanılamaz hale getirebilir. Ancak sorunlar hızla fark edilir ve giderilir. 

İki faktörlü kimlik doğrulamayı kullanın

Bilgisayar korsanları eğer sisteminize sızmayı başarırsa, kullanıcı adlarınızı ve şifrelerinizi ele geçirebilir. Bu elde edeceği bilgileri çok daha az kullanışlı hale getirebilirsiniz. Bunu iki faktörlü kimlik doğrulama sistemi ile sağlayabilirsiniz. Bu sistem, giriş bilgilerinizi girdikten sonra bir kerelik bir kod girmenizi veya oturumu açabilmeniz için donanımsal güvenlik anahtarı kullanmanızı isteyecektir.  

Bu özelliği kullandığınızda, bir bilgisayar korsanı kişisel banka hesabınıza yada şirketinizin sistemine giriş yapması için sadece şifre yeterli olmayacaktır. Ekstra bir adımda, bilgisayar korsanlarını durdurmanın en etkili yollarından biridir. 

Microsoft ve Google firmaları, sundukları bulut hizmetlerinde, bir çok güvenlik ayalarının yanında iki faktörlü kimlik doğrulamayı açmamıza da olanak tanır. Bu özellikte bir çok çok küçük işletme tarafından kullanılmaktadır.  

Kimlik avı dolandırıcılarından kaçının

Günümüzde, koronavirüs neden olduğu salgın hastalık ile ilgili,  korsanlardan ve sahtekarlardan gelebilecek sahte bilgiler içeren e-postalara karşı çok dikkatli olmamız gerekir.  

Microsoft’a göre, saldırıların yüzde 91’i kimlik avı saldırısı olarak adlandırılan kötü amaçlı e-posta ile oluyor. 

Daha önceleri özel resmi kurumların veya bankaların adlarını ve logolarını kullanarak saldırı amaçlı e-postalar gönderilirdi. Örneğin herhangi bir banka ismini bir harfini değiştirerek size gerçekten bankadan e-posta gönderiyor izlenimi verip sisteminize sızmaya çalışan korsanlar karşınıza çıkabiliyordu. 

Şimdi, ise bölgenizdeki koronavirüsün yayılması hakkında hayati bilgiler vereceğini belirten bir e-posta gelebilir ancak aslında bu e-posta bilgisayarınıza bulaşabilecek kötü amaçlı bir dosya içerir. Siz onu açtığınız anda sisteminize sızacaklardır. 

Bu ve buna benzer bir çok e-posta ile karşılaşabilirsiniz. Bu kimlik avı dolandırıcılarına karşı çok dikkatli olmalıyız. 

İlginizi Çekebilir:  Google Drive'la PDF ve Resim Dosyalarını Metne Dönüştürme

Kişisel güvenliğinizi artırın

İş bilgisayarı ile evde çalışanlar için, kurumsal virüsten koruma yazılımı ve diğer güvenlik araçları genellikle varsayılan olarak çalışır. Eğer şirketinizin kurumsal bir VPN’ye erişimi varsa, güvenlik açısından şirket ağınıza erişmek için onu kullanabilirsiniz. 

Evde, kendi bilgisayarını kullanıyorsanız ve şirketinizin dahili ağına erişemiyorsanız; bilgilerinizi çalabilecek, kişilerinize spam gönderebilecek kötü amaçlı programları tarayabilen hatta istenmeyen reklam yazılımlarını engelleyen programlar yükleyebilirsiniz. 

Bu programları yükler ve diğer anlatılan bilgilere dikkat ederseniz korsanlardan korunmak için iyi bir atmış olursunuz. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz