Huawei, ABD’nin yaptırımları esnetme sözünü henüz yerine getirmediğini açıkladı

0
332

Bir kaç ay önce ABD başkanı Donald Trump’ın sözleri başlayan yaptırımlar Huawei şirketini epey zor durumda bırakmıştı. Bir çok Amerikan şirketi de Huawei firması ile olan anlaşmalarını sonlandırıp ekipman desteğini kesmişti. 

Trump’ın bir kaç hafta önce Japonya’da yapılan G20 zirvesinde Çin’in başkanı Xi Jinping ile konuyla ilgili görüşmeleri olmuştu. Görüşmeden sonra ABD Başkanı Donald Trump’ın Huawei hakkında yaptığı açıklamalar, Çinli teknoloji devine yönelik yaptırımların iptal edileceğini işaret ediyordu.  

Associated Press’e verdiği röportaj da Huawei başkanı Liang Hua “Şimdiye kadar somut bir değişiklik görmedik” dedi. Fakat bir kaç hafta önce Trump’ın ABD şirketlerinin belirli şartlar karşılığında ekipman satışlarına izin verileceği ile ilgili açıklama yapmıştı. Bu tezat durum insanların akıllarında soru işaretleri oluşturdu.

Durumun önceki aylara göre çok az değiştiğini ve Huawei’nin hala ABD  kara listesinde olduğunu belirten Liang Hua’nın, kısıtlamalarda getirilecek esnekliği memnuniyetle karşılayacağını söyledi. Ayrıca “Huawei’nin kara listeden tamamen çıkartılması gerektiğine inanıyoruz” dedi. 

Temmuz ayında bir açıklamada ABD Ticaret Sekreteri Wilbur Ross’dan geldi. Açıklama “ABD’nin ulusal güvenliği tehdit etmeyen markalara lisans verileceği ve kara listeye alınmayacağı. Huawei’nin hala listede kalmaya devam ettiğini ve ürünlerde lisans gerektirecek değişiklikler yapılmadığını” belirtildi.  

Başka bir deyişle, ürünlerin tekrar değerlendiremeye gireceğini ve herhangi bir tehdit oluşturmaması durumunda bazı lisanlar verilebileceği yönünde. ABD Ticaret Departmanı, Huawei’ye ihracat için lisans taleplerine ilişkin kararların yakın zamanda verileceğini fakat bürokratik süreçlerden dolayı uzayabileceğini belirtti. 

Sonuç olarak şuan Huawei ile ilgili durumda bir değişiklik olmadığı görülüyor. Huawei’de gelen bilgiye göre uygulanan kısıtlamaların şirket üzerine bir olumsuzluk oluşturmadığı söyleniyor. 

Bakalım önümüzdeki zamanlarda ABD ile Huawei arasında süreç nasıl ilerleyecek. Bekleyip görelim. 

İlginizi Çekebilir:  Asus ZenFone Max Pro'nun Türkiye'de Satışına Başlandı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz