Google’ın Ücretsiz “İnternet Balonu” Kenya’da Hizmete Başladı

0
493

Google internet erişimi olmayan bölgelere interneti ulaştırmak için geliştirdiği projesi üzerinde bir süredir çalışmalarını sürdürüyordu. Google amacı, Project Loon adını verdiği bu proje ile, dünya genelinde internet erişimi olmayan 4 milyar insana ve özellikle erişimi zor olan bölgelere internerti ulaştırmak.  

Şirket internet bağlantısını, gelişmiş ülkelerde olduğu gibi milyarlarca dolar harcayıp alt yapılar inşa etmek yerine, gökyüzünden internet sinyali sağlayacak dev balonlarla sağlamayı planlıyor. 

Google internet balonu

Dev balonlar tenis kortu büyüklüğünde, yerden 20 kilometre yükseklikte bile sinyal verebilen ve fırtınalara bile dayanabilen bir yapıya sahip. Project Loon, ilk olarak, 2015 yılında doğal afetlerden etkilenen Peru’da hizmet verdi. Daha sonra 2017’de Maria kasırgasından etkilenen Porto Riko’da aktif olarak kullanıldı. Yaklaşık 100 bin kişiye internet erişimi sağlanmıştı. 

Google bu hizmeti bir alt şirketi olan Loon üzerinden yürütüyor. Loon firması en son olarak bu yıl içinde Kenya’nın kırsal kesimlerinde binlerde kişiye internet hizmeti sağlamaya başladı. Loon’nun CEO’su Alastair Westgarth’ın sosyal medyadan yaptığı paylaşımda, “Kenya’da proje ortağımız Telkom firması ile birlerce aboneye balonlarla internet hizmeti ulaştırmaya başladıklarını” belirtti. 

Google internet balonu

Westgarth ayrıca, “Bu hizmetin, Kenya’nın batı ve orta bölgelerinde yaklaşık 50bin kilometrekarelik bir alanda uygulanacağını ve bu alanda internet hizmetini sağlamak için 35 araçlık bir filo kullanacaklarını” söyledi. 

Güneş enerjisi ile çalışan bu balonlarla, bu zamana kadar yaklaşık 35 bin kişiye internet erişimi sağlandı. Ayrıca görüntülü konuşma desteği de sağlanan bu hizmetle, yapılan testlerde, 18,9 megabit/saniye indirme ve 4,7 megabit/saniye yükleme hızlarına ulaşıldı. 

Google internet balonu

Project Loon ekibi, internet balonlarını gökyüzüne ulaştırmak için 16 metrelik vinç sistemini kullanıyor ve bir balon yaklaşık 30 dakikada şişirilerek hazır hale geliyor. 

Loon: The Technology
İlginizi Çekebilir:  Google Chrome, Artık Birçok Cihazda Kullanılamayacak

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz