Anasayfa » Pandeminin Etkisiyle 2.Çeyrekte Firmaların NAND Flash Gelirlerinde Artışlar Oldu

Pandeminin Etkisiyle 2.Çeyrekte Firmaların NAND Flash Gelirlerinde Artışlar Oldu

Teknoklik Editör
Pandeminin Etkisiyle 2.Çeyrekte NAND Flash Gelirlerinde Artışlar Oldu

COVID-19 salgını bir çok sektörde talep ve gelir artışlarına sebep oluyor. En son yapılana araştırmalara göre, Covid-19 salgını büyük oranda evden çalışmaya yönlendirdiği için bulut hizmetlerine ve teknolojilerine talebin artışına neden oldu. Özellikle 2020 yılı 2.çeyreğinde PC’lere ve sunuculara olan talebin artmasıyla bundan en çok NAND Flash endüstrisi yararlandı. Bu da SSD ürünlerinde talebi yüksek tuttu.

Fakat, salgının etkisi tüketici elektroniği ve akıllı telefon pazarlarında ise tersine etkiye sebep oldu ve önceki çeyreğe göre azalış meydana geldi. NAND Flash ürünlerinde bu yılın 2.çeyreğinde adetsel bazda yüzde 3’lük artış sağlanırken, gelirde yüzde 6.5 artış göstererek 14,5 milyar ABD Doları’na ulaştı.

NAND Flash üreticileri 3.çeyrekte ise aşağıdaki sebeplerden yararlanarak gelirlerinin artırması bekleniyor.

  • Yeni iPhone serilerinde stok artırma talepleri beklentisi
  • Chromebook’ların satışlarında artış beklentisi
  • Oyun konsollarında SSD kullanımın artması
  • Sunucu ve veri merkezlerindeki SSD taleplerinin artması
  • PC Satışlarının artışı

NAND Flash ürünlerine artan taleplerden dolayı pazara yeni tedarikçiler çıkmaya başladı. Bunlardan biride Çinli YMTC. Yeni üreticilerle beraber 3.çeyrekte aşırı arz durumu ortaya çıkabilir ve bu durum bazı NAND Flash ürünlerinde aşağıya doğru bir gerilemeye sebep olabilir. Şimdi önde gelen firmalara sırasıyla göz atalım;

Samsung

Samsung, akıllı telefon pazarında talepte ciddi miktarda düşüşle karşılaşırken, SSD’lerinde ise yüksek talep görmeye devam etti. Bu nedenle Samsung’un gönderileri yaklaşık yüzde 3 oranında azaldı. ASP’si ise çeyrek bazda yüzde 5 artış sağladı. NAND Flash gelirinde ise önceki çeyreğin biraz üstünde tamamlayarak 4.542 milyar dolara ulaştı.

Kioxia

Kurumsal SSD’lere talebin artması ve yeni oyun konsollarında SSD’lerin kullanılmasıyla bu ürünlerde talep artışı olmuştu. Fakat bu yüksek talep, akıllı telefonlardan dolayı kaynaklanan düşük talebi bastıramadı. Bu nedenle Kioxia 2.çeyrek gönderilerinde yüzde 4’lük bir düşüşle karşılaştı. Bu düşüşler gelirlerine de yansıdı ve önceki çeyreğe göre yüzde 3.1 düşüşle 2.488 milyar dolar gelir etti.

İlginizi Çekebilir:  Samsung Galaxy A50 mi, Galaxy A70 mi?

Western Digital

Western Digital geçen yılın sonunda mobil cihaz sektörüne olan satışlarını azaltmasıyla pandeminin etkisi hafifletmeyi başardı. Bu sayede PC ve sunucu talebinden kaynaklanan artan SSD satışları ile gelirini arttırdı. WDC, gönderimde yüzde 8’lik artış sağlarken ASP’si önceki çeyreğe göre sadece yüzde 1’lik büyüme sağladı. WDC’nin NAND Flash geliri ise yüzde 8.6 artışla 2.238 milyar dolara ulaştı.

SK Hynix

SK Hynix, özelikle Kuzey Amerika’daki veri merkezlerine yaptığı satışlarla başarılı olmuştur. Bu sayede önceki çeyreğe göre kurumsal SSD’lerdeki payı büyük oranda arttı. Firma, ürün sevkiyatların da yüzde 5’in üzerine artış ve ASP’sinde ise yüzde 8’lik bir artış gösterdi. SK Hynix’in NAND Flash geliri % 17’lik artışla 1.694 milyar dolara ulaştı.

Mikron

Mikron’da kurumsal SSD satışları sayesinde NAND Flash gelirini yüzde 10’luk bir artışla 1.665 milyar dolara çıkarmayı başardı. Ürün sevkiyatın da çeyrek bazda yüzde 7’lik artış olurken buna karşılık ASP’de ise yaklaşık yüzde 3’lük artış ortaya çıktı.

Intel

Intel, pandemi nedeniyle 2.çeyreğe ertelenen müşteri siparişlerinden yararlandı ve bu çeyreği sevkiyatlarını yüzde 25 arttırdı. Fakat fiyatlandırmalar önceki çeyrekte yapıldığında ASP’si aynı kaldı. Firmanın NAND Flash geliri ise yüzde 24 artarak 1.659 milyar dolara ulaştı.

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Yorum Yap

Teknoklik Logo
 

Editör'ün Seçtikleri

Faydalı Makaleler

© Teknoklik.net ‘in tüm hakları saklıdır.

 
 

 

 

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Devamını Oku