Anasayfa » Jeff Bezos’un Eski Eşi MacKenzie Scott Artık Dünyanın En Zengin Kadını

Jeff Bezos’un Eski Eşi MacKenzie Scott Artık Dünyanın En Zengin Kadını

Teknoklik Editör
Jeff Bezos'un Eski Eşi MacKenzie Scott Artık Dünyanın En Zengin Kadını

Amazon CEO’su Jeff Bezos’un eski eşi Mackenzie Scott, Bloomberg’in Milyarder endeksine göre net 68 milyar dolarlık serveti ile dünyanın en zengin kadını oldu. Scott geçtiğimiz yıl Jeff Bezos’dan boşandığında 38 milyar dolarlık Amazon hissesi sahibi olmuştu.

Scott, geçtiğimiz hafta serveti 200 milyarı aşan dünyanın en zengin insanı Jeff Bezos ile 2019 yılında eşi görülmemiş bir şekilde boşanmıştı. Son paylaşılan verilere göre bugünkü net serveti 68 milyar dolara ulaşan Scott’un tek varlığı, Amazon’dan gelen hisseler değil.

Daha önceki dünyanın en zengin kadını, dünya çapında kozmetik üreticisi L’Oreal’ın yüzde 33 hissesinin varisi olan Françoise Bettencourt Meyers idi. Hisselerinin değeri net olarak 66.8 milyar dolar ediyor. Scott, gerek Amazon hisselerinin yükselmesi gerek diğer gelirlerinin artmasıyla Meyers’i az bir farkla geride bıraktı.

Jeff Bezos'un Eski Eşi MacKenzie Scott Artık Dünyanın En Zengin Kadını

Scott, dünyanın en zengin kadını olmasının yanında iyi de bir hayırsever. Ayrıca Scoot, Temmuz ayında medium yayınlanan bir yazısında, servetinin 1.7 milyar dolarını halk sağlığı, ırkçılık, küresel ısınma vb. konular üzerine çalışan kurumlara bağış yaptığını söyledi. Business Insider’ın bildirdiğine göre yapılan yardımların fazlasını aynı dönemde Amazon hissesinin değerinin artmasıyla yerine koymuş oldu.

Scott, kendi hayırseverliğinin yanında diğer dünyanın en zengin insanlarının servetlerinin çoğunu hayır kurumlarına bağışlamaya teşvik eden oluşuma öncülük ediyor. 2019 yılında başlattığı Giving Pledge projesiyle diğer zenginleri etkilediği gibi kendisi de geçen sene yaşamı boyunca servetinin yarısını bağışlama sözü vermişti.

Ayrıca Scott’u dünyanın en zengin insanları arasında da sayabiliriz. Daha çok erkeklerin hakim olduğu bu listeye Scott, dünyanın en zengin 12. insanı olarak karşımıza çıkıyor.

İlginizi Çekebilir:  Micron ve Western Digital Japon yonga üreticisi Kioxia'ya teklif için araştırma yapıyor

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Yorum Yap

Teknoklik Logo
 

Editör'ün Seçtikleri

Faydalı Makaleler

© Teknoklik.net ‘in tüm hakları saklıdır.

 
 

 

 

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Devamını Oku