İnternet ne kadar riskli?

0
465

Gün geçtikçe interneti kullanmanın riski artmakta. Herhangi bir web sitesini ziyaret ettiğinizde bilgisayarınız düşünemeyeceğiniz kadar tehlike ile karşı karşıya kalıyor. Bu konuda çalışan Siber güvenlik uzmanları kullanıcıları dikkatli olmaya davet ediyor.

İnternet ne kadar riskli?

Menlo Security’nin yaptığı bir araştırmada, dünyanın en çok ziyaret edilen sitelerin yaklaşık yarısının ziyaretçilerini potansiyel tehlikeli ile karşıya bıraktığını belirti. Bunu aşırı etkin içerikle, aşırı kod yürütmekle ve savunmasız içerikle karşı karşıya bırakıyor. Raporda, Alexa da gözüken en çok ziyaret edilen 100 bin siteden yüzde 42’si riskli olarak belirtildi.

Kaspersky uzmanlarına göre, riskli durum tamamen kullanıcıların kontrolü dışında bir olay. Çünkü bu duruma sebep olan kötü amaçlı yazılım saldırısı, yamasız sunucu yazılımı ve güvenlik ihlalleri kullanıcının inisiyatifinde değil.

Araştırmalara göre, ziyaret ettiğiniz ve güvendiğiniz bir site, çeşitli içerikleri getirmek için yaklaşık 20 civarı farklı arka plan sitesini kullanıyor. Siz tek site ile etkileşim kurduğunuzu düşünürken, arka planda onlarcası ile iletişim kurmuş oluyorsunuz.

Bir çok internet sitesi, uzun süre güncellenmeyen sunucularda bulunabiliyor. Site sahipleri, sunucu partnerlerine bu konuda güvendiklerinden çok dikkatli olmuyorlar. Yıllarca güncellenmeyen sunucularda bulunan siteler, kötü amaçlı yazılımlara karşı savunmasız ve siber saldırılara açık halde kalıyor.

Geçen sene meydana gelen WannaCry saldırısı bu konuda ne kadar dikkatli olunması gerektiğini tüm dünyaya öğretti. Güvenlik için yazılımların zamanında güncellenmesi çok önem arz eden bir durum.

İlginizi Çekebilir:  Youtube, Artık Tüm Dünyada Varsayılan Video Kalitesini 480p'ye Düşürdü

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz