Amazon Sürücüsüz Taksi Zoox’i Tanıttı

0
240

Dünyanın en büyük e-ticaret firması Amazon, farklı alanlara yatırım yaparak büyümeye devam ediyor. Bu seferki çalışma yaptığı alan sürücüsüz taksi Zoox.

Amazon, geçtiğimiz aylarda 1 milyar dolar civarında bir tutar ile Zoox firmasını satın alıp bünyesine katmıştı. Bir Avustralyalı tasarımcı ve bir Stanford robotikçisi tarafından kurulan Zoox şirketi uzun zamandır bu proje için çalışıyordu. Firma, bu çalışmalar sonucunda ortaya çıkan sürücüsüz taksi modelini, geçtiğimiz günlerde yaptığı lansman ile duyurdu.

Amazon Sürücüsüz Taksi Zoox'i Tanıttı
4 koltuklu ve simetrik tasarımlı yeni Sürücüsüz Araç Zoox

Dört kişiyi sürücüye ihtiyaç duymadan rahatlıkla taşıyabilecek bir araç olan Zoox’un oldukça ses getireceğe benziyor. Amazon firması içinde sürücüsüz taksi projesinde elini oldukça güçlendirecek. Proje ekibi tüm çalışmalarını, yazılım sistemlerini güvenli bir şekilde sürücüsüz çalışmasını sağlama ve mevcut araçlara uyarlama konusuna odaklandılar.

Tasarımı Oldukça İlginç

Amazon Sürücüsüz Taksi Zoox'in iç Kısmı
Zoox aracının içi. Uzun birbirine bakan koltuklar, her yerde hava yastıkları, şarj yerleri, bardaklıklar…

3.63 metre uzunluğuda Zoox, robotik bir araca benzerlik gösteriyor. Yüksek tavanlı ve kutu şeklide gözüken araç, kolay erişim için sürgülü kapılara, alçak zemine ve normal arabalardan farklı olarak insanların birbirine baktığı oturma alanına sahip.

Tamamen simetrik olan aracın belirgin olarak önü ve arkası yoktur. Her iki yönde de hareket edebiliyor. Tavan ve sensör bağlantıları, sensörlere daha iyi bir görüş sağlamak için tasarlanmıştır. Görselde de gördüğünüz gibi her köşede 2 adet LIDAR (Hesai ve Velodyne) bulunuyor. Biri dışa doğru bakıyor biri ise aşağıya bakıyor. Ayrıca her köşede 3 adet kamera, üste 2 adet kamera ve önyükleme için köşe başına 5 radar vardır.

Gelişmiş kamara, radar ve LIDAR sistemi ile donatılmış olan araç özel geliştirilen yapay zeka ile birleştirilerek daha güvenli hale getirildi.

Amazon Sürücüsüz Taksi Zoox'in Ön/Arka Sensör dizisi
Zoox ön / arka (aynı) sensör dizisi

Zoox’un Temel Bazı özellikleri

  • İç mekan aşırı karmaşık görünümlü değil sade bir tasarıma sahip. Koltuklar küçük bir ekrana ve şarj portuna sahip.
  • Her tekerlek bağımsız olarak dönebiliyor ve bu 8,6 m’lik bir dönüş yarıçapı sağlıyor. Bu sayede seyahat yönünü değiştirmek istediğinde hiç dönmez, sadece yön değiştirir.
  • Araç, daha geniş araçlar için zor olacak caddelere ve sokaklara girebilmek için daha kısa ve dardır.
  • Çarpışma güvenliği için hava yastıkları koltuklara ve duvarlara entegre edilmiştir.
  • Şehir içi seyahatler için tasarlanmış olsa da, araç otoyollarda 120 km/s kadar çıkabiliyor.
  • Aracın koltukların altında 133 kwh’lik büyük bataryalar bulunuyor. Yetkililer bu bataryaların 16 saatlik sürekli kullanım sağladığını belirtiyor.
İlginizi Çekebilir:  Dünyanın En Zengin İnsanın Kısa Hayat Hikayesi

Sürücüsüz taksi Zoox ilk olarak, Amerika’da Las Vegas ve San Francisco’da test edilecek. Geleceğin seyahatlerinin şekillenmesinde rol olacak olan bu minik aracın arkasında Amazon’un geniş maddi gücü olduğunu düşünürsek rakiplerini epey geride bırakacağını düşünebiliriz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz