1000 TL Sosyal Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? İşte Tüm Detaylar

0
399

Korona virüs önlemleri kapsamında ihtiyaç sahibi olan hanelere 1000’er liralık sosyal yardım parası verilmeye devam ediyor. Daha önce yapılan sosyal yardım ödemelerinin 1.fazında, 1-5 Nisan’da 2 milyon 111 bin haneye ödeme yapıldı. 2.faz kapsamında, 2 milyon 300 bin haneye 1000’er lira nakdi yardımın ödemeleri 19 Nisan itibari ile başladı. 

Son olarak, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, 3. faz başvurularının e-Devlet kapısı üzerinden dün itibarıyla alınmaya başlandığını açıkladı. Peki 3.faz sosyal yardım başvurusu nasıl yapılır. Şartları ve detayları nelerdir?

Kimler 1000TL Sosyal Yardım Parası Başvurusu Yapabilecek?

Başvuru yapan kişinin hanesinde aşağıdaki şartlarda birinin bulunması halinde başvurusu geçerli sayılmayacaktır. 

  • Daha önce yapılan, Faz 1 ve Faz 2 kapsamında verilen 1000 liralık nakdi destekten yararlanmış olanlar
  • Kamu İşçileri (5510 sayılı Kanununun 4/A maddesi kapsamında olanlar)
  • Memurlar (5510 sayılı Kanununun 4/C maddesi kapsamında olanlar)
  • Emekliler (SKG’dan)
  • İŞKUR’un İşsizlik Ödeneğinden veya Kısa Çalışma Ödeneğinden faydalananlar 

Aynı Evden Sadece Bir Kişi Başvuru Yapabilecek 

Sosyal Destek Programı 3.fazında ödemeler, kişi bazlı değil, hane bazlı yapılacak. Bu yüzden aynı evden birden fazla başvurusu yapılması durumunda başvuru iptal edilmeyecek tek başvuru olarak değerlendirilecek.

Başvurular Ne Zaman Yapılabilecek?

Başvurular dün itibari ile başladı. e-Devlet üzerinden yapılacak destek başvurularında vatandaşların T.C. kimlik numarası dikkate alınacak. 

TC Kimlik Numarasının son hanesi;

  • 0 olan vatandaşlar Pazartesi
  • 2 olan vatandaşlar Salı
  • 4 olan vatandaşlar Çarşamba
  • 6 olan vatandaşlar Perşembe
  • 8 olan vatandaşlar Cuma

günlerinde başvuruda bulunabilecek. Bu günlerde başvuru yapamayan tüm vatandaşlar bir sınırlama olmaksızın Cumartesi ve Pazar günleri başvurularını yapabilecekler. 

Başvuruda belirli bir gelir şartı var mı?

Başvurularda herhangi bir gelir şartı bulunmuyor. Ancak, Pandemi Sosyal Destek Ön Başvurusu bölümünde, başvuru yapan kişinin hane geliri, çocuk sayısı, hanede yaşayan kişi sayısı, kirada oturulup oturulmadığı, en son gelen elektrik, su ve doğalgaz faturası bedelleri ile banka ve birikim bilgilerine ilişkin kapsamlı sorular yöneltiliyor. 

İlginizi Çekebilir:  İşte Ülkemizde en çok aşı yapılan şehirler

Başvurular Nereden Yapılacak ve Ne Zaman Sonuçlanacak?

Başvurular, e-Devlet üzerinden yapılacak. e-Devlet üzerinden Pandemi Sosyal Destek Ön Başvurusu formu doldurulacak. Bakanlığın yapacağı ön başvurulara ilişkin incelemeler sonucunda, desteğe ihtiyacı olan haneler belirlenip ödemeler yapılacak. Vatandaşlar, başvuru süreçlerini e-Devlet üzerinden takip edebilecek.

Nasıl Başvuru Yapabilirim?

Öncelikle e-Devlet sitesine giriş yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmanız halinde karşınıza aşağıdaki gibi bir ekran çıkacaktır. 

Sağ alttaki “Hizmete Git” düğmesine tıklatınca sizi e-Devlet giriş ekranına yönlendirecektir.

Kimlik doğrulayarak siteme girdikten sonra  karşımıza Pandemi Sosyal Destek Ön Başvuru Formu gelecektir. 

Formda, sistemdeki bilgileriniz görüntülenecektir. Burada istediğiniz bilgilerinizi (adres,telefon vb.) güncelleyebiliyorsunuz. Ayrıca sistem sizden, çalışıp çalışmadığınızı, hane halkının toplam gelirini, kirada oturup oturmadığınızı, kirada iseniz kira giderinizi, en son ki elektrik,su ve doğalgaz faturalarınızın tutarlarını, hanede yaşayan kişileri, banka bilgileriniz ve birikiminiz ile ilgili detaylı bilgileri girmenizi isteyecektir. 

Tüm bilgileri eksiksiz girdikten sonra “Ön başvurunuz başarıyla kaydedildi” mesajını gösteren ekranla karşılaşacaksınız. 

Bakanlığın, tüm ön başvurulara ilişkin incelemeleri sonucunda, desteğe ihtiyacı olan haneleri belirlenip ödemeleri yapacak. Başvuru durumunuzu e-Devlet sayfasından “Başvuru Listesi” üzerinden takip edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz