Google’da Resimli Arama Nasıl Yapılır?

0
538

Dünyanın en çok kullanılan arama motoru Google’da normal bir metin aramayı herkes bilir. Fakat resimli aramayı çoğu kullanıcı bilmez. Bilgisayarınızdaki bir görseli Google’da aratabilir, kaynağını veya eşleşebilecek diğer resimleri çok rahat bir şekilde bulabilirsiniz. Örneğin elinizde bir tatil mekanın resmi var ve neresi olduğunu öğrenmek istiyorsunuz yada bir yerde beğendiğiniz bir ününün görselini kullanarak internette bulmak istiyorsunuz. Bu ve vb. istekleriniz ile ilgili detaylı bilgilere görsel aramayı kullanarak ulaşabilirsiniz. Peki bu nasıl yapılır. İşte detaylar…

Görsel bulmanın ilk adımı images.google.com adresine gitmektir. Normal aramalar google.com adresinden yapılırken görsel aramalar belirttiğimiz adresten yapılmaktadır.

Google'da görsel arama

Gelen Google görsel arama ekranından fotoğraf makinesi ikonuna tıklayın. Altta çıkacak olan pencereyi kullanarak iki şekilde arama yapılabilir. Görselin web adresini (URL’sini) girerek arama yapabildiğiniz gibi, bilgisayarınızdan yada telefonunuzda bir görseli yükleyerek de arama yapabilirsiniz.

Google'da görsel arama

“Görsel yükleyin” sekmesini tıkladıktan sonra altta çıkan “Dosya Seç” tuşuna tıklayın. Karşınıza çıkacak ekrandan bilgisayarınızda aramak istediğiniz görsel bulun ve “Aç” tuşuna tıklayarak arama işlemini başlatın. Aradığınız görsel internette mevcutsa size farklı boyutlarını ve biçimlerini ekranda listeleyecektir. Aksi durumda Google, görselinize benzeyen resimleri bulacaktır.

Uygunsuz görselleri engellemek için Güvenli Arama’yı kullanma

Google aramayı ister kendiniz için, ister çocuklarınız için ister iş yerinde kullanın, Güvenli Arama seçeneğini kullanarak uygunsuz içerikleri sonuçlarınızda filitreleyebilirsiniz.

Güvenli Arama’yı etkinleştirmek ve devre dışı bırakmak için “Arama Ayarları” sayfasını ziyaret edebilirsiniz. Çıkan ekrandan “Güvenli Arama filtreleri” bölümünden, “Güvenli Arama’yı etkinleştir” seçeneğinin yanındaki kutuyu işaretleyin. Son olarak Sayfanın alt kısmında yer olan Kaydet‘i tıklayın.

Google'da güvenli armayı aktif yada pasif yapma
İlginizi Çekebilir:  İstenmeyen Mesajlar Nasıl Engellenir?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz