E-Devlet Üzerinden Ücretsiz Maske Başvurusu Nasıl Yapılır?

0
412

Korana virüs önlemleri kapsamında toplu alanlarda maske takılması zorunlu hale getirildi.  Bu kapsamda marketler, eczaneler, pazarlar ve toplu taşıma araçları başta olmak üzere maskesiz dolaşmak yasaklandı. Ülkemizde maske satışını yasaklanıp ücretsiz dağıtma kararı alındıktan sonra gözler Sağlık bakanlığına çevrildi. 

Sağlık Bakanlığı ücretsiz maske ile ilgili gerekli açıklamaları yaptı. Peki ücretsiz maske ve maske SMS kodu nasıl alınır?

Başvurular e-Devlet ve ePTTAVM üzerinden gerçekleştirilebiliyor. Aynı zamanda ücretsiz maskelere eczanelerden erişim fırsatı getirildi. Ücretsiz maske alımı için telefonlara kod gelmesi gerekiyor. Sağlık Bakanlığının bildirdiğine göre dün itibarıyla 39 milyon kişiye kod gitti ve 195 milyon maske dağıtımı yapıldı. 

Maskeler kod dışında e-Devlet veya PTTAVM üzerinden başvuru yaparak temin edilebiliyor. 

E-DEVLET MASKE BAŞVURUSU İÇİN TIKLAYINIZ

Ücretsiz maske temini için, aile üyelerine ait bilgileri http://basvuru.turkiye.gov.tr adresindeki formda doldurmanız yeterli olacak.

EPTTAVM MASKE BAŞVURUSU İÇİN TIKLAYINIZ

Aynı başvuruyu istenirse PTTAVM üzerinden de gerçekleştirebilirsiniz.

Gerekli bilgiler girilip başvuru yapıldıktan sonra, maskeleriniz PTT Kargo ile ücretsiz olarak adresinize teslim edilecektir. 

Başvuruları 20-65 yaş arasındaki vatandaşlar yapabiliyor ve her hafta 5’er adet maske alma hakları var. Öncelik engelli vatandaşlara tanındı.

Telefonu olmayanlar;

Cep telefonu olmayanlar ya da üzerine kayıtlı olmadan kurumsal hat kullananlar ne yapacaklar?

Bu kişiler, herhangi bir eczaneye giderek TC kimlik numaralarını ve kodun kendilerine ulaşmasını sağlayacak bir cep telefonu numarasını vererek sisteme kayıtlarını yaptırabilirler. 

İlginizi Çekebilir:  Koronavirüs Etkisi ile Web Kamera Satışlarında Büyük Artış

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz