Yurt İçi Seyahat için HES Kodu Nasıl Alınır?

0
451

Koronavirüs salgını dolasıyla ulaşım da bazı kısıtlamalara gidilmişti. Salgının hafiflemesiyle kısıtlamalar kaldırılarak normalleşme sürecine girilmeye başlandı. 

Koronavirüs salgını konusunda bilgi toplama amacıyla Sağlık Bakanlığı tarafından geliştirilen HES (Hayat Eve Sığar) uygulaması bir süredir aktif olarak kullanılmakta. Hayat Eve Sığar projesi kapsamında sunulan HES Kodları artık yurt içi seyahatlerde zorunlu hale getirildi. 

HES Kodu Nedir? Nasıl Alınır?

HES Kodu yurt içi seyahatlerde güvenli yolculuğu sağlamak amacıyla Sağlık Bakanlığının aldığı tedbirler kapsamında zorun hala getirilen 10 haneli bir koddur. Yurt içi seyahatlerde, uçak, tren ve otobüs bileti alırken bu kodu edinip seyahat firması ile paylaşmanız gerekmektedir. Yolcular, hasta yada riskli olmadığını gösteren bu kod ile ancak seyahat edebilecekler.  HES kodu üç şekilde alınır?

1. SMS (Kısa Mesaj) ile

“HES (boşluk) TC Kimlik Numaranız (Boşluk) Kimlik kartınızın seri numarasının son 4 rakamı (Boşluk) kodun geçerli olmasını istediğiniz gün sayısı” yazıp 2023’e gönderin. 

Örneğin: 

  • TC Kimlik numaranız: 12345678910
  • Kimlik kartı seri numarasının son 4 hanesi: ——1234
  • Örneğin uçuşumuz 15 gün sonra olsun ve kodun 7 gün daha geçerli olmasını istiyoruz. Yani toplam 22 yazmamız gerekiyor. 

Yukarıdaki örnek bilgilere göre, 2023 göndermemiz gereken kısa mesaj “HES 12345678910 1234 22” olacaktır. Mesajınızdan sonra telefonunuza gelecek olan kodu bilet alırken yada check-in yaparken seyahat edeceğiniz firma ile paylaşmanız gerekmektedir. Seyahat edecek her yolcu için bu işlemi ayrı ayrı yapmanız gerekmektedir. 

2. HES Mobil Uygulaması ile

Öncelikle HES (Hayat Eve Sığar) uygulamasının telefonunuzda yüklü olması gerekiyor. Telefonunuz da yüklü değilse aşağıda linklerden birine tıklayarak indirip giriş yapabilirsiniz. 

iPhone telefonları için AppStore’dan indirebilirsiniz…

Android telefonlar için Google Play’den indirebilirsiniz…

Uygulaya giriş yaptıktan sonra “HES Kodu İşlemleri” bölümüne girip “HES Kod Oluştur” seçeneğine tıklayın. 

İlginizi Çekebilir:  2020 için Ücretsiz ve En İyi Android Video Düzenleme Uygulamaları

3. e-Devlet üzerinden

e-Devlet üzerinden hem kendiniz hemde 18 yaş altı çocuğunuz için kod alabilirsiniz. 

  • e-Devlet sistemine giriş yaptıktan sonra üst kısımda ara sekmesine “HES Kodu” yazın.
  • Çıkan iki seçenekten “HES Kodu Üretme ve Listeleme”  seçeneğini tıklayın.
  • Üst kısımda yer alan “Yeni HES Kodu” seçeneğini tıklayın.
  • Karşınıza çıkan “Kimin Adına” kısmından; kendiniz içinse “Kendi adıma”, çocuğunuz için ise “18 Yaşını Doldurmamış Çocuğum Adına”  seçeneği seçilir. 
  • Gelen ekranda HES koduna isim verebilirsiniz. Altta “Geçerli Süresi” kısmında “Süresiz” yada “Süreli” seçeneklerinden birini seçmelisiniz. “Süreli” seçeneğini tercih ederseniz HES Kodunuzun geçerli olmasının istediğiniz son tarihi girmeniz gerekmektedir. “Süresiz” seçeneğini tercih ederseniz de 18 aylık bir koda sahip olursunuz. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz